Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PIELGRZYMKA KAPŁANÓW

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA KAPŁANÓW

wielkość tekstu: A | A | A

Trwa tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, którego kustoszami od niemal 80. lat są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W czwartek - piątym dniu trwania uroczystości odpustowych - na modlitwę do świętokrzyskiego sanktuarium przybyli kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Wśród przybyłych kapłanów byli obecni ojcowie duchowni diecezji sandomierskiej na czele z Ks. Stanisławem Barem. Blisko stu prezbiterów modliło się podczas Eucharystii, której przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Marian Florczyk, sufragan diecezji kieleckiej.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej kapłani zgromadzili się w bazylice świętokrzyskiej by wysłuchać konferencji o. dr Wojciech Popielewskiego nt.: „Metanoia kapłana – powrót do tajemnicy Wieczernika”. Prelegent powołując się na nauczanie Ojców Kościoła, bł. Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka zwrócił uwagę m.in. na współczesne zagrożenia jakie dotykają, bądź mogą dotykać kapłanów posługujących w dzisiejszym świecie. Wskazał, że tylko szczere i płynące z serca przylgnięcie do Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, trwanie na modlitwie i we wspólnocie kapłańskiej pomoże każdemu stawić czoło temu co złe i co może prowadzić do zagubienia i sprzeniewierzenia się powołaniu kapłańskiemu czy zakonnemu.

Uroczystej Eucharystii dla zgromadzonego prezbiterium oraz ludu wiernego przewodniczył Biskup Marian Florczyk z Kielc. W swoim słowie skierowanym do uczestników Mszy Świętej odniósł się do odczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Jana mówiącym o testamencie Jezusa z krzyża: (…) to miejsce i słowo, które zostało odczytane podczas liturgii słowa przynagla nas byśmy podeszli pod krzyż. My księża tak często oceniamy wiarę naszych wiernych. I widzimy jak w ostatnich latach ta wiara słabnie. Co raz mniej praktykujących w naszych parafiach. I niejako przeżywamy - tak jak Chrystus na krzyżu - cierpienie duchowe. Nasz ukrzyżowany Zbawiciel spogląda z krzyża na ziemię. Widzi garstkę ludzi – Matka, uczeń Jan, znajomi. Jakie poczucie samotności! I my jako kapłani jeśli chcemy zrozumieć swoje życie, jego sens zbliżmy się do Jezusa – mówił hierarcha.

Co jest sensem życia kapłana? – pytał Biskup Marian. Jako prezbiter musisz wpisać w swoje życie moment samotności. Jeśli chcesz jako ksiądz zrozumieć sens życia, to musisz zrozumieć samotność Jezusa, zrozumieć opuszczenie. Dzisiejsze czasy to czasy samotników: samotna matka, samotny ojciec, samotne dzieci. W miejsce prawdziwych ludzkich relacji wszedł człowiek wirtualny – wszedł świat komputerów. I właśnie my kapłani jesteśmy powołani do drugiego człowieka. My księża mamy tworzyć wspólnotę. Szczególnie mamy ją tworzyć pod krzyżem! Kiedy przezywasz rozczarowanie, zagubienie, kiedy przeżywasz chorobę, samotność! Prawdziwa wspólnota jest przy Chrystusie! Św. Paweł nam o tym przypomina, że Jezus jest zwornikiem wspólnoty, podstawą jedności między nami. Przynależność do Jezusa to nie jest przynależność partyjna, bo Jezus nie dzieli. On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Dlatego w roku wiary wołamy: Panie przymnóż nam wiary! Bo nas tez dotyka to co innych – kryzys wiary. Jak Piotra, którego nie było pod krzyżem, jak Judasza, który zdradził, jak Tomasza, który wątpił. Ale św. Piotr zapłakał. My tez płaczmy. Niech nasz wiara pokłoni się miłości do Jezusa – apelował biskup Florczyk.

Na zakończenie Mszy Świętej biskup pobłogosławił wszystkich relikwią Drzewa Krzyża Świętego, która następnie uczestnicy liturgii adorowali i ucałowali. W imieniu wspólnoty prezbiterium, księdzu biskupowi podziękował o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Po wspólnej modlitwie wszyscy kapłani udali się do klasztoru na wspólny posiłek.

Odpust na Świętym Krzyżu będzie trwał jeszcze do niedzieli. W dniu jutrzejszym zapraszamy na wspólną modlitwę młodzież. Natomiast w sobotę w liturgiczne święto Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego do sanktuarium przybędą rolnicy, sadownicy, działkowcy i plantatorzy truskawek. Msze Święte będą celebrowane o godzinie 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 17.00. Głównej sumie odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi homilię J.E. Ks. Bp Edward Frankowski, sufragan sandomierski. Jeszcze w sobotę o godzinie 21.00 w bazylice na Świętym Krzyżu rozpocznie się ogólnopolskie nocne czuwanie wspólnot dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów. O północy Mszy Świętej będzie przewodniczył także Biskup Edward z Sandomierza.

Niedziela 15 września będzie ostatnim dniem tegorocznych uroczystości odpustowych. Msze Święte będą celebrowane o godzinie 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 17.00. Wjazd na Święty Krzyż będzie wolny do godziny 10.30. Od tej godziny będzie kursował autobus od parkingu w Hucie Szklanej na Święty Krzyż.

Głównej sumie na zakończenie odpustu będzie przewodniczył i wygłosi homilię J. E. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej. Tę uroczystą Eucharystię uświetni Orkiestra 16. Batalionu Powietrzno Desantowego z Krakowa. Obecna będzie także Kompania Honorowa z 5. Batalionu Dowodzenia z Krakowa. Po zakończeniu Mszy Świętej odbędzie się Apel Poległych, odsłonięcie tablicy w kruchcie bazyliki świętokrzyskiej, upamiętniającej 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Zapraszamy także na musztrę paradną orkiestry, która będzie miała miejsce na błoniach świętokrzyskich oraz na inscenizację grup rekonstrukcji historycznych „Gloria victis – godni pamięci 1863-1864”.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę będzie zorganizowana kwesta na odbudowę wieży kościelnej na Świętym krzyżu. Do dnia dzisiejszego wykonano elementy żelbetowe – wieniec wzmacniający stare mury zburzonej wieży. Zamontowano sześć warstw ciosów kamiennych z piaskowca. Obecnie trwa montaż rusztowania zewnętrznego przy ścianach wieży oraz montaż siódmej warstwy kamienia. Jednocześnie w Daleszycach w zakładzie FURMANEK RENEWAL prowadzone są prace z obróbką następnych (wyższych) warstw kamieni na ściany wieży. Do przyszłego tygodnia planowane jest ułożenie dziesiątej warstwy kamienia, na której zostaną wykonane elementy żelbetowe wieńca i stropu oraz wykonane żelbetowe trzpienie w narożach wieży. Obecnie prace prowadzone są na wysokości 23 m nad poziomem terenu. Trzon kamienny wieży zakończony zostanie na 31 metrze od poziomu posadzki bazyliki i w całości będzie ważył 660 ton. Na nim zostanie zamontowany hełm wieży z konstrukcji stalowej pokryty blacha miedzianą o wysokości 21 metrów i wadze 40 ton. Na wysokości 35 metrów będzie punkt widokowy, z którego pielgrzymi i turyści będą mogli podziwiać przepiękne widoki.

Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Ojców Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium pozostaje kwota tzw. wkładu własnego. Radością napawa nas fakt, że już kilkanaście osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców. Te tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.

Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto 71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.

Każdego miesiąca - w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.00 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

12

WRZ

2013

2011

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.