Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 27 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja
| | |

Strona główna » Aktualności » PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA

PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejszy niedzielny, słoneczny poranek w naszej bazylice na  Świętym Krzyżu, podczas uroczystej Eucharystii, 14 nowicjuszy złożyło swoje pierwsze śluby zakonne.    Mszy świętej przewodniczył ojciec Wojciech Popielewski OMI, mistrz nowicjatu, który jako delegat Superiora Generalnego przyjął śluby nowicjuszy. Wśród kapłanów koncelebrujących byli obecni m.in.: o. Andrzej Korda OMI  - wikariusz Ojca Prowincjała, o. Sebastian Wiśniewski OMI – wykładowca homiletyki w naszym oblackim seminarium w Obrze, a także O. Krzysztof Jurewicz OMI, dyrektor Sekretariatu Powołań z Poznania i O. Krzysztof Jamrozy OMI, socjusz mistrza nowicjatu.

Konstytucje i Reguły Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej mówią, że: Czas nowicjatu kończy się dobrowolnym i pełnym wiary aktem, jakim jest zobowiązanie w Zgromadzeniu. Nowicjusz, który już doświadczył miłości Ojca w Jezusie, poświęca swe życie, aby tę miłość uwidocznić. Zawierza swoje życie Temu, z którym dzieli krzyż i którego obietnicom ufa (K 59).

W homilii ojciec Wojciech przypomniał profesom i wszystkim zebranym zakonnikom o wierności w kroczeniu za Chrystusem ubogim, czystym i posłusznym, aby być radosnym zakonnikiem, pracowitym, pełnym poświęcenia i wyrzeczenia,  który swoim stylem bycia pociąga innych do Chrystusa.   

Wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi, w czasie wspólnej modlitwy prosiliśmy Boga, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, aby umacniał profesów, by mogli wytrwać w swych świętych postanowieniach. Wezwanie do życia radami ewangelicznymi: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, ci młodzi oblaci posłyszeli w swoim życiu i rozeznali w czasie rocznego pobytu w nowicjacie. Dziś zostało ono uroczyście potwierdzone przez Kościół.

Podczas ceremonii złożenia pierwszych ślubów, zostały także poświęcone habity zakonne, które po raz pierwszy młodzi oblaci przywdziali oraz Konstytucje i Reguły, które każdy z profesów otrzymał jako prawo zakonne obowiązujące w naszej rodzinie oblackiej. Wcielając je w codzienne życie, oblat kroczy pewną drogą prowadzącą do zabawienia. Została ona potwierdzona przez Kościół zarówno aprobatą Konstytucji i Reguł jak również ogłoszenie świętym Eugeniusza de Mazenoda, który jako pierwszy kroczył ta drogą.

Natomiast wczoraj 16 młodzieńców złożyło swoje przyrzeczenia nowicjackie rozpoczynając tym samy roczny pobyt w świętokrzyskim klasztorze, który stał się ich domem. Nowi nowicjusze przejęli od starszych współbraci opiekę nad klasztorem i sanktuarium. Od września w naszym klasztorze przebywa także postulant, który przygotowuje się do posługi brata zakonnego.

 

poprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 3689 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej