Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Akatyst do Krzyża Świętgo

Strona główna » Aktualności » Akatyst do Krzyża Świętgo

wielkość tekstu: A | A | A

Przejawem otwartości na drugiego człowieka i wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan było kolejne ekumeniczne spotka­nie w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzy­żu zorganizowane 24 lutego br.

Spotkanie rozpoczęło się celebracją Eucharystii, w której wzięli udział przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie Zwierzchnictwa w Polsce. Byli to uczestnicy odprawiający swoje doroczne rekolekcje wielkopostne.

Następnie licznie zgromadzonych go­ści w kaplicy Krzyża Świętego przywi­tał ojciec Karol Lipiński OMI, podkreślając potrzebę i wartość modlitwy w budowaniu jedności wśród chrześcijan. We wstępie zostało odczytane także słowo prawosławnego arcybiskupa łódzkiego i poznańskiego Szymona, który pobłogosławił spotkaniu i wyraził pragnienie: „Byśmy się poznawali lepiej, serdeczniej, mądrzej”.

W śród zaproszonych gości byli obecni przedstawi­ciele Kościoła prawosławnego ksiądz mitrat Eugeniusz Cebulski proboszcz parafii św. św. Cyryla i Metodego z Wrocławia wraz ze swoim synem diakonem Grzegorzem, ks. protojerej Piotr Sokołowski – proboszcz parafii św.Michała w Michałowie, ks. protojerej Władysław Tyszuk – proboszcz parafii prawosławnej w Kielcach. Kościół polsko-katolicki reprezentował ksiądz Paweł Walczyński z Huciska.

  Po oficjalnym przywitaniu duchowieństwa i licznie przybyłych wiernych, rozpoczęło się prawosławne nabożeństwo pod przewodnictwem ks. mitrata Eugeniusza Cebulskiego. Chór męski przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu złożony z 10 śpiewaków odśpiewał „Akatyst Świętemu i Życiodajnemu Drzewu Krzyża Pana i Boga i Zbawcy naszego Jezusa Chrystusa”. Przed wystawionymi Relikwiami Krzyża Świętego, ta modlitwa miała szczególny wydźwięk i podniosły charakter. 

  Pierwsze słowa modlitwy Akatystu nawoływały: „Przyjdźcie wszyscy wyznawcy Chrystusa! Uczcijmy święty Krzyż, na którym Chrystus, Król Chwały, rozpostarł ramiona, tym wróciwszy nam łaskę zabraną przekleństwem węża. Ty, o najświętszy Krzyżu, masz w sobie moc Chrystusa do krzyża przybitego. Tą siłą zbaw nas i chroń od wszelkich nieszczęść”. W dalszej części śpiew Akatystu wyrażał uwielbienie Chrystusa za zbawienie dokonane na Drzewie Krzyża. Śpiew chóru, a jednocześnie modlitwa przedstawiały głęboką teologię Krzyża Starego i Nowego Testamentu. Nawiązywał także do odnalezienia Krzyża Świętego przez cesarzową Helenę. Ks. Eugeniusz Cebulski wspomniał, iż istnieje ponad pięćset różnych Akatystów. Te najbardziej znane to oczywiści odnoszące się do Matki Bożej.

Po zakończonym nabożeństwie wszyscy przybyli goście udali się na posiłek do klasztoru. Następnie odbyła się prelekcja ks. Eugeniusza Cebulskiego na temat liturgii i krzyża w kościele Prawosławnym.

Rok kościelny w Kościele prawosławnym rozpoczyna się 1 września (czyli według kalendarza gregoriańskiego 14 września). Ks. Eugeniusza wyjaśnił, że data ta została zatwierdzona już w IV stuleciu podczas Soboru Powszechnego w Nicei.

Podobnie jak w innych wyznaniach chrześcijańskich, rok liturgiczny zawiera święta ruchome oraz stałe. Największe ze wszystkich świąt jest Zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa, Pascha Chrystusowa, Święto Świąt, które nie ma sobie równych i jest jedyne w swoim rodzaju.

Rok liturgiczny w Kościele prawosławnym zawiera dwanaście wielkich świąt roku kościelnego. Prawosławni celebrują  dwa święta do Krzyża Świętego: 14 września i w trzecią niedzielę Wielkiego Postu. Ksiądz Eugeniusz zaznaczył, iż obecny rok jest szczególny bowiem co jedenaście lat kalendarz kościołów katolickiego i prawosławnego zbiegają się i wspólnie możemy obchodzić Wielki Post oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W dzień 14 września podczas śpiewu „Wielkiej Doksologii” następuje wyniesienia krzyża na środek świątyni i błogosławieństwo nim czterech stron świata. Po tym geście wierni śpiewają czterdzieści razy „Panie zmiłuj się nad nami”. Święto wyniesienia krzyża ma także swoją oktawę.

Kolejnym świętem w Kościele prawosławnym jest adoracja krzyża w trzecią niedzielę Wielkiego Postu. Ta modlitwa dokonuje się już w mniej uroczyste obchody. Jednak, ja podkreślił ks. Eugeniusz, jest to czas spojrzenia na własne życie przez pryzmat krzyża: „wówczas człowiek winien pamiętać o poście i padając na twarz musi uniżyć się względem Boga”.

Za zakończenie chór „Oktoich” wykonał kila śpiewów prawosławnych. Repertuar chóru stanowiły w większości hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej- Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej i kilka hymnów Cerkwi Gruzińskiej. Częścią repertuaru była muzyka powstała w monasterach i Ławrach takich jak w: Supraślu, Kijowie, Siergiejewym Posadzie, Optyńskiej Pustelni, Św. Góry Atos i wiele innych.

Zespół złożony z 10 śpiewaków – wciąż czerpie swoje umiejętności z wszech obecnej muzyki wokalnej podczas nabożeństw w cerkwi; poznawanie i obcowanie z tą wielką spuścizną Wschodniego Kościoła- jest także doświadczeniem ekumenicznym; bowiem chórze śpiewają również katolicy.

Kończąc spotkanie ojciec Karol Lipiński podkreślił, iż dialog ekumeniczny nie może ograniczać się tylko do dia­logu doktrynalnego prowadzonego przez teologów - specjalistów. Jego zadaniem jest także przenikać cały Kościół i objawiać się w codzien­ności każdego wierzącego. Musimy mieć świadomość, że obok nas żyje inny chrześcijanin, który w nieco odmienny sposób rozumie i prak­tykuje swoje chrześcijaństwo. Po­trzeba akceptacji, miłości a nie tyl­ko tolerancji. Akceptacja możliwa jest jednak tylko wtedy, gdy wza­jemnie się zbliżamy i poznajemy, a pomaga nam w tym wspólna mo­dlitwa, bowiem, jak powiedział Jan Paweł II w Encyklice  „Ut unum sint”: „...modlitwa o jed­ność nie jest zastrzeżona wyłącz­nie dla tych, którzy w swoim życiu stykają się z przejawami podziału między chrześcijanami. W tym wewnętrznym i osobistym dialogu, jaki każdy z nas powinien prowa­dzić z Panem na modlitwie, musi znaleźć wyraz także troska o jed­ność. Tylko bowiem w ten sposób stanie się ona w pełni częścią rzeczywistości naszego życia oraz za­dań, jakich podjęliśmy się w Ko­ściele”.

ZOBACZ WIADOMOŚCI TVP KIELCE:

http://tvp.pl/6745,20070226464531.strona

PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ:

28

LUT

2007

1459

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.