Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Spotkanie ekumeniczne przy Relikwiach Świętego Krzyża

Strona główna » Aktualności » Spotkanie ekumeniczne przy Relikwiach Świętego Krzyża

wielkość tekstu: A | A | A

Chóru OKTOICH pod dyrekcją protodiakona księdza Grzegorza Cybulskiego.

Modlitewne spotkanie ekumeniczne, któremu przewodniczyć będą księża z Cerkwii Prawosławnej Św. Cyryla i Metodego z Wrocławia.

Rozpoczęcie o godz.10.00. – Msza św. Bożogrobców

11.00 – Akatyst do Krzyża Świętego (kaplica Krzyża Św.)

12.00 – posiłek w klasztorze

13.00 – Prelekcja ojca Archimandryty Eugeniusza Cebulskiego

14.00 – Zakończenie spotkania

W czasie nabożeństwa zostanie odśpiewany specjalny Akatyst do Krzyża Świętego w wykonaniu chóru OKTOICH pod dyrekcją protodiakona księdza Grzegorza Cybulskiego. Nabożeństwu przewodnicz ksiądz Archimandryty Eugeniusz Cybulski.

Ceremonie uświetni pod durekcją.

OKTOICH to:

- Chór Męski przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, Prawosławnego także chór Prawosławnego Ordynariatu WP przy Śląskim Okręgu Wojskowym. Ponadto w roku 2002 roku zespół przyjął zaproszenie do współpracy z Golec uOrkiestra, czego owocem jest płyta "Kiloherce prosto w serce"

Chór męski „Oktoich”- przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego, powstał we wrześniu 1991 roku. Jest pierwszym chórem, który oprócz działalności stricte kościelnej, rozpoczął także koncertową. Związane to było z oczekiwaniami i potrzebą ukazywania wschodniej - prawosławnej kultury i duchowości, mieszkańcom Dolnego Śląska, ale i wszędzie tam, gdzie nigdy nie było obecności Cerkwi i jej Tradycji.

Repertuar chóru stanowią w większości hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej- Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej i kilka hymnów Cerkwi Gruzińskiej. Pokaźną częścią repertuaru- tworzona dla chórów męskich- jest muzyka powstała w monasterach i Ławrach takich jak w: Supraślu, Kijowie, Siergiejewym Posadzie, Optyńskiej Pustelni, Św. Góry Atos i wiele innych.

Zespół złożony z 10 śpiewaków – wciąż czerpie swoje umiejętności z wszech obecnej muzyki wokalnej podczas nabożeństw w cerkwi; poznawanie i obcowanie z tą wielką spuścizną Wschodniego Kościoła- jest także doświadczeniem ekumenicznym; bowiem chórze śpiewają również katolicy.

Od pierwszych lat istnienia chór spotkał się z dużym zainteresowaniem i aplauzem dla swojej działalności, tak Kościoła jak i środowisk świeckich, które to wciąż zapraszają „ Oktoich” do uświetnienia swych uroczystości.

W 1999 roku dekretem Ks. Bp. gen bryg. Mirona Chodakowskiego - chór został powołany również do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym.

W ramach tej właśnie działalności, chór daje dziesiątki koncertów dla społeczności kombatanckich, Sybirackich i wojskowych.

Stało się tradycją, obecność zespołu na uroczystościach rocznicowych i innych, w miejscach kaźni jeńców wojennych w KL. Łambinowicach, Walimia i Głuszycy, cmentarzach wojennych Wrocławia i Dolnego Śląska.

W ciągu prawie 15 lat, chór nagrał ok.10 pozycji fonograficznych, a także kilka programów Telewizji Polskiej, Czeskiej, Rosyjskiej i Niemieckiej. Uczestniczył w dziesiątkach „Dniach Kultury Chrześcijańskiej” w całym Kraju, wystawach malarstwa Sakralnego, Spotkaniach ze Sztuką i Literaturą Kościelną, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Koncertach Edukacyjnych i dziesiątkach innych – nie wyłączając koncertów w Zakładach Karnych, czy Hospicjach.
Wśród tych setek koncertów danych przez chór,( ok.500 ) w Kraju i Zagranicą

W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno- ekumenicznej.

Zespół Oktoich uświetniał również uroczystości z udziałem, śp. Papieża Jana Pawła II, Patriarchy Konstantynopola- Bartłomieja I, Patriarchy Moskwy i wszech Rusi --Aleksego II, oraz wielu innych dostojników Kościelnych i Państwowych.

Sympatycznym epizodem w działalności chóru był kontakt nawiązany z zespołem przez „Golec uOrkiestra”, co zaowocowało wspólnym programem TV „Stacja Milówka’” i kilkoma wspólnymi koncertami m.in. Festiwal Sopot 2002 roku, a także 2 teledyskami, i singlem „Leć piosneczko”. W roku 2006 chór obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Z tej też okazji pierwsi chórzyści- współ założyciele „Oktoichu” zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a dyrygent orderem „Gloria Artis”.
Chór „Oktoich”- cieszy się dużą popularnością wśród melomanów muzyki cerkiewnej. Dla samych chórzystów jest oczywistym to, iż są tylko jednymi z kilkudziesięciu znaczących chórów, działających przy cerkwiach w Polsce. Zatem wspólna „misja i służba” ukazywania i przekazywania piękna śpiewu cerkiewnego, jest największą satysfakcją i celem.

„W ciągu tego minionego okresu, chór „Oktoich” stał się ambasadorem Polski i swego miasta Wrocławia, na płaszczyźnie kulturalnej, ekumenicznej, charytatywnej a także patriotycznej. Jest „wizytówką” tej najlepszej karty historii naszej Ojczyzny; Matki wielu narodów i ich spuścizny. Jako chór związany z Kościołem, - głosi prawdy ewangeliczne zawarte w pięknie muzycznych kompozycji; jako chór związany z Wojskiem Polskim i Synowie Rzeczpospolitej wielu Narodów,- modlitewnie wspomina tych wszystkich przodków, którzy mimo różnic co do wiary,czy narodowości potrafili być ze sobą i wzajemnie się przenikać i obdarowywać tym co mają najlepszego.”
(z laudacji prof. Zduniakowej, podczas wręczenia nagrody im. św. Brata Alberta)

Oktoich (scs – gr. oktoechos) – nazwa księgi liturgicznej (w Kościele Zachodnim – kancjonał). Nazwa pochodzi od zawartych w niej tekstów liturgicznych wg ośmiu kolejno następujących po sobie tonacji (scs – głasy). Księga zawiera materiał liturgiczny w postaci kanonów, kantyków, stichir, itp. przeznaczonych dla nabożeństw w ciągu tygodnia typu jutrznia, nieszpory, kompleta, nokturn, podzielony na osiem tonów powtarzających się co osiem tygodni. Oktoich ułożony został przez św. Jana Damasceńskiego (VIII w.), św. Józefa Hymnografa i Teofana (IX w.). Nabożeństwa wg Oktoichu odprawiane są od drugiej niedzieli po święcie Zesłania Ducha Św., do niedzieli o Faryzeuszu i Celniku, czyli niedziel przygotowujących do Wielkiego Postu, kiedy to Oktoich zostaje zastąpiony Triodionem Postnym, a następnie Triodionem Kwietnym (od Wielkanocy do Zesłania Ducha Św.).

24

LUT

2007

1007

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.