Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Krzyż drzewem życia - modlitwa w intencji pracujących na roli

Strona główna » Aktualności » Krzyż drzewem życia - modlitwa w intencji pracujących na roli

wielkość tekstu: A | A | A

W trwającym tygodniu odpustowym, w bardzo wąskim gronie pielgrzymów zgromadzonych w świętokrzyskiej bazylice, w liturgiczne święto św. Stanisława Kostki - patrona Polski, modliliśmy się dziś w intencji rolników, ogrodników, sadowników, plantatorów oraz pszczelarzy, którzy zgromadzili się na modlitwie południowej. Eucharystii, która rozpoczęła się o godz. 12.00 w bazylice na Świętym Krzyżu przewodniczył dziś ks. Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Ksiądz biskup odprawił Mszę świętą w intencji ludzi pracujących na roli.

W słowach powitania, o. Marian Puchała OMI - superior świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej, witając wszystkich zgromadzonych na liturgii, mówił: Drodzy Pielgrzymi, witamy Was bardzo serdecznie na Świętym Krzyżu w ten kolejny dzień odpustowy poświęcony rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, plantatorom i pszczelarzom. Wiemy, że dziś, w dobie pandemii, nie może być nas tutaj wielu. Wy jesteście reprezentantami tych, którzy pracują na roli... Cieszymy się z Waszej obecności. Cieszymy się także z obecności wśród nas ks. bpa Mariana Florczyka z Kielc, który przyjechał wraz z ks. Grzegorzem Jędrzejczykiem, swoim kapelanem. Po słowach powitania, ojciec superior poprosił ks. bpa Mariana o sprawowanie Eucharystii i wygłoszenie słowa Bożego.

Rozpoczynając homilię, ks. bp Marian, zwrócił się do wszystkich zebranych i w nawiązaniu do Księgi Rodzaju, do opisu stworzenia ziemi oraz człowieka przypomniał, że ... człowiek swoją pracą ma czynić świat piękniejszy. Bóg postawił człowiekowi jeden warunek do spełnienia... Człowiek ma uszanować to, co należy do Niego, do Boga. A niewiele Bóg zostawił dla siebie. Zostawił drzewo z jego owocami. Mówił dalej: Niestety obdarowany człowiek chciał być równy Bogu. Zapragnął tego pod wpływem kuszenia księcia szatana... Nie uszanował człowiek własności Boga. Bóg wówczas zmienił plany dotyczące ziemi i człowieka. Tym planom nadał inny kierunek, przepowiadając przyszłość życia ludzkiego na ziemi. Bóg wypowiedział bardzo trudne słowa: "Przeklęta niech będzie ziemia... cierń i oset będzie rodziła człowiekowi...". Bóg jednak nie przeklął człowieka, tak jak przeklął ziemię, ale ukarał go. Ukarał trudem pracy. Mówił Bóg do człowieka: "W trudzie i w pocie oblicza swego będziesz zdobywał pożywienie". Trud i pracę człowieka najbardziej znają rolnicy - mówił dalej ks. biskup - moi Drodzy! Wy najbardziej znacie doświadczenie tego, co zostało przewidziane przez Boga... bo Waszym podstawowym warsztatem jest ziemia... Wy wszyscy tu obecni, jesteście osadzeni na ziemi jak we własnym domu, znacie każdy jej zagajnik, każde prawo ziemi. Wy jesteście najbliżej świata natury i przyrody. To wy znacie doskonale rytm ziemi... Ona - ta ziemia - jest Waszą i naszą Matką.

Na zakończenie Mszy świętej, ks. bp Marian Florczyk udzielił wszystkim błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie o. rektor Krzysztof Czepirski OMI przechodząc nawą główną bazyliki błogosławił tymi samymi Relikwiami tych, którzy modlili się w ławach kościoła.

W godzinach popołudniowych, godzinę przed wieczorną Eucharystią, na krużgankach klasztornych odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której rozważania były uplecione ze słów Biblii. W nabożeństwo włączyła się grupa pielgrzymów, która przyjechała na Święty Krzyż, aby wziąć udział w wieczornej Mszy świętej, której przewodniczył o. Kazimierz Bielak OMI - duszpasterz pielgrzymów.

(mt/fot. OMI Święty Krzyż)

18

WRZ

2020

942

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.