Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Krzyż, który jest drogą do nieba - odpust na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » Krzyż, który jest drogą do nieba - odpust na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

Kolejny dzień odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego jest dniem szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. Od samego rana pielgrzymi, którzy przybyli dziś na Święty Krzyż, mogli na kartkach wypisywać wypominki. Czynili to obok Czarnego Ołtarza, który jest pomnikiem i epitafium upamiętniającym posługujących w tym klasztorze przez wieki benedyktynów. W podziemiach tutejszego klasztoru pochowanych 82 opatów, 275 przeorów i 1080 zakonników. Obok kaplicy Oleśnickich w grobie doziemnym spoczywają doczesne szczątki jednego z oblatów, o. Czesława Bartosza OMI. Na pobliskim cmentarzu wojennym pochowani są żołnierze radzieccy, którzy zostali zamordowani przez wojska hitlerowskie w murach świętokrzyskiego opactwa w latach 1941-1942. Pamiętamy dziś także o naszych bliskich zmarłych, tych którzy poprzedzili nas do wieczności. Chcemy dziś Bogu, który jest Panem życia, zawierzyć całe ich życie doczesne i modlić się o ich zbawienie w niebie. Czynimy to w blasku Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, na którym umierał dla naszego zbawienia Jezus.

W tym dniu liturgii Mszy świętej - sumie odpustowej - o godz. 12.00 przewodniczył Biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej, ks. Grzegorz Olszowski. Na początku Eucharystii ks. bp Grzegorz wyraził wdzięczność, że może modlić się dziś w bazylice świętokrzyskiej, że mógł przyjechać do Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu. Mówił: Chcemy pochylać się dziś nad tajemnicą Krzyża, odkrywać, że to znak naszej nadziei, miłości i zbawienia. Dzisiaj szczególnie pochlamy się nad tą tajemnicą Krzyża, który jest drogą do nieba... Mszę świętą sprawowali wraz z księdzem biskupem: ks. Zbigniew Kocoń oraz współbracia ze świętokrzyskiego komunitetu.

Na początku homilii ks. bp Grzegorz Olszowski nawiązał do słów sentencji, która wypisana jest w krypcie benedyktyńskiej pod bazyliką świętokrzyską: "Kim ty jesteś - ja byłem, kim ja jestem - ty będziesz". Mówił: Przyznacie, mi rację, że im dłużej żyjemy na tym świecie, tym więcej przyjaciół, krewnych, znajomych mamy po tamtej stronie życia. I to dobrze, że w tym wielkim święcie ku czci Krzyża Świętego pamiętamy także to tych, którzy poprzedzili nas do wieczności... Dziś trzeba nam spojrzeć najpierw w niebo. My, często dziś przytłoczeni różnymi sprawami codzienności, zapominamy o celu naszego życia jakim jest niebo, wieczność... Jak mówi słowo Boże - w niebie jest nasza ojczyzna... Mówił dalej: ...Trzeba nam przyjąć na drodze życia to, co Bóg w swojej woli nam przygotował. Chodzi o to w tym życiu, abyśmy z Krzyża Jezusa Chrystusa zrobili użytek, abyśmy to co jest znojem codziennego życia, łączyli z Krzyżem Chrystusa... To dzięki Krzyżowi dostępujemy życia i zmartwychwstania.

Podczas popołudniowego nabożeństwa, wraz z całą wspólnotą zakonną i nowicjacką oraz przy udziale pielgrzymów, odprawiliśmy nieszpory za zamarłych polecając Bożemu Miłosiernemu tych, których imiona i nazwiska były dziś wypisywane na kartkach wypominkowych.

(mt / fot. OMI Święty Krzyż)

17

WRZ

2020

1499

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.