Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PIELGRZYMKA KAPŁANÓW - 5 DZIEŃ ODPUSTU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA KAPŁANÓW - 5 DZIEŃ ODPUSTU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu: A | A | A

W piątym dniu, trwającego od niedzieli Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, gościliśmy prezbiterium Kościoła sandomierskiego, kieleckiego i radomskiego oraz przedstawicieli prezbiterium Kościoła kaliskiego oraz ełckiego.

O godzinie 10.00 w kaplicy zakonnej świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej spotkali się na wspólnej modlitwie dekanalni ojcowie duchowni z diecezji sandomierskiej na czele z ks. Dariuszem Bęc i ks. prałatem Stanisławem Barem – Diecezjalnymi Ojcami Duchownymi. Po odmówieniu modlitwy brewiarzowej ks. Dariusz w medytacji nad usłyszanym słowem przypomniał o ludzkiej, kapłańskiej kondycji. Zachęcał by wystrzegać się strachu i lęku, by kierując się bojaźnią wobec Boga pamiętać o tym, że Bóg ciągle do nas mówi: <<Nie bój się, nie lękaj się>>. Następnie ojcowie duchowni z dekanatów diecezji sandomierskiej wysłuchali bieżących informacji dotyczących kalendarium spotkań w dekanatach oraz ustalili kalendarz spotkań na przyszły rok.

O godzinie 11.00 kapłani zakonni i diecezjalni wysłuchali w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego konferencji, którą wygłosił ks. prałat Tomasz Rusiecki - Ojciec Duchowny Kapłanów Diecezji Kieleckiej i Wikariusz Biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Diecezji Kieleckiej, Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru. Konferencja podjęta przez księdza Prałata była odpowiedzią na przedstawiony temat:  Być kapłanem Boga czy tego świata?

O godz. 12.00 uroczystą sumę pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Andrzeja Kalety z Kielc koncelebrowało kilkudziesięciu prezbiterów zakonnych i diecezjalnych a wśród nich o. Sławomir Dworek OMI, Wikariusz Prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy dziękowali za dar powołania do służby w Kościele oraz modlili się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Wszystkich przybyłych powitał przełożony miejscowej wspólnoty oblackieJ o. Marian Puchała OMI.

Ksiądz biskup w homilii mówił o pewnych trudnościach posługi kapłańskiej we współczesnym świecie: Dziś trzeba powiedzieć, że nie łatwo jest być kapłanem. Doświadczamy wielu trosk i przeciwności. Lękamy się o przyszłość religijności i wiary naszych parafian. Z troską zauważamy, że ludzie, którzy uważają się za chrześcijan odrzucają niektóre przykazania. Przykładowo – odrzucają przykazanie „nie zabijaj” przez akceptowanie eutanazji, aborcji; odrzucają przykazanie „nie kradnij”, odrzucają przykazanie „nie cudzołóż”. Świadczy o tym, życie bez zobowiązań, zdrady małżeńskie, zachwianie porządku w dziedzinie płciowości. Efekt jest taki, ze wielu doświadcza zagubienia i szczególnej dezorientacji we współczesnym świecie.

Biskup Andrzej przywołując słowa św. Pawła skierowane w liście do Galatów– zachęcał zebranych kapłanów do swoistego rachunku sumienia: Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamętem którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.

Hierarcha stwierdzając, że historia się powtarza mówił: Dlatego do nas kapłanów należy obowiązane wskazywania na wielki znak nadziei, jaki stanowią liczni świadkowie wiary chrześcijańskiej, którzy potrafili żyć według Ewangelii, często mimo wielu trudności, wrogości i prześladowań. W historii Europy są bowiem liczne rzesze córek i synów Kościoła, którzy żyli autentyczną świętością w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym (…) Dlatego, myślę, że właśnie do nas w sposób szczególny, odnoszą się słowa św. Pawła  z listu do Filipian: <<Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej, abym mógł usłyszeć o was, że trwacie mocno w jednym duchu, jednym sercem walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię i w niczym nie dajcie się zastraszyć przeciwnikom>>.

Kontynuując homilię biskup zachęcał prezbiterów: By taką postawę prezentować wobec współczesnego świata trzeba stanąć pod krzyżem i na nowo usłyszeć słowa : << Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje (…)>>.

Konkludując biskup Andrzej Kaleta powiedział: Z krzyża Chrystusowego płynie nasza nadzieja, w nim zawarte jest najgłębsze uzasadnienie kapłańskiego powołania i moc do powstawania i wypełniania obowiązków właściwych powołaniu jakim zostaliśmy obdarowani.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowań wobec biskupa oraz kapłanów skierował o. Dariusz, rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. Następnie kapłani i wierni otrzymali dar błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy mieli okazję uczcić świętą relikwię całując ją. Po zakończonej modlitwie dla przybyłych kapłanów był czas na wspólny posiłek w klasztornym refektarzu.

 

12

WRZ

2019

1836

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.