Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

LEŚNICY Z MODLITWĄ W SANKTUARIUM

Strona główna » Aktualności » LEŚNICY Z MODLITWĄ W SANKTUARIUM

wielkość tekstu: A | A | A

W drugim dniu trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego do sanktuarium świętokrzyskiego przybyli przedstawiciele nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z zastępcą dyrektora  Markiem Szarym oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego parku Narodowego na czele z dyrektorem dr inż. Janem Reklewskim.

Liturgię Mszy świętej przygotowali pracownicy nadleśnictwa Łagów na czele z panem nadleśniczym Krzysztofem Karstem a oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.  Na uroczystej Mszy świętej obecne były także Poczty Sztandarowe: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Barycz, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Związków Zawodowych Leśników Polskich Regionu Świętokrzyskiego, Technikum Leśnego z Zagnańska.

Wśród zaproszonych gości byli obecni: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Na dzisiejsze uroczystości przybyli również: Tomasz Hałatkiewicz – dyrektor Zespołu Świętokrzyskich Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Balbina Podsiadło – Regionalny Inspektorat LP, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych – Lubelski Region Inspekcyjny, Aldona Sobolak – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, Anna Kowalska – dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, Wojciech Hłopaś – dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Radomiu, Ryszard Gliwiński – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Jolanta Bochenek – Przewodnicząca Związku Leśników Polskich Regionu Radomskiego.

Eucharystii w intencji leśników i ich rodzin przewodniczył i wygłosił homilię biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Wraz z księdzem biskupem modlili się kapłani: ks. prałat Franciszek Berak – kapelan Myśliwych i Leśników Świętokrzyskich, ks. kanonik Dariusz Kowalski – kapelan leśników z diecezji sandomierskiej, ks. dziekan. kan. Krzysztof Kozieł z Łagowa oraz ojcowie oblaci ze świętokrzyskiego komunitetu.

Wszystkich przybyłych pielgrzymów powitał o. Dariusz, rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu, który także wyraził wdzięczność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu za coroczne pielgrzymowanie i modlitwę wspólnoty leśników w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz za okazywaną wszelką pomoc i życzliwość wobec sanktuarium i klasztoru na Świętym Krzyżu.

Ksiądz biskup w homilii zwrócił m.in. uwagę na fakt, iż sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest szczególnym i wyjątkowym miejscem. Także i leśnicy znajdują tutaj miejsce modlitwy, zawierzenia i budowania wspólnoty w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego:

- Na Świętym Krzyżu w sposób szczególny króluje Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. On daje nam nadzieje. Drodzy leśnicy, dostrzegacie piękno waszego powołania i chcecie mu być wierni. Stoicie dziś razem pod drzewem krzyża, drzewem które jest jak wyśpiewaliśmy w pieśni na wejście <<święte nade wszystko, drzewo przenajszlachetniejsze w żadnym lesie takie nie jest, jedno na którym sam Bóg jest>>

W swoim słowie biskup Edward mówił także o roli leśników jaką odegrali w odzyskanie niepodległości i wolności naszej ojczyzny:

- Dziękujemy wam za waszą troskę. Wy jesteście najważniejszymi gospodarzami Polski. Gromadzicie się, aby się modlić, jedni drugich brzemiona nosić, aby chronić lasy przede wszystkim przed pożarami, ale żeby także troszczyć się o zwierzęta, uzupełniać drzewostan. Jesteśmy dumni z naszych lasów państwowych, jest to wielki skarb, a wy jesteście jego stróżami. Jesteśmy w czołówce Europy pod względem posiadanych lasów. Ludzie chodzą do lasu żeby odpocząć, korzystać z runa leśnego z jagód a wy codziennie pracujecie, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Chcemy pamiętać dzisiaj także  o leśnikach, którzy zginęli w obronie niepodległości i wolności naszej ojczyzny. Wspominamy żołnierzy niezłomnych, którzy kryli się w lasach i wśród których byli również leśnicy.

- Drodzy Leśnicy! Każdego dnia podziwiacie piękno przyrody, piękno stworzonego świata. Wszystko jest w nim poukładane. Harmonia, porządek, póki człowiek nie ingeruje i nie niszczy i nie psuje. Dziś razem z wami prosimy tutaj na Świętym Krzyżu, byśmy pięknie wszyscy myśleli, pięknie czuli. Pamiętajmy Siostry i Bracia, że  los ludzkości zależy od losu małżeństwa. Niech nikt z nas nie lęka się brać odpowiedzialności za życie społeczne w Polsce. Widzimy wiele działań które niszczą Polskę i jej chrześcijańską tożsamość. Nawet szkoły i uczniowie stali się ofiarą politycznych gierek. Niektórzy chcą wrócić do pogaństwa. Chcą też unowocześnić kościół i otwierać go na rzeczy inne niż wiara. Chcą wszystkiego w Kościele tylko nie spraw i rzeczy nadprzyrodzonych. Niektórzy chcieliby, żeby w kościele nie było miejsca dla Boga i dla znaków oraz symboli religijnych – przestrzegał hierarcha.

Na zakończenie Mszy świętej przemówiła pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski dziękując Leśnikom za wszelką pomoc jaką niosą każdego dnia wypełniając swoje obowiązki i służąc społeczeństwu oraz przemówił pan dyrektor Marek Szary, wyrażając wdzięczność księdzu biskupowi Edwardowi za przybycie i obecność wśród świętokrzyskich leśników oraz za wygłoszoną homilię i skierowane pasterskie słowo ubogacające i podnoszące na duchu.

Następnie ksiądz biskup, kapłani koncelebrujący i wszyscy zebrani oddali cześć relikwii Chrystusowego Krzyża przez adorację i ucałowanie.

Po zakończonej celebracji wszyscy udali się na klasztorne podwórze, gdzie miała miejsce wspólna agapa przygotowana przez klasztorną kuchnię. Wszyscy mogli skosztować klasztornego bigosu, żurku oraz słodkich wypieków.

Była to 5 pielgrzymka Leśników na Święty Krzyż, która odbywa się w ramach trwającego Tygodniowego Odpustu ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego. W tym roku uczestniczyło w niej podobnie jak w latach ubiegłych blisko 300 leśników z 23 nadleśnictw.

 

 

 

09

WRZ

2019

1882

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.