Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MODLITWA W INTENCJI PRACUJĄCYCH NA ROLI

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI PRACUJĄCYCH NA ROLI

wielkość tekstu: A | A | A

W kolejnym dniu, trwającego od ubiegłej niedzieli odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, do sanktuarium na Świętym Krzyżu przybyli rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, plantatorzy truskawek oraz pszczelarze. Modlitwie w ich intencji przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy.

Na uroczystą Eucharystię przybyli przedstawiciele gmin tworzących Związek Gmin Gór Świętokrzyskich na czele z Przewodniczącym Zgromadzenia Związku Gmin Gór Świętokrzyskich Krzysztofem Gajewskim oraz wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad gminnych oraz pracownicy urzędów gminnych z Nowej Słupi, Bielin, Waśniowa, Górna, Bodzentyna, Masłowa, Łącznej, Łagowa, Zagnańska.

Msza święta celebrowana przez księdza biskupa Antoniego w świętokrzyskiej bazylice, była dziękczynieniem Panu Bogu za tegoroczne plony. Poszczególne gminy przygotowały wieniec dożynkowy. Poświęcił je i pobłogosławił na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup.

Liturgię Mszy świętej uświetnił Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z gminy Bieliny. Natomiast burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy gmin proklamowali czytania mszalne oraz wezwania modlitwy wiernych. Na Mszy świętej obecne były także Poczty Sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku, SP z Nowej Słupi, OSP Nowa Słupia, OSP Wola Kopcowa, OSP Bodzentyn oraz Gminy Łączna.

Biskup Długosz w homilii wspominał jak przed laty walczono ze znakiem krzyża: Był taki okres, nie tak dawny w dziejach naszego kraju, że publicznie walczono z krzyżem; opowiadał mój prefekt, który katechizował w jednej ze szkół, że kiedy nastąpiła odwilż w systemie totalitarnym to katecheza wróciła do szkoły i księża mogli katechizować. Jednego dnia został wezwany do dyrektora i ten ściszonym głosem mówi – księże prefekcie otrzymałem rozporządzenie z władz oświatowych, proszę rozkazać młodzieży by pozdejmowała krzyże z sal szkolnych. – Zaskoczony prefekt odpowiedział – panie dyrektorze ja sam te krzyże pozdejmuję jeżeli mi pan udowodni że krzyż źle wpływa na uczniów, przeszkadza im w nauce, nie pozwala przestrzegać regulaminu szkolnego – to ja to zrobię. – Dyrektor rozłożył ręce mówiąc – przecież ksiądz wie że ja tego nie udowodnię. – To ja ręki do tego nie przyłożę!;

Kontynuując hierarcha wskazała: Ukochani moi! Dzisiaj także Unia Europejska boi się krzyża. A kto ją zakładał? Katolicy, którzy mówili, że jeżeli odejdziemy od chrześcijaństwa, od Chrystusa - upadniemy, przestaniemy istnieć! A zagraża nam islam, dlatego z Krzysztofem Krawczykiem wyśpiewaliśmy piosenkę: „Europo nie możesz żyć bez Boga, pamiętaj o swoich korzeniach, a korzeniem Twoim jest Chrystus” ukrzyżowany i zmartwychwstały.

Do niedawna karetki pogotowia były oznakowane znakiem krzyża świętego. Nazywano te karetki pojazdami nadziei. Lekarz jechał tą karetką z nadzieją, że pomoże w cierpieniu choremu a chory czekał na tę karetkę z krzyżem pana Jezusa, że otrzyma pomoc w swojej chorobie. Nie wiem komu przeszkadzało, że niektóre pojazdy karetek pogotowia oznakowano inną symboliką, nie powiem jaką. Komu przeszkadzało!

Dla nas kochani na pierwszym miejscu - Krzyż, i ma być  znakiem naszej wiary. To przecież w imię krzyża świętego zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, przez sakrament chrztu, a później to była pierwsza modlitwa. Dziś wołamy słowami św. Jana Pawła II: Brońcie krzyża od gór aż do morza! – zachęcał biskup Antoni.

Przed błogosławieństwem kończącym Mszę świętą głos zabrał pan Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Podziękował księdzu biskupowi za modlitwę w intencji rolników, za homilię, w której przypomniał biskup o prawdzie i roli krzyża w życiu codziennym.

Następnie biskup pobłogosławił relikwiami Drzewa Krzyża Świętego licznie zebranych wiernych, którzy następnie mogli je ucałować.

W imieniu gospodarzy świętokrzyskiego sanktuarium Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – rektor bazyliki o. Dariusz zaprosił włodarzy gmin oraz przedstawicieli społeczności gminnych na poczęstunek do klasztornego refektarza i na klasztorny dziedziniec gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

 

 

13

WRZ

2019

1774

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.