Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
środa 16 października 2019 r., imieniny obchodzą: Ambroży, Gaweł
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI PRACUJĄCYCH NA ROLI

MODLITWA W INTENCJI PRACUJĄCYCH NA ROLI

wielkość tekstu:A | A | A

W kolejnym dniu, trwającego od ubiegłej niedzieli odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, do sanktuarium na Świętym Krzyżu przybyli rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, plantatorzy truskawek oraz pszczelarze. Modlitwie w ich intencji przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy.

Na uroczystą Eucharystię przybyli przedstawiciele gmin tworzących Związek Gmin Gór Świętokrzyskich na czele z Przewodniczącym Zgromadzenia Związku Gmin Gór Świętokrzyskich Krzysztofem Gajewskim oraz wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad gminnych oraz pracownicy urzędów gminnych z Nowej Słupi, Bielin, Waśniowa, Górna, Bodzentyna, Masłowa, Łącznej, Łagowa, Zagnańska.

Msza święta celebrowana przez księdza biskupa Antoniego w świętokrzyskiej bazylice, była dziękczynieniem Panu Bogu za tegoroczne plony. Poszczególne gminy przygotowały wieniec dożynkowy. Poświęcił je i pobłogosławił na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup.

Liturgię Mszy świętej uświetnił Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z gminy Bieliny. Natomiast burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy gmin proklamowali czytania mszalne oraz wezwania modlitwy wiernych. Na Mszy świętej obecne były także Poczty Sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku, SP z Nowej Słupi, OSP Nowa Słupia, OSP Wola Kopcowa, OSP Bodzentyn oraz Gminy Łączna.

Biskup Długosz w homilii wspominał jak przed laty walczono ze znakiem krzyża: Był taki okres, nie tak dawny w dziejach naszego kraju, że publicznie walczono z krzyżem; opowiadał mój prefekt, który katechizował w jednej ze szkół, że kiedy nastąpiła odwilż w systemie totalitarnym to katecheza wróciła do szkoły i księża mogli katechizować. Jednego dnia został wezwany do dyrektora i ten ściszonym głosem mówi – księże prefekcie otrzymałem rozporządzenie z władz oświatowych, proszę rozkazać młodzieży by pozdejmowała krzyże z sal szkolnych. – Zaskoczony prefekt odpowiedział – panie dyrektorze ja sam te krzyże pozdejmuję jeżeli mi pan udowodni że krzyż źle wpływa na uczniów, przeszkadza im w nauce, nie pozwala przestrzegać regulaminu szkolnego – to ja to zrobię. – Dyrektor rozłożył ręce mówiąc – przecież ksiądz wie że ja tego nie udowodnię. – To ja ręki do tego nie przyłożę!;

Kontynuując hierarcha wskazała: Ukochani moi! Dzisiaj także Unia Europejska boi się krzyża. A kto ją zakładał? Katolicy, którzy mówili, że jeżeli odejdziemy od chrześcijaństwa, od Chrystusa - upadniemy, przestaniemy istnieć! A zagraża nam islam, dlatego z Krzysztofem Krawczykiem wyśpiewaliśmy piosenkę: „Europo nie możesz żyć bez Boga, pamiętaj o swoich korzeniach, a korzeniem Twoim jest Chrystus” ukrzyżowany i zmartwychwstały.

Do niedawna karetki pogotowia były oznakowane znakiem krzyża świętego. Nazywano te karetki pojazdami nadziei. Lekarz jechał tą karetką z nadzieją, że pomoże w cierpieniu choremu a chory czekał na tę karetkę z krzyżem pana Jezusa, że otrzyma pomoc w swojej chorobie. Nie wiem komu przeszkadzało, że niektóre pojazdy karetek pogotowia oznakowano inną symboliką, nie powiem jaką. Komu przeszkadzało!

Dla nas kochani na pierwszym miejscu - Krzyż, i ma być  znakiem naszej wiary. To przecież w imię krzyża świętego zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, przez sakrament chrztu, a później to była pierwsza modlitwa. Dziś wołamy słowami św. Jana Pawła II: Brońcie krzyża od gór aż do morza! – zachęcał biskup Antoni.

Przed błogosławieństwem kończącym Mszę świętą głos zabrał pan Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Podziękował księdzu biskupowi za modlitwę w intencji rolników, za homilię, w której przypomniał biskup o prawdzie i roli krzyża w życiu codziennym.

Następnie biskup pobłogosławił relikwiami Drzewa Krzyża Świętego licznie zebranych wiernych, którzy następnie mogli je ucałować.

W imieniu gospodarzy świętokrzyskiego sanktuarium Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – rektor bazyliki o. Dariusz zaprosił włodarzy gmin oraz przedstawicieli społeczności gminnych na poczęstunek do klasztornego refektarza i na klasztorny dziedziniec gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

 

 

czytano: 523 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 13 września 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Witajcie Drodzy Pielgrzymi i Turyści. Jestem Ojciec Władysław. Przez 30 lat pracowałem w Kamerunie wśród Gidarów. Przetłumaczyłem dla nich Księgę Psalmów. Obecnie ...więcej