Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
środa 22 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI ROLNIKÓW, OGRODNIKÓW, ...

MODLITWA W INTENCJI ROLNIKÓW, OGRODNIKÓW, PSZCZELARZY...

wielkość tekstu:A | A | A

W przedostatnim dniu, trwającego od ubiegłej niedzieli odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, do sanktuarium na Świętym Krzyżu przybyli rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, plantatorzy truskawek oraz pszczelarze. Modlitwie w ich intencji przewodniczył biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza.

Na uroczystą Eucharystię przybyli przedstawiciele gmin tworzących Związek Gmin Gór Świętokrzyskich: wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad gminnych oraz pracownicy urzędów gminnych z Nowej Słupi, Bielin, Waśniowa, Górna, Bodzentyna, Masłowa, Łagowa.

Msza święta celebrowana przez księdza biskupa Edwarda w świętokrzyskiej bazylice, była dziękczynieniem Panu Bogu za tegoroczne plony. Każda z gmin przygotowała wieniec dożynkowy. Poświęcił je i pobłogosławił na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup.

Liturgię Mszy świętej uświetnił Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z gminy Bieliny. Natomiast burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy gmin proklamowali czytania mszalne oraz wezwania modlitwy wiernych. Na Mszy świętej obecny był także Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku..

Biskup Frankowski w homilii wskazał na jakże ważną i potrzebną pracę rolnika, jego trud codziennej pracy: … Rolnikom polskim szczęść Boże! Tak bardzo ze Stwórcą współpracujecie. Rolnicy – żywicie i bronicie – dziękujemy Wam za to. Historia naszego narodu pokazuje, że chłop polski był blisko Boga. Mocą i mądrością płynąca od Stwórcy pokonał carat, faszyzm, komunizm… i pokona leciwo, libertyństwo. Choć wokół nas wielka mowa nienawiści, chcą paraliżować prace rządu, obalić rząd, utrzymać chcą dawne przywileje, układy. Nie jest łatwo dziś rolnikom, sadownikom, hodowcom. Nie uczciwa konkurencja walka o wpływy. A najbardziej cierpicie wy.

Gromadzimy się u stóp Krzyża. Wiemy, że od tego znaku zaczęła się historia Polski; gdyby nie ten znak byłby półksiężyc. Ta góra jest górą zwycięstwa gdzie uczymy się jak pokonywać, zwyciężać grzech. Tu uczymy się jak zło zwyciężać dobrem – wskazał biskup Frankowski.

Przed błogosławieństwem kończącym Mszę świętą głos zabrał pan Henryk Milcarz, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego. Podziękował księdzu biskupowi za modlitwę w intencji rolników, za homilię i za ojcowskie serce.

Następnie biskup pobłogosławił relikwiami Drzewa Krzyża Świętego licznie zebranych wiernych, którzy następnie mogli je ucałować.

 W imieniu gospodarzy świętokrzyskiego sanktuarium Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – rektor bazyliki o. Dariusz Malajka OMI zaprosił włodarzy gmin oraz przedstawicieli społeczności gminnych na poczęstunek do klasztornego refektarza i jadłodajni gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

 

czytano: 628 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 15 września 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej