Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » KONCERT Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA ...

KONCERT Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

wielkość tekstu:A | A | A

Dobiegł końca spektakl słowno - muzyczny zatytułowany: " Śto-krzyska epopeja" -  z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości, który odbył się w murach świętokrzyskiej bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu w przedostatnim dniu trwającego od niedzieli tygodniowego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

Warstwę muzyczną spektaklu stworzyła muzyka filmowa autorstwa Michała Lorenca - który był obecny na Świętym Krzyżu podczas koncertu oraz fragmenty kazań świętokrzyskich do muzyki Józefa Skrzeka.

Muzyka filmowa, która wybrzmiała podczas koncertu  stanowiła niewątpliwie  okazję do refleksji nad ważnymi wydarzeniami historycznymi. Natomiast fragmenty Kazań świętokrzyskich stały się swoistym dopowiedzeniem o szczególnej roli klasztoru na Świętym Krzyżu, który na przestrzeni dziejów Polski stał się kolebką zachowania tożsamości narodowej i jakże bogatego dziedzictwa kulturowego.

Widowisko opracowała fundacja Surge Propera Jana Tarnawskiego i Marcina Majewskiego z Kielc.

Podczas koncertu wystąpili:

- wokalista i aktor Marek Piekarczyk;

- instrumentalista Józef Skrzek

- zespół instrumenatalny DesOrient z Warszawy

Historia klasztoru na Świętym Krzyżu stanowi istotną cząstkę naszych dziejów ojczystych. Święty Krzyż to miejsce nie tylko kultu religijnego, ale także miejsce w którym przez wieki tliła się idea państwowości. Oddziaływanie tego miejsca na społeczność nie tylko w wymiarze lokalnym jest nie do przecenienia. Z tego powodu też scenariusz widowiska zawierał jedynie te wydarzenia historyczne, które miały miejsce na Świętym Krzyżu, aby poprzez ich pryzmat opowiedzieć o historii naszej ojczyzny - Polski. 

Swoją obecnością dzisiejszy koncert zaszczycili: Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski; Janusz Knap – Prezes Radia Kielce; Magdalena Kusztal – Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

 

 

czytano: 689 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 15 września 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej