Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu:A | A | A

W liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w naszym sanktuarium na Świętym Krzyżu gościliśmy setki pielgrzymów nie tylko z kraju ale także i z zagranicy.

Od wczesnych godzin rannych przybywali pątnicy, którzy w dniu dzisiejszym także korzystali licznie z sakramentu pokuty i pojednania.

Na wszystkich Mszach świętych celebrowanych w dniu dzisiejszym w bazylice mniejszej obecni byli klerycy tworzący zespół muzyczny „Gitary Niepokalanej” -  z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego z Obry. Na każdej Eucharystii animowali śpiew.

Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup Andrzej Dziuba, Ordynariusz Diecezji łowickiej. Wraz z księdzem biskupem koncelebrowało blisko 30 prezbiterów – diecezjalnych i zakonnych -  na czele z naszym ojcem Prowincjałem Pawłem Zającem OMI.

Pasterz kościoła łowickiego w homilii mówił m.in. o wyjątkowości i znaczeniu znaku jakim jest świętokrzyskie sanktuarium i przechowywana w nim cząstka Krzyża Chrystusowego.

- Przybyliśmy na Świętą Górę, wspaniałe wzniesienie, które wybrał Pan. To On nas dzisiaj na to miejsce zaprosił. Przybyliśmy tutaj, aby jeszcze raz usłyszeć słowa „Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy”. Przybyliśmy, aby słuchać tutaj nauki Bożej. Bojaźnią napawa to miejsce, ale Bożą bojaźnią – bo pełną ufności, miłosierdzia i nadziei.

- Niewątpliwie wielkie dzieło Boga wyrażone we Wcieleniu Jezusa dziś w tym sanktuarium wybrzmiewa w Paschalnym znaku Krzyża. Wybrzmiewa w tym świętym znaku, który dosłownie pokazuje posługę miłości Jezusa do człowieka. W tym znaku, który pokazuje do końca posłuszeństwo Jezusa Ojcu i miłość ku nam.

- Tu w tym sanktuarium wpatrujemy się w odrobinę drzewa, na którym zakwitło Paschalne zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. To jest dobry znak, iż krzyż nie jest nam obojętny. Iż krzyż jest godnym znakiem szacunku i czci. Bo przecież na nim zawisło Zbawienie świata. To przed nim klękamy mówiąc: że przez Krzyż dokonało się zbawienie. To krzyż staje się znakiem, który dzięki Chrystusowi jako wcielonemu Bogu, jest odtąd znakiem Odkupienia i Zbawienia a nie znakiem hańby i potępienia – mówił hierarcha.

W dalszej części homilii biskup Dziuba zwrócił uwagę na szczególną rolę Krzyża i sanktuarium świętokrzyskiego na drodze do niepodległości naszej Ojczyzny:

- Radujemy się, że od tylu wieków, niemal od początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach to miejsce jest związane ze znakiem Krzyża świętego, że tutaj na tym wspaniałym wzgórzu góruje Krzyż – nad naszą Ojczyzną. Góruje Krzyż i jest drogowskazem. Dziś tak jak był przez całe poprzednie pokolenia, ten znak Krzyża, który tutaj jest otoczony czcią przez wspólnotę Oblacką a dziś otoczony wiarą i miłością przez nas, był drogą ku Zmartwychwstaniu. Dziś dziękujemy szczególnie Bogu za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny. To miejsce naznaczone zostało doświadczeniem I wojny światowej i II wojny światowej, doświadczeniem cierpienia więzionych tutaj rodaków, zniszczeniami tego miejsca. Dziś szczycimy się, ze to historyczne wzgórze nadal lśni blaskiem Krzyża. Sto lat temu wywalczyliśmy wolność zbrojnie, dyplomacją, kultywowaniem języka polskiego i kultury. Nie możemy zapomnieć, że wywalczyliśmy wolność cierpieniem krzyża, ofiarami męczeństwa, które przyjęli nasi rodacy. Krzyż i cierpienie były drogą do zmartwychwstania Chrystusa i drogą do zmartwychwstania Rzeczypospolitej. Dlatego potrzeba dziś nam wielkiej mocy opartej na Krzyżu. Trzeba nam mądrości, męstwa Krzyża. Pamiętajmy Krzyż jest tylko cząstką Paschalnego Misterium Jezusa, misterium zmartwychwstania, wniebowstąpienia, daru Ducha Świętego, w którego mocy został założony Kościół. Potrzeba nam mądrości Krzyża, prostoty, autentyzmu, prawdy Krzyża. Krzyż zawsze zwiastuje orędzie pokoju i przebaczenia. Pamiętajmy w znaku Krzyża - Polska jest Polską, a Polak Polakiem – podkreślił biskup Andrzej Dziuba.

We wspólnej modlitwie odpustowej w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego udział wzięli członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z Jego Ekscelencją Józefem Dąbrowskim – Zwierzchnikiem Zakonu w Polsce. W sumie przybyło ponad 70 członków tego zakonu: Damy i Kawalerowie.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowań wypowiedzieli Ekscelencja Józef Dąbrowski oraz superior świętokrzyskiej wspólnoty oblackiej o. Marian Puchała OMI.

Następnie ksiądz biskup udzielił wszystkim zebranym na wspólnej modlitwie błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które dziś były umieszczone w XVII – wiecznym pacyfikale. Wierni na zakończenie Mszy świętej mieli okazję oddać cześć relikwiom Krzyża przez ucałowanie.

 

 

czytano: 706 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 14 września 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej