Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu: A | A | A

W liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w naszym sanktuarium na Świętym Krzyżu gościliśmy setki pielgrzymów nie tylko z kraju ale także i z zagranicy.

Od wczesnych godzin rannych przybywali pątnicy, którzy w dniu dzisiejszym także korzystali licznie z sakramentu pokuty i pojednania.

Na wszystkich Mszach świętych celebrowanych w dniu dzisiejszym w bazylice mniejszej obecni byli klerycy tworzący zespół muzyczny „Gitary Niepokalanej” -  z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego z Obry. Na każdej Eucharystii animowali śpiew.

Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup Andrzej Dziuba, Ordynariusz Diecezji łowickiej. Wraz z księdzem biskupem koncelebrowało blisko 30 prezbiterów – diecezjalnych i zakonnych -  na czele z naszym ojcem Prowincjałem Pawłem Zającem OMI.

Pasterz kościoła łowickiego w homilii mówił m.in. o wyjątkowości i znaczeniu znaku jakim jest świętokrzyskie sanktuarium i przechowywana w nim cząstka Krzyża Chrystusowego.

- Przybyliśmy na Świętą Górę, wspaniałe wzniesienie, które wybrał Pan. To On nas dzisiaj na to miejsce zaprosił. Przybyliśmy tutaj, aby jeszcze raz usłyszeć słowa „Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy”. Przybyliśmy, aby słuchać tutaj nauki Bożej. Bojaźnią napawa to miejsce, ale Bożą bojaźnią – bo pełną ufności, miłosierdzia i nadziei.

- Niewątpliwie wielkie dzieło Boga wyrażone we Wcieleniu Jezusa dziś w tym sanktuarium wybrzmiewa w Paschalnym znaku Krzyża. Wybrzmiewa w tym świętym znaku, który dosłownie pokazuje posługę miłości Jezusa do człowieka. W tym znaku, który pokazuje do końca posłuszeństwo Jezusa Ojcu i miłość ku nam.

- Tu w tym sanktuarium wpatrujemy się w odrobinę drzewa, na którym zakwitło Paschalne zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. To jest dobry znak, iż krzyż nie jest nam obojętny. Iż krzyż jest godnym znakiem szacunku i czci. Bo przecież na nim zawisło Zbawienie świata. To przed nim klękamy mówiąc: że przez Krzyż dokonało się zbawienie. To krzyż staje się znakiem, który dzięki Chrystusowi jako wcielonemu Bogu, jest odtąd znakiem Odkupienia i Zbawienia a nie znakiem hańby i potępienia – mówił hierarcha.

W dalszej części homilii biskup Dziuba zwrócił uwagę na szczególną rolę Krzyża i sanktuarium świętokrzyskiego na drodze do niepodległości naszej Ojczyzny:

- Radujemy się, że od tylu wieków, niemal od początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach to miejsce jest związane ze znakiem Krzyża świętego, że tutaj na tym wspaniałym wzgórzu góruje Krzyż – nad naszą Ojczyzną. Góruje Krzyż i jest drogowskazem. Dziś tak jak był przez całe poprzednie pokolenia, ten znak Krzyża, który tutaj jest otoczony czcią przez wspólnotę Oblacką a dziś otoczony wiarą i miłością przez nas, był drogą ku Zmartwychwstaniu. Dziś dziękujemy szczególnie Bogu za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny. To miejsce naznaczone zostało doświadczeniem I wojny światowej i II wojny światowej, doświadczeniem cierpienia więzionych tutaj rodaków, zniszczeniami tego miejsca. Dziś szczycimy się, ze to historyczne wzgórze nadal lśni blaskiem Krzyża. Sto lat temu wywalczyliśmy wolność zbrojnie, dyplomacją, kultywowaniem języka polskiego i kultury. Nie możemy zapomnieć, że wywalczyliśmy wolność cierpieniem krzyża, ofiarami męczeństwa, które przyjęli nasi rodacy. Krzyż i cierpienie były drogą do zmartwychwstania Chrystusa i drogą do zmartwychwstania Rzeczypospolitej. Dlatego potrzeba dziś nam wielkiej mocy opartej na Krzyżu. Trzeba nam mądrości, męstwa Krzyża. Pamiętajmy Krzyż jest tylko cząstką Paschalnego Misterium Jezusa, misterium zmartwychwstania, wniebowstąpienia, daru Ducha Świętego, w którego mocy został założony Kościół. Potrzeba nam mądrości Krzyża, prostoty, autentyzmu, prawdy Krzyża. Krzyż zawsze zwiastuje orędzie pokoju i przebaczenia. Pamiętajmy w znaku Krzyża - Polska jest Polską, a Polak Polakiem – podkreślił biskup Andrzej Dziuba.

We wspólnej modlitwie odpustowej w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego udział wzięli członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z Jego Ekscelencją Józefem Dąbrowskim – Zwierzchnikiem Zakonu w Polsce. W sumie przybyło ponad 70 członków tego zakonu: Damy i Kawalerowie.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowań wypowiedzieli Ekscelencja Józef Dąbrowski oraz superior świętokrzyskiej wspólnoty oblackiej o. Marian Puchała OMI.

Następnie ksiądz biskup udzielił wszystkim zebranym na wspólnej modlitwie błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które dziś były umieszczone w XVII – wiecznym pacyfikale. Wierni na zakończenie Mszy świętej mieli okazję oddać cześć relikwiom Krzyża przez ucałowanie.

 

 

14

WRZ

2018

1733

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 14

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.