Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA KAPŁANÓW - PIĄTY DZIEŃ ODPUSTU NA ...

PIELGRZYMKA KAPŁANÓW - PIĄTY DZIEŃ ODPUSTU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

W piątym dniu, trwającego od niedzieli Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, gościliśmy prezbiterium Kościoła sandomierskiego, kieleckiego i radomskiego

O godzinie 11.15 kapłani zakonni i diecezjalni wysłuchali w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego konferencji, którą wygłosił ks. prałat Tomasz Rusiecki - ojciec duchowny kapłanów diecezji kieleckiej i wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru..

O godz. 12.00 uroczystą sumę pod przewodnictwem superiora klasztoru na Świętym Krzyżu o. Mariana Puchały OMI koncelebrowało kilkunastu prezbiterów zakonnych i diecezjalnych, którzy dziękowali za dar powołania do służby w Kościele oraz modlili się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

O. Puchała OMI w homilii mówił o szczególnej tajemnicy Bożego wezwania i powołania do służby w Kościele:  W kolejnym dniu odpustu świętokrzyskiego ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego sprawujemy Eucharystię dziękczynną za dar powołania oraz wspólnie chcemy prosić Pana żniwa, aby nieustannie posyłał robotników na żniwo Swoje. Czym przeto jest powołanie do życia kapłańskiego czy zakonnego? W czym tkwi tajemnica powołania? Na czym polega jego istota?

Powołanie do służby kapłańskiej nie jest wynikiem czyjegoś tylko pragnienia, chęci, to Bóg powołuje, Bóg dokonuje wyboru. Powołanie jest tylko odpowiedzią człowieka na wezwanie Boga samego. Odpowiedzią trudną i wspaniałomyślną na niełatwe przecież wezwanie, które się kiedyś usłyszało po raz pierwszy w swoim sercu. A kiedy Bóg wzywa nie zwraca uwagi ani na nasze zasługi, ani na nasze przymioty, ani nawet na nasze upadki. Bóg postępuje z nami według swojej i naszej miłości, zwraca uwagę tylko na naszą miłość do Niego, na naszą wolną odpowiedź pełną miłości.

To nie przeszłość taka czy inna, pochodzenie, kolor skóry, ludzkie zasługi czy zdolności skłaniają Boga do postawienia komuś wezwania, by stał się jego uczniem. Liczy się tylko miłość.

W dzisiejszy dzień modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie my prezbiterzy pytamy się o naszą gorliwość o nasz entuzjazm w posłudze kapłańskiej. Czy ochoczo idziemy za Jezusem? Czy nie oglądamy się wstecz? Czy nie cofamy ręki przyłożonej do pługa? Czy nie ogarnia nas frustracja, zniechęcenie, lenistwo?

Dziś tutaj na świętej górze Krzyża, w blasku relikwii Drzewa Życia na nowo przyjmijmy prawdę: tylko Jezus Chrystus ma słowo życia, tylko On jest Światłością świata, tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nad wszystko trzeba nam przyoblec miłość, która jest więzią doskonałości – zachęcał o. Marian Puchała OMI.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowań wobec superiora oraz kapłanów skierował o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. Następnie kapłani i wierni otrzymali dar błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy mieli okazję uczcić świętą relikwię całując ją. Po zakończonej modlitwie był czas na wspólny posiłek w klasztornym refektarzu.

czytano: 525 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 13 września 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 18
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej