Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PIĄTY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH - DZIEŃ MODLITWY W INTENCJI KAPŁANÓW

Strona główna » Aktualności » PIĄTY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH - DZIEŃ MODLITWY W INTENCJI KAPŁANÓW

wielkość tekstu: A | A | A

Dekanalni ojcowie duchowni zgromadzeni w kaplicy domowej na Świętym Krzyżu - animuje spotkanie ks. Stanisław Bar z Tarnobrzega

W piątym dniu, trwającego od niedzieli Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, gościliśmy prezbiterium Kościoła sandomierskiego, kieleckiego i radomskiego oraz naszych współbraci oblatów ze wspólnot i parafii oblackich z całej Polski. W sumie uroczystą sumę pod przewodnictwem biskupa Radosława Zmitrowicza OMI z Ukrainy koncelebrowało blisko 70 prezbiterów zakonnych i diecezjalnych, którzy dziękowali za dar powołania oraz modlili się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Podczas wspólnej Eucharystii polecano Panu Bogu zmarłego ks. biskupa Kazimierza Ryczana- emerytowanego ordynariusza diecezji kieleckiej, który wczoraj odszedł do Domu Ojca.
 

Wśród nich byli obecni m.in. Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Zając OMI, o. Sławomir Dworek OMI, Wikariusz Prowincjalny, Radni Prowincjalni, o. Józef Czernecki OMI, Ekonom Prowincjalny, o. dr Józef Wcisło, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze, o. prof. Kazimierz Lijka OMI, wykładowca liturgiki w Obrze, proboszczowie oblackich parafii, superiorowie wspólnot oblackich oraz dekanalni ojcowie duchowni z diecezji sandomierskiej na czele z ks. Stanisławem Barem, diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów.

O godzinie 10.30 dekanalni ojcowie duchowni z diecezji sandomierskiej spotkali się na wspólnej modlitwie w kaplicy zakonnej oraz wysłuchali komunikatów przekazanych przez ks. Stanisława Bara, diecezjalnego ojca duchownego kapłanów.
 

Kapłani zakonni i diecezjalni oraz licznie zgromadzeni wierni, przed Eucharystią wysłuchali w bazylice mniejszej konferencji, którą wygłosił o. Paweł Zając OMI,  Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W swoim wystąpieniu ojciec Prowincjał mówił o historii przybycia Oblatów na Święty Krzyż, o początkach ich posługi w sanktaurium oraz o misterium Krzyża w życiu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
 

W samo południe rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i wygłosił homilię biskup Radosław Zmitrowicz OMI, sufragan diecezji kamienicko-podolskiej na Ukrainie. Liturgię Mszy świętej uświetnił zespół klerycki, „Gitary Niepokalanej”,  z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego z Obry.
 

Biskup Radosław w homilii mówił o szczególnej tajemnicy Bożej obecności w naszym życiu, która w mocny sposób objawia się w krzyżu: Nasze doświadczenie wiary, które pragniemy w dzisiejsze święto wyrazić i przeżyć, narodziło się z objawienia Bożego, nie z pewnych wysiłków intelektualnych, duchowych jakie ludzie podejmowali zawsze na ziemi, a owocem tych wysiłków były pewne drogi religijne i duchowe. To co my przeżywamy, to co Bóg chce nam podarować, to jest prawda, która mówi iż Bóg przyszedł do człowieka. W sposób szczególny wyraża tę prawdę - to, że jest to Boże a nie jest ludzkie - tajemnica krzyża. Bo któż mógłby wymyślić krzyż? – stwierdził i zarazem pytał uczestników liturgii hierarcha.
 

Dalej biskup z Ukrainy, przypomniał powszechną prawdę wiary: Jezus Chrystus jest Panem, dlatego że przyjął krzyż do końca, że dał się zniszczyć krzyżem, aż do śmierci. Nie buntował się. Przyjął wolę Ojca jednocześnie Mu ufając. Wszytko, co budowało tożsamość Jezusa Chrystusa z Nazaretu na tej ziemi, tak po ludzku: Jego pochodzenie, Jego siła, zdrowie, Jego moce cudotwórcze, to wszystko zaakceptował, że zostało zniszczone na krzyżu. Umarł! Zostawili Go uczniowie. Naród Go wyśmiał. I On to akceptował. Miał coś w sobie. Coś takiego, czego normalnie człowiek nie ma, a co jest mu konieczne, żeby śmierć została w nim przezwyciężona. I ten Bóg i Człowiek, Jezus z Nazaretu, mógł przyjąć śmierć, bo miał w sobie coś takiego... Co to jest...? Co On miał w sobie...? Co Bóg chce i nam podarować...? Jego sposób istnienia! Jest mocniejszy niż śmierć! Jezus wprowadził nas w życie Boga. Dał nam życie, które utraciliśmy przez grzech – mówił biskup Zmitrowicz.

Dlatego naszym zadaniem jest bronić tego życia, chronić przed utratą. Walczyć i podejmować trud kroczenia drogą świętości, drogą do nieba. Nie bać się współczesnych jadowitych węży! Chrystus jest z nami! Mamy Jego Krzyż – znak miłości, odkupienia! Wszyscy: kapłani, zakonnicy, świeccy idźmy przez naszą codzienność pełni ufności i nadziei. Jezus jest z nami. Z Nim, przez Niego i w Nim zwyciężymy – zachęcał biskup.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowań wobec biskupa oraz kapłanów skierował o. Zygfryd Wiecha OMI – superior świętokrzyskich oblatów. Następnie biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy mieli okazję uczcić świętą relikwię całując ją. Po zakończonej modlitwie był czas na posiłek.

 

Następnie w bazylice odbył się koncert kleryckiego zespołu „Gitary Niepokalanej”, który zakończył się nabożeństwem przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, podczas którego modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia
 

Tak liczna obecność na dzisiejszych uroczystościach odpustowych w świętokrzyskim sanktuarium oblatów: ojców i braci zakonnych oraz wiernych świeckich z parafii oblackich z całej Polski, nie była przypadkowa. Dziś bowiem w naszej Polskiej Prowincji został uroczyście zainaugurowany „Rok Krzyża”, który rozpoczyna trzy letnie przygotowanie do obchodów 100 – lecia obecności Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce, które przypada w 2020 roku.
 

Od dnia dzisiejszego, rozpoczyna się za zgodą ordynariusza diecezji sandomierskiej biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, peregrynacja relikwii Drzewa Krzyża Świętego po wspólnotach i parafiach oblackich w Polsce. Relikwie będą peregrynować w nowo utworzonym relikwiarzu, który jest wierną kopią relikwiarza codziennej adoracji, podawanego wiernym do czci i ucałowania w sanktuarium na Świętym Krzyżu.
 

Kilka dni temu, w niedzielę 10 września 2017 roku w kaplicy Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w obecności J.E. księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej, Ks. Dariusza Sidora, wicekanclerza kurii sandomierskiej, O. Pawła Zająca OMI, Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, O. Zygfryda Wiechy OMI, superiora wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu, wspólnoty zakonnej ze Świętego Krzyża ojców, braci, neoprofesów, nowicjuszy, postulanta oraz osób świeckich dokonano podziału relikwii Drzewa Krzyża Świętego otwierając relikwiarz codziennej adoracji – pacyfikał srebrny, o podwójnych ramionach – w którym znajduje się złoty futerał wykonany w 2007 roku.
 

Ksiądz biskup Krzysztof  Nitkiewicz, przeciął złocistą nitkę i odejmując lakową pieczęć, otworzył futerał, w którym była cząstka drewna Krzyża Świętego. Separacji relikwii dokonał  konserwator Marcin Chmielewski z Krakowa.
 

Następnie oba futerały zostały zamknięte. Uwierzytelnienie ich zawartości zostało dokonane przez wykonanie biskupiej pieczęci odbitej w laku. Odjęta cząstka drewna Krzyża Świętego została umieszczona w nowym futerale wykonanym w roku 2017 i umieszczona w pacyfikale, także wykonanym w tym samym roku – odtąd zwanym peregrynacyjnym.
 

Kopię relikwiarza codziennej adoracji jak również futerał, w którym umieszczono odseparowaną cząstkę relikwii wykonał pan Tadeusz Galant z Krakowa.
 

14

WRZ

2017

1715

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.