Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » PIĄTY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH - DZIEŃ ...

PIĄTY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH - DZIEŃ MODLITWY W INTENCJI KAPŁANÓW

wielkość tekstu:A | A | A

W piątym dniu, trwającego od niedzieli Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, gościliśmy prezbiterium Kościoła sandomierskiego, kieleckiego i radomskiego oraz naszych współbraci oblatów ze wspólnot i parafii oblackich z całej Polski. W sumie uroczystą sumę pod przewodnictwem biskupa Radosława Zmitrowicza OMI z Ukrainy koncelebrowało blisko 70 prezbiterów zakonnych i diecezjalnych, którzy dziękowali za dar powołania oraz modlili się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Podczas wspólnej Eucharystii polecano Panu Bogu zmarłego ks. biskupa Kazimierza Ryczana- emerytowanego ordynariusza diecezji kieleckiej, który wczoraj odszedł do Domu Ojca.
 

Wśród nich byli obecni m.in. Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Zając OMI, o. Sławomir Dworek OMI, Wikariusz Prowincjalny, Radni Prowincjalni, o. Józef Czernecki OMI, Ekonom Prowincjalny, o. dr Józef Wcisło, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze, o. prof. Kazimierz Lijka OMI, wykładowca liturgiki w Obrze, proboszczowie oblackich parafii, superiorowie wspólnot oblackich oraz dekanalni ojcowie duchowni z diecezji sandomierskiej na czele z ks. Stanisławem Barem, diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów.

O godzinie 10.30 dekanalni ojcowie duchowni z diecezji sandomierskiej spotkali się na wspólnej modlitwie w kaplicy zakonnej oraz wysłuchali komunikatów przekazanych przez ks. Stanisława Bara, diecezjalnego ojca duchownego kapłanów.
 

Kapłani zakonni i diecezjalni oraz licznie zgromadzeni wierni, przed Eucharystią wysłuchali w bazylice mniejszej konferencji, którą wygłosił o. Paweł Zając OMI,  Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W swoim wystąpieniu ojciec Prowincjał mówił o historii przybycia Oblatów na Święty Krzyż, o początkach ich posługi w sanktaurium oraz o misterium Krzyża w życiu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
 

W samo południe rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i wygłosił homilię biskup Radosław Zmitrowicz OMI, sufragan diecezji kamienicko-podolskiej na Ukrainie. Liturgię Mszy świętej uświetnił zespół klerycki, „Gitary Niepokalanej”,  z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego z Obry.
 

Biskup Radosław w homilii mówił o szczególnej tajemnicy Bożej obecności w naszym życiu, która w mocny sposób objawia się w krzyżu: Nasze doświadczenie wiary, które pragniemy w dzisiejsze święto wyrazić i przeżyć, narodziło się z objawienia Bożego, nie z pewnych wysiłków intelektualnych, duchowych jakie ludzie podejmowali zawsze na ziemi, a owocem tych wysiłków były pewne drogi religijne i duchowe. To co my przeżywamy, to co Bóg chce nam podarować, to jest prawda, która mówi iż Bóg przyszedł do człowieka. W sposób szczególny wyraża tę prawdę - to, że jest to Boże a nie jest ludzkie - tajemnica krzyża. Bo któż mógłby wymyślić krzyż? – stwierdził i zarazem pytał uczestników liturgii hierarcha.
 

Dalej biskup z Ukrainy, przypomniał powszechną prawdę wiary: Jezus Chrystus jest Panem, dlatego że przyjął krzyż do końca, że dał się zniszczyć krzyżem, aż do śmierci. Nie buntował się. Przyjął wolę Ojca jednocześnie Mu ufając. Wszytko, co budowało tożsamość Jezusa Chrystusa z Nazaretu na tej ziemi, tak po ludzku: Jego pochodzenie, Jego siła, zdrowie, Jego moce cudotwórcze, to wszystko zaakceptował, że zostało zniszczone na krzyżu. Umarł! Zostawili Go uczniowie. Naród Go wyśmiał. I On to akceptował. Miał coś w sobie. Coś takiego, czego normalnie człowiek nie ma, a co jest mu konieczne, żeby śmierć została w nim przezwyciężona. I ten Bóg i Człowiek, Jezus z Nazaretu, mógł przyjąć śmierć, bo miał w sobie coś takiego... Co to jest...? Co On miał w sobie...? Co Bóg chce i nam podarować...? Jego sposób istnienia! Jest mocniejszy niż śmierć! Jezus wprowadził nas w życie Boga. Dał nam życie, które utraciliśmy przez grzech – mówił biskup Zmitrowicz.

Dlatego naszym zadaniem jest bronić tego życia, chronić przed utratą. Walczyć i podejmować trud kroczenia drogą świętości, drogą do nieba. Nie bać się współczesnych jadowitych węży! Chrystus jest z nami! Mamy Jego Krzyż – znak miłości, odkupienia! Wszyscy: kapłani, zakonnicy, świeccy idźmy przez naszą codzienność pełni ufności i nadziei. Jezus jest z nami. Z Nim, przez Niego i w Nim zwyciężymy – zachęcał biskup.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowań wobec biskupa oraz kapłanów skierował o. Zygfryd Wiecha OMI – superior świętokrzyskich oblatów. Następnie biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy mieli okazję uczcić świętą relikwię całując ją. Po zakończonej modlitwie był czas na posiłek.

 

Następnie w bazylice odbył się koncert kleryckiego zespołu „Gitary Niepokalanej”, który zakończył się nabożeństwem przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, podczas którego modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia
 

Tak liczna obecność na dzisiejszych uroczystościach odpustowych w świętokrzyskim sanktuarium oblatów: ojców i braci zakonnych oraz wiernych świeckich z parafii oblackich z całej Polski, nie była przypadkowa. Dziś bowiem w naszej Polskiej Prowincji został uroczyście zainaugurowany „Rok Krzyża”, który rozpoczyna trzy letnie przygotowanie do obchodów 100 – lecia obecności Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce, które przypada w 2020 roku.
 

Od dnia dzisiejszego, rozpoczyna się za zgodą ordynariusza diecezji sandomierskiej biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, peregrynacja relikwii Drzewa Krzyża Świętego po wspólnotach i parafiach oblackich w Polsce. Relikwie będą peregrynować w nowo utworzonym relikwiarzu, który jest wierną kopią relikwiarza codziennej adoracji, podawanego wiernym do czci i ucałowania w sanktuarium na Świętym Krzyżu.
 

Kilka dni temu, w niedzielę 10 września 2017 roku w kaplicy Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w obecności J.E. księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej, Ks. Dariusza Sidora, wicekanclerza kurii sandomierskiej, O. Pawła Zająca OMI, Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, O. Zygfryda Wiechy OMI, superiora wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu, wspólnoty zakonnej ze Świętego Krzyża ojców, braci, neoprofesów, nowicjuszy, postulanta oraz osób świeckich dokonano podziału relikwii Drzewa Krzyża Świętego otwierając relikwiarz codziennej adoracji – pacyfikał srebrny, o podwójnych ramionach – w którym znajduje się złoty futerał wykonany w 2007 roku.
 

Ksiądz biskup Krzysztof  Nitkiewicz, przeciął złocistą nitkę i odejmując lakową pieczęć, otworzył futerał, w którym była cząstka drewna Krzyża Świętego. Separacji relikwii dokonał  konserwator Marcin Chmielewski z Krakowa.
 

Następnie oba futerały zostały zamknięte. Uwierzytelnienie ich zawartości zostało dokonane przez wykonanie biskupiej pieczęci odbitej w laku. Odjęta cząstka drewna Krzyża Świętego została umieszczona w nowym futerale wykonanym w roku 2017 i umieszczona w pacyfikale, także wykonanym w tym samym roku – odtąd zwanym peregrynacyjnym.
 

Kopię relikwiarza codziennej adoracji jak również futerał, w którym umieszczono odseparowaną cząstkę relikwii wykonał pan Tadeusz Galant z Krakowa.
 

czytano: 880 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 14 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej