Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MODLITWA W INTENCJI LEŚNIKÓW

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI LEŚNIKÓW

wielkość tekstu: A | A | A

W dzisiejszy odpustowy dzień do sanktuarium relikwii drzewa Krzyża Świętego przybyli przedstawiciele 23 nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z panem dyrektorem dr inż. Andrzejem Matysiakiem oraz pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego na czele z dyrektorem Janem Reklewskim.
Liturgię Mszy świętej przygotowali pracownicy nadleśnictwa Łagów na czele z panem dyrektorem Krzysztofem Karstem a oprawę muzyczną zapewnili sygnaliści z Technikum Leśnego z Zagnańska.
Na uroczystej Mszy świętej obecne były także Poczty Sztandarowe. Eucharystii w intencji leśników i ich rodzin przewodniczył i wygłosił homilię biskup Tadeusz Lityński, pasterz Kościoła zielonogórsko- gorzowskiego, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Obecni byli także księża kapelani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej na czele z księdzem dziekanem kan. Jerzym Beksińskim z Łagowa.
Ksiądz biskup w homilii zwrócił m.in. uwagę na fakt, iż sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest szczególnym i wyjątkowym miejscem dla leśników, którzy na co dzień obcują z przyrodą, troszcząc się o piękno stworzonego świata: Jesteśmy tu na Świętym Krzyżu, aby realizować testament Chrystusa – czuwajcie i módlcie się. Jesteśmy tu, aby przyjąć Boże błogosławieństwo, aby prosić ukrzyżowanego Zbawiciela świata, by odkryć na nowo w chwili modlitwy i refleksji sens i znaczenie naszego życiowego powołania. Skoro nosimy mundur leśnika, to też jest powołanie, to nie jest tylko zawód, wyuczona praca, jakaś suma wiedzy leśnej. To też pewna misja.

 

Dalej biskup pytał i mówił: czy pamiętacie, gdzie po raz pierwszy, pojawiła się myśl, wewnętrzny głos, aby zostać leśnikiem. Może dzisiaj warto do tej chwili wrócić, zobaczymy jak tamta decyzja stała się skuteczna. Jak wielkie znaczenie wniosła w wasze życie osobiste, rodzinne. Dla Was bowiem lasy są miejscem pracy, ale też i miejscem, w którym dochodzi do kształtowania życia duchowego, ponieważ jest to warsztat pracy stworzony przez Boga. Jeżeli leśnik idzie do lasu, to ma kontakt tylko z tym, co Pan Bóg stworzył. Leśnik na co dzień jest blisko Boga, więc musi się formować. Las wpływa bardzo korzystnie na życie duchowe. Leśnicy są bardzo potrzebni do normalnego funkcjonowania lasu. Gdybyśmy się cofnęli myślą setki lat wstecz, były puszcze, bory, kompleksy leśne, które same w sobie tętniły życiem. A dziś życie lasu jest sterowane, planowane i organizowane przez leśników. Dzięki temu, że wchodzicie tak głęboko w przyrodę, możecie z niej wydobyć więcej wartości niż kiedyś. Dzięki waszej pracy las ma więcej funkcji użytkowych – podkreślił ksiądz biskup.
 

Każde sanktuarium jest miejscem budowania więzi. Także ta świątynia na Świętym Krzyżu. Dzięki modlitwie w tym miejscu niejeden pielgrzym mówił w swym sercu: jestem bliżej Boga i bliżej innych ludzi. Zapewne też inaczej patrzymy na bliźnich, stojących obok mnie pielgrzymów, także z tego samego nadleśnictwa. I dalej, dzięki temu świętemu miejscu wszystko jest jakby nowe, rozpocząłem nowe życie, wybrałem nową drogę życia, mogę być kimś lepszym. Będąc dziś razem z wami w tym świętym miejscu, chciałbym prosić Boga za was, za wasze rodziny i zarazem prosić – o niezachwianą nadzieję i wierność w misji strażnika i kustosza lasów, skarbu naszej Ojczyzny – mówił hierarcha.
 

Na zakończenie Mszy świętej głos zabrał pan Andrzej Matysiak, stojący na czele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, wyrażając wdzięczność księdzu biskupowi Tadeuszowi za przybycie i obecność wśród świętokrzyskich leśników oraz za wygłoszoną homilię i skierowane pasterskie słowo ubogacające i podnoszące na duchu.
 

Następnie ksiądz biskup, kapłani koncelebrujący i wszyscy zebrani oddali cześć relikwii Chrystusowego Krzyża przez adorację i ucałowanie.
 

Po zakończonej celebracji wszyscy udali się na klasztorne podwórze, gdzie miała miejsce wspólna agapa przygotowana przez klasztorną kuchnię. Wszyscy mogli skosztować klasztornego bigosu, żurku oraz słodkich wypieków.
 

Była to 3 Pielgrzymka Leśników na Święty Krzyż, która odbywa się w ramach trwającego Tygodniowego Odpustu ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego. W tym roku uczestniczyło w niej blisko 300 leśników.
 

11

WRZ

2017

3325

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.