Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA I MODLITWA LEŚNIKÓW

PIELGRZYMKA I MODLITWA LEŚNIKÓW

wielkość tekstu:A | A | A

Trwają uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W poniedziałek 12 września na wspólną modlitwę do sanktuarium przybyli Leśnicy. Gościliśmy Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu: dyrektora Andrzeja Matysiaka, zastępców dyrektora  Piotra Kacprzaka i Marka Szarego. Obecny był także dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski wraz ze swoimi współpracownikami oraz Anna Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół leśnych w Zagnańsku. Na wspólną modlitwę z leśnikami przybył także Dariusz Pilarek reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi.

Naszej modlitwie towarzyszyli księża kapelani: ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy- Dziekan Duszpasterzy Leśników i zarazem delegat biskupa Tadeusza Lityńskiego - Krajowego Duszpasterza Leśników, ks. kan. Dariusz Kowalski z diecezji sandomierskiej, ks. Robert Kuropieska z diecezji radomskiej, ks. Franciszek Berak z diecezji kieleckiej oraz dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński i nasi współbracia oblaci ze świętokrzyskiego komunitetu na czele z superiorem o. Zygfrydem Wiechą OMI.

Liturgia Mszy świętej została w całości przygotowana i animowana przez wspólnotę leśników. Nie zabrakło także sygnalistów.

Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy. W swoim słowie zwrócił uwagę na szczególne miejsce jakim jest świętokrzyskie sanktuarium i na wiele aspektów łączących leśników z tym miejscem: Jesteśmy w miejscu szczególnym dla nas leśników. Tutaj doświadczamy obecności Chrystusa w Jego krzyżu. Zwróćmy uwagę, że drzewo po ścięciu, gdy je poddajemy obróbce staje się drewnem. Ścięte drzewo jest martwe. Podczas gdy tutaj w tym sanktuarium czcimy Drzewo - żywe drewno, z którego płynie życie. Drzewo krzyża Chrystusowego dla nas wszystkich jest mostem, który nas łączy, ożywia. I dla nas leśników - to Drzewo krzyża jest bardzo bliskie ono przypomina nam o tym co było, co jest i każe nam z nadzieją patrzeć w naszą przyszłość. Także i leśnik to pośrednik między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Wśród leśników znane jest porównanie: dziadek leśnik sadził las, syn leśnik pielęgnował, wnuk leśnik zbiera owoce z tego lasu. My leśnicy pielęgnujemy historię i czynimy tak wiele aby przekazać nowym pokoleniom całe bogactwo i spuściznę tradycji: dbamy o wiele krzyży, którą są w lasach i przypominają o wielu naszych rodakach, którzy zginęli w obronie ojczyzny, wolności, niepodległości. Krzyże, które spotykamy ale przede wszystkim ten krzyż - tutaj na Świętym Krzyżu - przypominają o ocaleniu, nadziei, o nowym życiu. Z tego miejsca - od Chrystusowego krzyża -  pragniemy zaczerpnąć siły i mocy do codziennej służby, aby chronić piękno stworzonego świata, odpowiedzialnie gospodarować powierzonym nam dobrem jakim jest las - mówił ks. Wiktor.

Po uroczystej Eucharystii w klasztorze miała miejsce narada dyrekcji z nadleśniczymi a poniej w klasztornym podwórku była mozliwość spotakania leśników i ich rodzin na wspólnje agapie.

czytano: 2531 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 13 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej