Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ROZPOCZECIE ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Strona główna » Aktualności » ROZPOCZECIE ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu: A | A | A

Dziś rozpoczęliśmy tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, które potrwają do przyszłej niedzieli – 18 września. Tegorocznym kaznodzieją, który przybliżał wiernym tajemnicę krzyża był nasz współbrat oblat o. Krzysztof Ziętkowski OMI – superior z klasztoru w Poznaniu. Na dzisiejsze uroczystości przybyli także oblaci z Lublina, Poznania, Madagaskaru, Ukrainy oraz kapłani, którzy przybyli wraz z pielgrzymami z okolicznych miejscowości: Skorzeszyc, Bodzentyna, Tarczka, Wzdołu i innych.
Głównej sumie odpustowej inaugurującej tegoroczny odpust przewodniczył pasterz diecezji kamienicko-podolskiej na Ukrainie biskup Leon Dubrawski. Wraz z biskupem koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz ojcowie oblaci na czele z o. Antonim Bochmem OMI – Prowincjałem Polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Podczas homilii biskup Leon Dubrawski mówił, że nauka Krzyża Chrystusowego, która, mówiąc językiem metafory, jest sercem religii, gdyż działa w podobny sposób do pracy serca w ludzkim organizmie, jest ożywczą zasadą, która ożywia chrześcijan i bez której nie ma Chrześcijaństwa. 

- Bez niej żadna chrześcijańska doktryna nie przynosi owoców. Wiara w boskość Chrystusa lub w Jego człowieczeństwo lub w Trójcę Świętą lub w Sąd Ostateczny, Zmartwychwstanie umarłych jest nieprawdziwa i niechrześcijańska dopóki nie dopełnimy jej także nauką o Chrystusowej ofierze – mówił ordynariusz z Ukrainy.
Hierarcha podkreślał, że z drugiej strony przyjęcie tej nauki zakłada zgodę na pozostałe wielkie prawdy zawarte w Ewangelii: wiary, prawdziwej boskości Chrystusa, Jego prawdziwego wcielenia i przyrodzonej człowiekowi grzeszności.
- Święta nauka po przebłagalnej ofierze Chrystusa nie jest po to, by o niej rozprawiać, lecz  by nią żyć. Nie jest po to, by roztrząsać ją bez szacunku lecz by ją w cichości adorować. Nie może być używana jako wypełnienie do błahych i niegodnych rozmów lub ku zadowoleniu mędrców tego świata – wskazywał kaznodzieja.
- Powinno się mówić o niej ludziom pokornego serca i posłusznym dzieciom, których nie zepsuł świat, przygnębionym, którzy łakną pociechy, ludziom szczerym  i poważnym, którzy pragną drogowskazu, niewinnym, by ich uprzedzić i ostrzec, ludziom dobrego serca, którzy chcieliby ją poznać. Święty Piotr pięknie napisał: „Zostaliśmy odkupieni nie złotem, nie srebrem, lecz najdroższą krwią Jezusa”. Bez krzyża nie ma zbawienia. Krzyż Chrystusa to arcydzieło Bożej miłości – podkreślił biskup Leon Dubrawski.
Liturgia Mszy świętej została uświetniona śpiewem chóru parafialnego z parafii św. Jana Chrzciciela z Kielc oraz grą Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielin. Gościliśmy także przedstawicieli z gminy Nowa Słupia oraz Bieliny: Chełmowianki, Koło Małych Gosposi oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Huty Podłysicy.
Na uroczystej Eucharystii obecni byli także: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, która przekazała pozdrowienie i zapewnienie o łączności duchowej w modlitwie ze wszystkimi uczestnikami odpustowej uroczystości od Pani Premier Beaty Szydło. Swoją obecnością uświetnili dzisiejsze uroczystości przedstawiciele parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, Powiatu Kieleckiego oraz okolicznych samorządów gminnych.
Obecne były także poczty sztandarowe: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Nowej Słupi, OSP z Nowej Słupi, OSP z Sosnówki, OSP Paprocice, Związek Pszczelarzy z Nowej Słupi, Zespół Szkół z Nowej Słupi, SP Jeziorko, SP JP II z Bielin, Gimnazjum JP II z Bielin, OSP z Bielin, Kompania Strzelców z Końskich pod dowództwem kpt. Janusza Stępnia; Świętokrzyski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. Czwartaków pod dowództwem Jarosława Chrobota.
Kilka tysięcy pielgrzymów, którzy dziś nawiedzili świętokrzyskie sanktuarium, by w modlitwie dziękować, prosić i przepraszać Pana Boga w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego, mogło także podziwiać papamobile – zrekonstruowany samochód przez Marka Adamczaka z Kielc, którym 1979 roku św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.11

WRZ

2016

5290

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.