Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 17 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Antoni, Jan
| | |

Strona główna » Aktualności » ROZPOCZECIE ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA ...

ROZPOCZECIE ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu:A | A | A

Dziś rozpoczęliśmy tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, które potrwają do przyszłej niedzieli – 18 września. Tegorocznym kaznodzieją, który przybliżał wiernym tajemnicę krzyża był nasz współbrat oblat o. Krzysztof Ziętkowski OMI – superior z klasztoru w Poznaniu. Na dzisiejsze uroczystości przybyli także oblaci z Lublina, Poznania, Madagaskaru, Ukrainy oraz kapłani, którzy przybyli wraz z pielgrzymami z okolicznych miejscowości: Skorzeszyc, Bodzentyna, Tarczka, Wzdołu i innych.
Głównej sumie odpustowej inaugurującej tegoroczny odpust przewodniczył pasterz diecezji kamienicko-podolskiej na Ukrainie biskup Leon Dubrawski. Wraz z biskupem koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz ojcowie oblaci na czele z o. Antonim Bochmem OMI – Prowincjałem Polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Podczas homilii biskup Leon Dubrawski mówił, że nauka Krzyża Chrystusowego, która, mówiąc językiem metafory, jest sercem religii, gdyż działa w podobny sposób do pracy serca w ludzkim organizmie, jest ożywczą zasadą, która ożywia chrześcijan i bez której nie ma Chrześcijaństwa. 

- Bez niej żadna chrześcijańska doktryna nie przynosi owoców. Wiara w boskość Chrystusa lub w Jego człowieczeństwo lub w Trójcę Świętą lub w Sąd Ostateczny, Zmartwychwstanie umarłych jest nieprawdziwa i niechrześcijańska dopóki nie dopełnimy jej także nauką o Chrystusowej ofierze – mówił ordynariusz z Ukrainy.
Hierarcha podkreślał, że z drugiej strony przyjęcie tej nauki zakłada zgodę na pozostałe wielkie prawdy zawarte w Ewangelii: wiary, prawdziwej boskości Chrystusa, Jego prawdziwego wcielenia i przyrodzonej człowiekowi grzeszności.
- Święta nauka po przebłagalnej ofierze Chrystusa nie jest po to, by o niej rozprawiać, lecz  by nią żyć. Nie jest po to, by roztrząsać ją bez szacunku lecz by ją w cichości adorować. Nie może być używana jako wypełnienie do błahych i niegodnych rozmów lub ku zadowoleniu mędrców tego świata – wskazywał kaznodzieja.
- Powinno się mówić o niej ludziom pokornego serca i posłusznym dzieciom, których nie zepsuł świat, przygnębionym, którzy łakną pociechy, ludziom szczerym  i poważnym, którzy pragną drogowskazu, niewinnym, by ich uprzedzić i ostrzec, ludziom dobrego serca, którzy chcieliby ją poznać. Święty Piotr pięknie napisał: „Zostaliśmy odkupieni nie złotem, nie srebrem, lecz najdroższą krwią Jezusa”. Bez krzyża nie ma zbawienia. Krzyż Chrystusa to arcydzieło Bożej miłości – podkreślił biskup Leon Dubrawski.
Liturgia Mszy świętej została uświetniona śpiewem chóru parafialnego z parafii św. Jana Chrzciciela z Kielc oraz grą Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielin. Gościliśmy także przedstawicieli z gminy Nowa Słupia oraz Bieliny: Chełmowianki, Koło Małych Gosposi oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Huty Podłysicy.
Na uroczystej Eucharystii obecni byli także: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, która przekazała pozdrowienie i zapewnienie o łączności duchowej w modlitwie ze wszystkimi uczestnikami odpustowej uroczystości od Pani Premier Beaty Szydło. Swoją obecnością uświetnili dzisiejsze uroczystości przedstawiciele parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, Powiatu Kieleckiego oraz okolicznych samorządów gminnych.
Obecne były także poczty sztandarowe: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Nowej Słupi, OSP z Nowej Słupi, OSP z Sosnówki, OSP Paprocice, Związek Pszczelarzy z Nowej Słupi, Zespół Szkół z Nowej Słupi, SP Jeziorko, SP JP II z Bielin, Gimnazjum JP II z Bielin, OSP z Bielin, Kompania Strzelców z Końskich pod dowództwem kpt. Janusza Stępnia; Świętokrzyski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. Czwartaków pod dowództwem Jarosława Chrobota.
Kilka tysięcy pielgrzymów, którzy dziś nawiedzili świętokrzyskie sanktuarium, by w modlitwie dziękować, prosić i przepraszać Pana Boga w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego, mogło także podziwiać papamobile – zrekonstruowany samochód przez Marka Adamczaka z Kielc, którym 1979 roku św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 3591 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej