Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ŚWIADKOWIE MIŁOSIERDZIA - PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH

Strona główna » Aktualności » ŚWIADKOWIE MIŁOSIERDZIA - PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH

wielkość tekstu: A | A | A

Tradycyjnie już w drugą sobotę miesiąca września, w przededniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymowały osoby konsekrowane. Gościliśmy dziś siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, rzeszowskiej, łowickiej, warszawsko-praskiej, częstochowskiej, krakowskiej, warszawskiej, bielsko-żywieckiej, poznańskiej oraz z Rygi.
Doroczna pielgrzymka osób konsekrowanych rozpoczęła się modlitwą przed Bramą Miłosierdzia, którą poprowadził biskup Jan Zając z Krakowa. Następnie w uroczystej procesji wszyscy uczestnicy spotkania przeszli przez Bramę Miłosierdzia.
Po słowach powitania, które wygłosił ojciec superior Zygfryd Wiecha OMI, głos zabrał ks. prałat Tomasz Rusiecki - Ojciec duchowny kapłanów diecezji kieleckiej i wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru, przybliżył hasło towarzyszące dzisiejszej modlitwie i spotkaniu – Świadkowie Miłosierdzia – oraz przedstawił dzisiejszych prelegentów.
Następnie wysłuchaliśmy konferencji biskupa Jana Zająca z Krakowa nt. Miłosierdzia Bożego, w której wskazał m.in. na obecną miłość w świecie – miłość Boga, to miłość czynna. Ona daje o sobie znać w zetknięciu z cierpieniem, ubóstwem. Ta miłość to miłosierdzie. W tej boskiej przestrzeni chcemy zastanowić się jak żyć by być miłosiernym jak Ojciec. On kocha, przebacza. Oczy nasze zwracamy na krzyż i w stronę Jezusa ukrzyżowanego i na obraz Jezusa Ecce Homo. Stąd chcemy patrzeć na przewodników, świadków miłosierdzia. Przewodniczka na tej drodze jest św. Faustyna. Przewodnik po drogach miłosierdzia to św. Jan Paweł II, ten święty, który stał się wielkim orędownikiem Bożego Miłosierdzia po krańce ziemi. Wskazał także na krzyż Chrystusa, który stał się najważniejszym obliczem miłosierdzia.
Kolejnym punktem były dwa świadectwa o świadkach miłosierdzia: o św. Bracie Albercie oraz o bł. Marii Luizie Merkert – śląskiej samarytance.
Głównym punktem dorocznej pielgrzymki osób konsekrowanych była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem biskupa Zająca. W homilii biskup Jan nawiązując do obecności w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego mówił: Krzyżu Chrystusa, symbolu Bożej miłości i ludzkiej niesprawiedliwości, ikono największej ofiary z powodu miłości i skrajnego egoizmu wypływającego z głupoty, narzędzie śmierci i drogo zmartwychwstania, znaku posłuszeństwa, znaku zdrady, sztandze zwycięstwa. Krzyżu Chrystusa nauczyć nas, że pozorne zwycięstwo zła, znika w obliczu pustego grobu. Krzyżu Chrystusa – krzyku miłości wzbudź w nas pragnienie Boga, dobra i światła Przeszliśmy dziś przez Bramę Miłosierdzia w tej świętokrzyskiej bazylice aby dotknąć pewności zmartwychwstania i zaspokoić pragnienia Boga, dobra i światła. Weszliśmy do tego świętokrzyskiego wieczernika – mówił hierarcha.
W dalszej części homilii biskup nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii o uczniach zgromadzonych w wieczerniku i o niewiernym Tomaszu: Zostaliśmy wprowadzeni do wieczernika. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym. Do zatroskanych i smutnych uczniów przychodzi Jezus i mówi Pokój wam. To nie sen, ani złudzenie, ani wymysł obolałych apostołów. To spotkanie wyrwało ich z leku i niepokoju. Obudziło odwagę w wyznawaniu wiary.  Tylko osobiste spotkanie z Chrystusem prowadzi do zwycięstwa. Zwycięstwem, które zwyciężyło świat jest nasza wiara. Boże słowo, mówi o naszym udziale w zwycięstwie Chrystusa. On pokonał grzech, śmierć i szatana – największych naszych wrogów. Ale w wieczerniku widzimy Tomasza – jemu zabrakło wiary. Mistrz nazywa go niedowiarkiem. To jednak była chwilowa jego słabość. Został z niej uzdrowiony przez spotkanie ze Zmartwychwstałym. Tomasz wyznał: Pan mój i Bóg mój. To przeżycie było doświadczeniem przez Tomasza Bożego Miłosierdzia. Patrząc na Tomasza, jeśli mamy sumienia szczere odnajdziemy siebie w tej niedowierzającej postaci. Stańmy się świadkiem Jezusa zwycięzcy. Z perspektywy wieczernika patrzmy nadludzkie dramaty i w skali światowej i europejskiej i naszej polskiej. W sercach niesiemy problemy naszych wspólnot, naszych rodzin, ale i przygniatają nas sprawy osobiste. I to zetknięcie się z osobistym cierpieniem, ubóstwem, krzywdą może przerazić. Lecz oto Jezus staje wśród nas, zalęknionych i ogłasza „Pokój wam, nie lękajcie się, Ja jestem z wami, ale popatrzcie mi w oczy, zobaczcie przebite ręce i nogi, i wejdźcie w blask promieniującego serca, weźmijcie Ducha Świętego”. I oto tak spełnia się tajemnica Wieczernika, tutaj otwierają się zdroje miłosierdzia. Odrzućmy lęk, strach i powtarzajmy: Jezu ufam Tobie! – mówił biskup Jan do zgromadzonych osób konsekrowanych w świętokrzyskiej bazylice.
Po Mszy świętej miała miejsce wspólna agapa na tarasie i w ogrodach świętokrzyskiego klasztoru. Był to szczególny czas na indywidualne rozmowy, spotkania, radość przy wspólnym stole.
Po południu miała miejsce wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia – animowały Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Na zakończenie pielgrzymki miała miejsce adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego i uczestnicy mieli okazję oddać cześć relikwiom przez ucałowanie.
W sumie w dzisiejszej pielgrzymce wzięło udział ponad 300 osób konsekrowanych z ponad 50 rodzin zakonnych.

10

WRZ

2016

1409

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.