Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

OBLACKIE DZIĘKCZYNIENIE

Strona główna » Aktualności » OBLACKIE DZIĘKCZYNIENIE

wielkość tekstu: A | A | A

 „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, Bogu, który jest i który był i który przychodzi” – tymi słowami rozpoczął swoją homilię biskup Jacek Pyl OMI, biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej z Krymu, który przewodniczył głównej sumie odpustowej, celebrowanej na błoniach świętokrzyskich, w dniu dorocznego odpustu ku czci Trójcy Przenajświętszej.  W tegoroczny odpust wpisane zostały także dwa jubileusze, jakie przeżywają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej: 200. lat istnienia oblackiej rodziny zakonnej oraz 80. rocznica przybycia Oblatów na Święty Krzyż.

Suma odpustowa została poprzedzona uroczystą procesją na czele której o. superior Zygfryd Wiecha OMI niósł relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W procesji do ołtarza celebry towarzyszyła Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta z Gminy Sitkówka – Nowiny oraz Poczty Sztandarowe, Rycerze Kolumba, dzieci, młodzież i dorośli w strojach ludowych z Gminy Nowa Słupia, Bieliny.
 
Liturgię Mszy świętej odpustowej uświetnił także - obok wspomnianej Orkiestry Dętej z Nowin - Chór Politechniki Świętokrzyskiej oraz Jędrzejowski Chór Miejski. W naszej modlitwie dziękczynnej towarzyszyli nam Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek; Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas; Starosta Powiatu Kieleckiego Pan Michał Godowski, posłowie ziemi świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec, Maria Zuba oraz Pan Kazimierz Kotowski; obecni byli także pan Wójt z Nowej Słupi Andrzej Gąsior oraz Przewodniczący Rady Gminy Nowa Słupia Pan Sylwester Kozłowski, Pan Wójt Sławomir Kopacz z Bielin z przewodniczącym Rady Gminy Panem Józefem Gawęckim, Wójt Gminy Górno Pan Przemysław Łysak, Rektor Politechniki świętokrzyskiej Pan Stanisław Adamczak, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Pan Jacek Semaniak, Prezes Radia Kielce  Pan Janusz Knap, Dyrektor TVP 3 Kielce Pan Przemysław Predygier, Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Pani Magdalena Kusztal.
 
Szczególnymi gośćmi dzisiejszej uroczystości byli nasi Przyjaciele z Węgier na czele z Panem Imre Molnarem – Honorowym Mieszkańcem Gminy Nowa Słupia.
 
Biskup Jacek w homilii wspomniał swoje osobiste doświadczenie świętokrzyskiego sanktuarium: Tutaj przeżywałem swój nowicjat. Tutaj wzrastało moje powołanie misyjne, oblackie. Tutaj w tym miejscu pracowałem przez dwa lata jako socjusz mistrza nowicjatu. To dla mnie wielka radość, że mogę dziś tutaj być i z moimi współbraćmi i z Wami wszystkimi, świętować doroczny odpust ale i tak ważne jubileusze: 200. lat istnienia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i 80. lat posługi Oblatów w tym sanktuarium.
 
W dalszej części swojej homilii Biskup Jacek mówił o dzisiejszej uroczystości jaką przeżywamy w liturgii Kościoła o uroczystości Trójcy Przenajświętszej: Pochylając się nad kartami Ewangelii zauważamy, że Chrystus mówi o wzajemnej miłości trzech Osób Boskich: Ojciec kocha Syna, Syn kocha Ojca – a tchnieniem wzajemnej miłości Ojca i Syna jest Duch Święty. Nie wiemy wszystkiego o Trójcy Świętej. Ale wiemy, że powinniśmy starać się, aby nasze dusze były mieszkaniem Trójcy Świętej. Wiemy, że powinniśmy żyć w stanie łaski uświęcającej i starać się współpracować z Trójcą Świętą. Z Bogiem Ojcem trzeba nam dalej stwarzać świat. Z Chrystusem powinniśmy dalej świat zbawiać a z Duchem Świętym powinniśmy oświecać i uświęcać świat – zachęcał biskup z Krymu.
 
Nawiązując do św. Sergiusza, biskup zachęcał wiernych: …rozważając dziś tajemnicę Trójcy Świętej umiejmy przezwyciężać wszelkie wstrętne podziały w naszych rodzinach i w społeczeństwie. Pokonujmy wszelkie dyskryminacje dręczące świat. Zachowujmy między sobą miłość. Niech jedność i zgoda zwyciężają w naszych sercach i w relacjach między ludzkich. Bądźmy odważnymi świadkami wiary, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Wtedy to otrzymaliśmy nowe życie – w Jezusie Chrystusie.
 
Po homilii o. Antoni Bochm OMI, Prowincjał Oblatów w Polsce wręczył Krzyże oblackie państwu Alfredzie i Mirosławowi Rubakom oraz uroczyście ogłosił ich Honorowymi Oblatami, włączając ich tym samym do naszej rodziny zakonnej.
 
Po modlitwie po komunii miał miejsce obrzęd poświęcenia i nałożenia krzyżyków oblackich młodzieńcom z rekolekcji powołaniowych. To wielkie wydarzenie w życiu tych młodych ludzi, którzy przyjmując ten znak Chrystusowego Krzyża, pragną w swoim życiu realizować to wszystko o czym przypomina krzyż: miłość, pokój, przebaczenie i dobro drugiemu.
 
Po zakończeniu Eucharystii miał miejsce koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Gminno – Szkolnej Orkiestry Dętej z Gminy Sitkówka – Nowiny. 
 
Następnie udaliśmy się do Wólki Milanowskiej, gdzie po odczytaniu przez Przewodniczącego rady gminy Pana Sylwestra Kozłowskiego, zostało poświęcone przez Biskupa Jacka Pyla OMI rondo im. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 
 
Serdeczne podziękowania dla Wojewódzkiego Domu Kultury z Kielc za nagłośnienie dzisiejszej Mszy świętej. Dziękujemy Strażakom, Policji, Pogotowiu Ratunkowemu, MZK Kielce i tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do dzisiejszej uroczystości. 
 

22

MAJ

2016

2582

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.