Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » Biskup Krzysztof na świętokrzyskim odpuście i ...

Biskup Krzysztof na świętokrzyskim odpuście i jubileuszu...

wielkość tekstu:A | A | A

Z okazji 80. lecia działalności na Świętym Krzyżu Misjonarzy  Oblatów Maryi Niepokalanej, biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, celebrował w bazylice świętokrzyskiej Mszę świętą radiową transmitowaną przez 1 Program Polskiego Radia. 

Dziennikarze z Polskiego Radia towarzyszyli dzisiejszym uroczystościom na Świętym Krzyżu od wczesnych godzin rannych. W audycji „Familijna Jedynka” można było dziś usłyszeć o naszej rodzinie zakonnej oraz o świętokrzyskim sanktuarium. Na antenie wystąpili: o. Antoni Bochm OMI – Prowincjał; o. Zygfryd Wiecha OMI – superior klasztoru na Świętym Krzyżu; o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki świętokrzyskiej oraz ojcowie z Sekretariatu Powołań o. Krzysztof Jurewicz i o. Dominik Ochlak OMI. Słuchacze mogli usłyszeć także o. Kazimierza Tyberskiego – kapelana wrocławskiego aresztu śledczego oraz o. Karola Lipińskiego OMI czy też o. Bernarda Briksa OMI.
 
Mszy świętej o godzinie 9.00, która była transmitowana w Polskim radio przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz – pasterz diecezji sandomierskiej.
 
Na początku liturgii, prowincjał Oblatów w Polsce ojciec Antoni Bochm OMI, przypomniał historię Zgromadzenia obchodzącego w bieżącym roku 200. lecie założenia. 
Biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał w homilii do obchodzonej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Podkreślił, że posłuszeństwo Bogu, szczególnie przez przyjęcie postawy miłości, jest najpewniejszym sposobem Jego poznania: 
 
Nawet misterium Trójcy Przenajświętszej stanie się w ten sposób przystępniejsze, chociaż niektórzy widzą w nim coś w rodzaju fizyki molekularnej Pana Boga. Każdy może wejść na taką drogę poznania, stając się prawdziwym teologiem. Gdybyśmy częściej myśleli o Bogu świat byłby piękniejszy. I nawet scena polityczna w Polsce byłaby mniej brutalna – wskazywał biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Dlatego potrzebujemy takich wyjątkowych i świętych miejsc, jak to sanktuarium słynne relikwiami Krzyża świętego, z otaczającą klasztor Puszczą Jodłową - cudownym dziełem Stwórcy i oddanymi pielgrzymom Ojcami Oblatami – mówił ordynariusz sandomierski. 
Bóg w Trójcy św. Jedyny chce, abyśmy Go lepiej poznali i uczestniczyli pełniej w Jego życiu. Zachęca do duchowej wędrówki, która nada właściwy kształt naszej obecności w świecie, prowadząc jednocześnie do chwały Nieba. Bóg, który jest miłością Ojca, Syna i Ducha Świętego, uzdalnia nas do miłości na Swoje podobieństwo. Pragnie, abyśmy byli jej szafarzami w świecie – podkreślał bp K. Nitkiewicz. 
 
Liturgię Mszy celebrowanej przez biskupa Krzysztofa uświetnili muzycy z Wrocławia Państwo Jarosław i Maria Zawartko oraz Państwo Joanna Zawartko - Kołodziej i Paweł  Kołodziej również z Wrocławia. Obecni na Eucharystii byli młodzieńcy, którzy od czwartku w naszym klasztorze przeżywają swoje dni skupienia pod duchową opieką o. Krzysztofa Jurewicza OMI i o. Dominika Ochlaka OMI.
 

czytano: 1598 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 22 maja 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej