Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » XI JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

XI JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

wielkość tekstu:A | A | A

W najbliższą niedzielę - 29 maja Mszą święta o godzinie 11.30 sprawowaną na błoniach świętokrzyskich rozpocznie się XI Jarmark Świętokrzyski organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Wjazd na Święty Krzyż będzie utrudniony. Dojedziemy samochodem do parkingów w Hucie Szklanej a stamtąd darmowym autobusem na Święty Krzyż. 

 

Jarmark Świętokrzyski to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w świętokrzyski kalendarz imprez plenerowych. Rokrocznie odbywa się on na Świętym Krzyżu, gdzie znajduje się klasztor pobenedyktyński. 29 maja po raz jedenasty spotykamy się na Świętym Krzyżu na Jarmarku Świętokrzyskim, który odbędzie się pod hasłem "Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji".


Odbywający się co roku na Świętym Krzyżu Jarmark Świętokrzyski już na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny naszego regionu. Każdego roku przyciąga coraz większe rzesze turystów i pielgrzymów, nie tylko z naszego województwa, ale i całej Polski. W jego przygotowanie, oprócz powiatu kieleckiego, zaangażowane są także: gminy - Bieliny i Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.


Jarmark odbędzie się w miejscu, gdzie odbywały dawne jarmarki - na błoniach świętokrzyskich okalających klasztor od strony wschodniej na Świętym Krzyżu. Rozpocznie się tradycyjnie od Mszy świętej polowej o godz. 11.30, którą poprzedzi barwny orszak. Podczas tegorocznej XI edycji Jarmarku odbędzie się gala finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. Jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń, przygotowanych przez gminy tworzące Powiat Kielecki.

 

Od wieków Święty Krzyż jest miejscem pielgrzymek, które zaczynały się w Nowej Słupi. Pieszo - Drogą Królewską - pielgrzymi zatrzymując się przy różnych stacjach docierali do kaplicy na Świętym Krzyżu, aby oddać hołd relikwii. Do relikwii Drzewa Świętego Krzyża pielgrzymowali też władcy. Miejsce to odwiedzał Władysław Jagiełło przed każdą wyprawą wojenną, a także jego synowie i wnukowie. Największy rozkwit pielgrzymek przypadł na XV wiek, gdy klasztor świętokrzyski stał się rodowym sanktuarium Jagiellonów.

czytano: 1991 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 27 maja 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej