Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
środa 22 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » PĄTNICY 35. PIESZEJ PIELGRZYMKI LUBELSKIEJ NA ...

PĄTNICY 35. PIESZEJ PIELGRZYMKI LUBELSKIEJ NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - 08.08.2013

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym sanktuarium pątników 35. Pieszej Pielgrzymki Lubelskiej. Na świętokrzyski szczyt przybyło 3 tys. pielgrzymów na czele z biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej Arturem Mizińkim.
Przed rozpoczęciem Eucharystii, która była sprawowana przed zachodnim skrzydłem klasztoru, w którym obecnie znajduje się wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przybyłych pielgrzymów powitał Ks. Mirosław Ładniak, dyrektor pielgrzymki oraz w imieniu kustoszy Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Biskup Artur. W słowie skierowanym do uczestników świętej liturgii powiedział m.in.: Dziś na tej górze spotykają się wszystkie grupy pielgrzymki lubelskiej. Od dzisiejszego dnia idziemy wszyscy razem do naszej Matki w Częstochowie. Gromadzimy się dziś przy Krzyżu, znaku zbawienia. Korzystamy z gościnności Ojców Oblatów, by tutaj szczególnie przyjrzeć się swoim krzyżom. Co krzyż oznacza dla nas? Ongiś znak hańby, poniżenia, budził lęk, przerażenie. Dla nas jest tak ważny, bo na nim umarł nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Gdy do jego ramion przybito prawdziwego Boga i człowieka, wtedy stał się znakiem życia, zbawienia. Na drzewie krzyża został pokonany szatan. To znak przebaczenia i miłości. Ale spotykamy dziś wielu, którzy negują wartość krzyża. Budzi niechęć, wrogość. To są ci, którzy zagłuszają własne sumienie, które przypomina o grzechu. Oni negują wartości płynące z Chrystusowego krzyża – wskazał hierarcha.
Biskup zachęcał pielgrzymów zdążających w pielgrzymim trudzie na Jasną Górę: Być dziś chrześcijaninem, być uczniem Chrystusa, to być człowiekiem, który dźwiga krzyż z Chrystusem. Być Cyrenejczykiem z wyboru a nie z przymusu. Naszym zadaniem jest głosić Chrystusa ukrzyżowanego.
Podczas dzisiejszej Mszy Świętej Biskup udzielił sakramentu chrztu świętego i bierzmowania. Do wspólnoty kościoła został włączony Piotr Antoni, którego rodzicie dwa lata temu na Świętym Krzyżu podczas pielgrzymki, zawarli sakramentalny związek małżeński, a rok temu prosili o chrzest dla swojej córki. Natomiast sakrament bierzmowania przyjął Edward z Krasnobrodu z Rosji. Edik przez ostatnie 6. lat brał udział w corocznej pielgrzymce na Jasna Górę.
Udzielenie tych sakramentów było okazją, aby Biskup Miziński przypomniał zebranym o roli rodziny we współczesnym świecie: Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest świadectwo wiary rodziny chrześcijańskiej. Przed rodzicami jakże poważne zadanie do wykonania. Żyjemy w czasach nie korzystnych dla rodziny. Słyszymy, jak wielu mówi, że rodzina to przeżytek, że to zagrożenie dla wolności człowieka. Tak mocno promuje się wolne związki, na próbę, związki tej samej płci. Trzeba nam zatem dziś modlitwy za Polską rodzinę, aby była Bogiem silna! Podejmujmy trud odbudowy etosu polskiej rodziny. Przywracajmy jej właściwy kształt i właściwe miejsce w naszym społeczeństwie. Rodzina ma być sanktuarium i szkołą miłości. Rodzina to szkoła życia. Wychowuje zbrodniarzy i świętych. Jakie rodziny takie społeczeństwo, taki kościół w ludzkim wymiarze – mówił hierarcha.
Po zakończeniu Eucharystii i adoracji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pątnicy udali się do pobliskich miejscowości na zasłużony odpoczynek i nocleg. Dla pielgrzymów  zdążających do Częstochowy Święty Krzyż to połowa pielgrzymkowego szlaku. Dziękujemy za wspólną modlitwę i umocnienie naszej wiary. Życzymy wiele siły i pogody ducha na dalsze wędrowanie do tronu Pani jasnogórskiej.

Kliknij aby przejść do galerii.

czytano: 946 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 sierpnia 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej