Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 27 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja
| | |

Strona główna » Aktualności » PRACE PRZY ODBUDOWIE WIEŻY KOŚCIELNEJ

PRACE PRZY ODBUDOWIE WIEŻY KOŚCIELNEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Cztery miesiące temu, dokładnie 4 kwietnia br.,  w sercu Świętego Krzyża w kaplicy Oleśnickich, gdzie przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego została podpisana umowa wykonawcza na odbudowę wieży i odnowienie XV – wiecznego wirydarza (wewnętrzny dziedziniec). Dofinansowanie z Unii Europejskiej– 85% środków. Wkład własny, który zapewnia klasztor Ojców Oblatów to 15%.  Całość projektu to blisko 7,5 miliona złotych.
Do dnia dzisiejszego wykonano elementy żelbetowe – wieniec wzmacniający stare mury zburzonej wieży. Zamontowano sześć warstw ciosów kamiennych z piaskowca. Obecnie trwa montaż rusztowania zewnętrznego przy ścianach wieży oraz montaż siódmej warstwy kamienia. Jednocześnie w Daleszycach w zakładzie FURMANEK RENEWAL prowadzone są prace z obróbką następnych (wyższych) warstw kamieni na ściany wieży. Do przyszłego tygodnia planowane jest ułożenie dziesiątej warstwy kamienia, na której zostaną wykonane elementy żelbetowe wieńca i stropu oraz wykonane żelbetowe trzpienie w narożach wieży. Obecnie prace prowadzone są na wysokości 23 m nad poziomem terenu. Trzon kamienny wieży zakończony zostanie na 31 metrze od poziomu posadzki bazyliki i w całości będzie ważył 660 ton. Na nim zostanie zamontowany hełm wieży z konstrukcji stalowej pokryty blacha miedzianą o wysokości 21 metrów i wadze 40 ton. Na wysokości 35 metrów będzie punkt widokowy, z którego pielgrzymi i turyści będą mogli podziwiać przepiękne widoki.
Natomiast jeśli idzie o prace na wirydarzu, to zakończono prace archeologiczne i obecnie trawa odwodnienie wewnętrznego dziedzińca oraz konserwacja portali kamiennych. Zostały także zamontowane nowe okna na pierwszym piętrze wychodzące na wirydarz.
Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Ojców Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium pozostaje kwota tzw. wkładu własnego. Radością napawa nas fakt, że już kilkanaście osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców. Te tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.
Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto 71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.
Każdego miesiąca - w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.00 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2925 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 28 sierpnia 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Pielgrzym z kielc

    data dodania: 2013-10-02

    Dobrze, że się odbudowaje wartość narodową - kolebkę polskości, w przeszłości bardzo cenioną przez królów polskich,niech dobry Bóg wpiera swoją mocą Braci Oblatów. 

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej