Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PRACE PRZY ODBUDOWIE WIEŻY KOŚCIELNEJ

Strona główna » Aktualności » PRACE PRZY ODBUDOWIE WIEŻY KOŚCIELNEJ

wielkość tekstu: A | A | A

Cztery miesiące temu, dokładnie 4 kwietnia br.,  w sercu Świętego Krzyża w kaplicy Oleśnickich, gdzie przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego została podpisana umowa wykonawcza na odbudowę wieży i odnowienie XV – wiecznego wirydarza (wewnętrzny dziedziniec). Dofinansowanie z Unii Europejskiej– 85% środków. Wkład własny, który zapewnia klasztor Ojców Oblatów to 15%.  Całość projektu to blisko 7,5 miliona złotych.
Do dnia dzisiejszego wykonano elementy żelbetowe – wieniec wzmacniający stare mury zburzonej wieży. Zamontowano sześć warstw ciosów kamiennych z piaskowca. Obecnie trwa montaż rusztowania zewnętrznego przy ścianach wieży oraz montaż siódmej warstwy kamienia. Jednocześnie w Daleszycach w zakładzie FURMANEK RENEWAL prowadzone są prace z obróbką następnych (wyższych) warstw kamieni na ściany wieży. Do przyszłego tygodnia planowane jest ułożenie dziesiątej warstwy kamienia, na której zostaną wykonane elementy żelbetowe wieńca i stropu oraz wykonane żelbetowe trzpienie w narożach wieży. Obecnie prace prowadzone są na wysokości 23 m nad poziomem terenu. Trzon kamienny wieży zakończony zostanie na 31 metrze od poziomu posadzki bazyliki i w całości będzie ważył 660 ton. Na nim zostanie zamontowany hełm wieży z konstrukcji stalowej pokryty blacha miedzianą o wysokości 21 metrów i wadze 40 ton. Na wysokości 35 metrów będzie punkt widokowy, z którego pielgrzymi i turyści będą mogli podziwiać przepiękne widoki.
Natomiast jeśli idzie o prace na wirydarzu, to zakończono prace archeologiczne i obecnie trawa odwodnienie wewnętrznego dziedzińca oraz konserwacja portali kamiennych. Zostały także zamontowane nowe okna na pierwszym piętrze wychodzące na wirydarz.
Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Ojców Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium pozostaje kwota tzw. wkładu własnego. Radością napawa nas fakt, że już kilkanaście osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców. Te tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.
Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto 71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.
Każdego miesiąca - w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.00 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

28

SIE

2013

4361

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 12

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.