Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

WIELKA MSZA c-mol MOZARTA na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » WIELKA MSZA c-mol MOZARTA na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

Podziękowania na ręce dyrygenta
Owacją na stojąco blisko trzysta osób podziękowało dyrygentowi, solistom, orkiestrze i chórowi, którzy wykonali w naszej świątyni na Świętym Krzyżu Wielką Mszę c-mol Mozarta.
Pani Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury i zrazem organizator XXIII Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi przywitała i przedstawiła publiczności genezę powstania muzycznego dzieła oraz dzisiejszych wykonawców: usłyszymy za chwilę Wielką Msza c-mol Mozarta pod batutą Marka Głowackiego, w wykonaniu Marty Boberskiej (sopran), Urszuli Kryger (mezosopran), Piotra Kusiewicza (tenor), Czesława Gałki (bas), Zespołu Wokalnego All’ Antico, oraz Orkiestry kameralnej POLISH CAMERATA.
W programie Wielkiej Mszy Mozarta znalazły się m.in. utwory: Kyrie d-moll KV 341 ; Wielka Msza c-moll KV 427 ; KYRIE ; GLORIA; Laudamus te Gratias agimus tibi;  Domine Deus;  Qui tollis; Quoniam;  Jesu Christe – Cum Sancto spiritu;  CREDO;  Et incarnatus est;  SANCTUS; BENEDICTUS
Mszę c-moll Mozart pisał w latach 1782 - 1783, wypełniając złożone ślubowanie, że jeśli Konstancja Weber zostanie jego żoną, skomponuje mszę. Konstancja była także pierwszą wykonawczynią partii głosowych, które były komponowane do możliwości jej głosu, a także innych wykonawców. Dzieło pozostawił niedokończone. W 1901 roku Aloys Schmitt dobrał według własnej koncepcji odpowiednie utwory Mozarta, którymi uzupełnił brakujące części mszy. Oryginalnymi ogniwami napisanymi przez Mozarta były: Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus i pierwsza część Credo . Brakowało kolejnych fragmentów Credo, Agnus Dei i Dona nobis pacem.
Sam Mozart zaprezentował Mszę c-moll w 1783 roku w Salzburgu, w miejsce brakujących ogniw wprowadzając przypuszczalnie części z wcześniejszych swoich mszy. Natomiast całe fragmenty Mszy c-moll zawarł w pisanej w pośpiechu na zamówienie kantacie Davidde penitente KV 469.
Pod względem stylistyki Msza c-moll jest dziełem niejednolitym, część jest skomponowana do zakresu instrumentów znajdujących się w Salzburgu, brakujące części Mozart uzupełnił wcześniejszymi mszami. Wirtuozowskie fragmenty wokalne, skomponowane z myślą o Konstancji, która była ich pierwszą wykonawczynią w Salzburgu, kontrastują z monumentalnymi partiami chóralnymi. One zresztą stanowią o wartości dzieła, stawiając je w jednym rzędzie z Requiem.
W trwającym siedem dni XXIII Festiwalu Anima Mundi wystąpili: Grupa La Morra z Bazylei, w której skład wchodzi córka Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej;  Stefano Manfredini z Modeny (Włochy); Filipe Verissimo z Porto (Portugalia); Ukraiński chór „Oreya” z Żytomierza;  Mozart Knabenchor Wien z Wiednia, jeden z najlepszych austriackich chórów, który w swojej karierze towarzyszył m.in. José Carrerasowi.
Na zakończenie głos zabrał o. Superior Zygfryd Wiecha OMI, dziękując organizatorom za wybranie Świętego Krzyża i umożliwienie przeżycia wspaniałej uczty duchowej. Podziękował także dyrygentowi, solistom, orkiestrze oraz chórowi. Wyraził także nadzieję, że każdego roku Święty Krzyż będzie miejscem rozbrzmiewania muzyki, która umacnia ducha i pozwala przenieść się w inny świat.

22

KWI

2012

1351

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 11

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.