Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

RUSZA ŚWIĄTECZNA AKCJA"CHOINKA POD CHOINKĘ" PROWADZONA PRZEZ RADIO KIELCE. TEGOROCZNA LICYTACJA DRZEWEK DLA POLSKIEGO OBLATA NA SYBERII

Strona główna » Aktualności » RUSZA ŚWIĄTECZNA AKCJA"CHOINKA POD CHOINKĘ" PROWADZONA PRZEZ RADIO KIELCE. TEGOROCZNA LICYTACJA DRZEWEK DLA POLSKIEGO OBLATA NA SYBERII

wielkość tekstu: A | A | A

o. Karol w czasie Eucharystii (zdjęcie ze strony www.radio.kielce.pl/galeria )
    W najbliższy poniedziałek, 14 grudnia na antenie radia Kielce, już po raz siódmy rozpocznie się akcja licytacji drzewek świątecznych „Choinka pod choinkę”. W tym roku licytowane będą  choinki przygotowane przez – Marszałka Województwa, Vive Targi Kielce, Wojewodę Świętokrzyskiego,  Uniwersytet  Jana  Kochanowskiego i Politechnikę Świętokrzyską oraz  Prezydenta Miasta Kielce. Zebrane w ten sposób pieniądze rok rocznie przekazywane są na przedświąteczną pomoc dla rodzin ubogich i osób potrzebujących. Akcja podejmowana przez Radio Kielce cieszy się ogromnym zainteresowaniem i poparciem słuchaczy.
    Pieniądze zebrane w tegorocznej licytacji drzewek bożonarodzeniowych zostaną przekazane dla ojciec Karola Lipińskiego OMI i mieszkańcom Wierszyny - małej wioski na Syberii, w której mieszkają potomkowie polskich rodzin.  Właśnie w listopadzie tego roku O. Karol, który przez 13. lat pracował w naszym sanktuarium na Świętym Krzyżu został proboszczem parafii w Wierszynie podejmując obowiązki duszpasterskie.
    Obecne miejsce posługi misjonarskiej naszego współbrata o. Karola znajduje się we wschodniej Syberii nad rzeką Idą około sto kilometrów na północ od Irkucka. Mieszka w niej około pięciuset mieszkańców polskiego pochodzenia. Są to potomkowie emigrantów głównie z południa Polski, którzy osiedlili się w tej wiosce w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. We wsi  oraz przyległych wioskach mieszka łącznie około 120 polskich rodzin. W Wierszynie działa szkoła, gdzie zajęcia są prowadzone w języku polskim, a także drewniany kościółek, który pełni również funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców.
    O. Karol od lipca tego roku został przeniesiony decyzją Ojca Prowincjała do klasztoru w Kodniu nad Bugiem, by posługiwać wśród pielgrzymów przybywających do Matki Bożej Królowej Podlasia. Będąc już  na nowej placówce została mu przedstawiona propozycja pracy misyjnej w parafii w Wierszynie. Kto zna Ojca Karola, wie, że nie boi się on wyzwań i mimo swego wieku (68 lat!) zdecydował się na posługę w dalekiej Syberii.
    Przypomnijmy, że na Święty Krzyż O. Karol przybył w roku 1996 i był członkiem świętokrzyskiej wspólnoty przez 13 lat. Przez sześć lat pełnił funkcję superiora klasztoru i kustosza sanktuarium, kolejne sześć lat był ekonomem klasztoru, w ostatnim roku pracy pełnił funkcję rektora kościoła. Podczas jego pobytu w sanktuarium, zrealizowano wiele inicjatyw, których był autorem lub współautorem, wśród nich na pierwszym miejscu warto wymienić:
•    1000 lecie życia monastycznego na Świętym Krzyżu. Z tej okazji ufundowano nowy relikwiarz.
•    Przekazanie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej diecezji Kieleckiej do diecezji Sandomierskiej.
•    erygowanie Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż
•    Czuwania Modlitewne w miesiącach maj – wrzesień
•    Wznowienie odpustu - I niedziela lipca - Krwi Przenajdroższej
Ponadto dzięki O. Karolowi w sanktuarium przeprowadzono wiele remontów i konserwacji m.in:
•    Zakupiono dwa nowe dzwony
•    Wybudowano nowe organy 34 głosowe
•    Odmalowano wnętrze kościoła
•    Założono iluminacje świetlną kościoła i klasztoru
•    Wykonano konserwację fasady zachodniej kościoła, ołtarza i fresków kaplicy Oleśnickich;v nowe wejście od zewnątrz do krypty pod kościołem; toalety dla pielgrzymów.
•    otwarto kawiarnię i jadłodajnię dla turystów i pielgrzymów
•    przygotowano dokumentację odbudowy wieży kościoła zniszczonej przez wojska Austriackie w roku 1914.
    Dodatkowo dzięki Ojcu Lipińskiemu nawiązano w roku 2002 kontakty z różnymi kościołami (zwłaszcza św. Emeryka) na Węgrzech. Od tego czasu każdego roku przybywa kilka pielgrzymek z Węgier. Owocem tej znajomości była również wizyta Prymasa Węgier i kilku biskupów węgierskich.
    Mamy nadzieję, że także w nowej – misyjnej - placówce o. Karol da się poznać jako organizator i duszpasterz. Życzymy mu zdrowia i wielu łask Bożych, a wszystkim, którzy włączą się w świąteczną licytację drzewek, prowadzaną przez Radio Kielce, bardzo dziękujemy za jakiekolwiek wsparcie okazane dla Ojca Karola Lipińskiego OMI. Dziękujemy także Panu prezesowi Radia Kielce i dziennikarzom za wszelką życzliwość i serdeczność okazywane świętokrzyskiej wspólnocie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej!


10

GRU

2009

1408

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.