Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

RUSZA ŚWIĄTECZNA AKCJA"CHOINKA POD CHOINKĘ" PROWADZONA PRZEZ RADIO KIELCE. TEGOROCZNA LICYTACJA DRZEWEK DLA POLSKIEGO OBLATA NA SYBERII

Strona główna » Aktualności » RUSZA ŚWIĄTECZNA AKCJA"CHOINKA POD CHOINKĘ" PROWADZONA PRZEZ RADIO KIELCE. TEGOROCZNA LICYTACJA DRZEWEK DLA POLSKIEGO OBLATA NA SYBERII

wielkość tekstu: A | A | A

o. Karol w czasie Eucharystii (zdjęcie ze strony www.radio.kielce.pl/galeria )
    W najbliższy poniedziałek, 14 grudnia na antenie radia Kielce, już po raz siódmy rozpocznie się akcja licytacji drzewek świątecznych „Choinka pod choinkę”. W tym roku licytowane będą  choinki przygotowane przez – Marszałka Województwa, Vive Targi Kielce, Wojewodę Świętokrzyskiego,  Uniwersytet  Jana  Kochanowskiego i Politechnikę Świętokrzyską oraz  Prezydenta Miasta Kielce. Zebrane w ten sposób pieniądze rok rocznie przekazywane są na przedświąteczną pomoc dla rodzin ubogich i osób potrzebujących. Akcja podejmowana przez Radio Kielce cieszy się ogromnym zainteresowaniem i poparciem słuchaczy.
    Pieniądze zebrane w tegorocznej licytacji drzewek bożonarodzeniowych zostaną przekazane dla ojciec Karola Lipińskiego OMI i mieszkańcom Wierszyny - małej wioski na Syberii, w której mieszkają potomkowie polskich rodzin.  Właśnie w listopadzie tego roku O. Karol, który przez 13. lat pracował w naszym sanktuarium na Świętym Krzyżu został proboszczem parafii w Wierszynie podejmując obowiązki duszpasterskie.
    Obecne miejsce posługi misjonarskiej naszego współbrata o. Karola znajduje się we wschodniej Syberii nad rzeką Idą około sto kilometrów na północ od Irkucka. Mieszka w niej około pięciuset mieszkańców polskiego pochodzenia. Są to potomkowie emigrantów głównie z południa Polski, którzy osiedlili się w tej wiosce w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. We wsi  oraz przyległych wioskach mieszka łącznie około 120 polskich rodzin. W Wierszynie działa szkoła, gdzie zajęcia są prowadzone w języku polskim, a także drewniany kościółek, który pełni również funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców.
    O. Karol od lipca tego roku został przeniesiony decyzją Ojca Prowincjała do klasztoru w Kodniu nad Bugiem, by posługiwać wśród pielgrzymów przybywających do Matki Bożej Królowej Podlasia. Będąc już  na nowej placówce została mu przedstawiona propozycja pracy misyjnej w parafii w Wierszynie. Kto zna Ojca Karola, wie, że nie boi się on wyzwań i mimo swego wieku (68 lat!) zdecydował się na posługę w dalekiej Syberii.
    Przypomnijmy, że na Święty Krzyż O. Karol przybył w roku 1996 i był członkiem świętokrzyskiej wspólnoty przez 13 lat. Przez sześć lat pełnił funkcję superiora klasztoru i kustosza sanktuarium, kolejne sześć lat był ekonomem klasztoru, w ostatnim roku pracy pełnił funkcję rektora kościoła. Podczas jego pobytu w sanktuarium, zrealizowano wiele inicjatyw, których był autorem lub współautorem, wśród nich na pierwszym miejscu warto wymienić:
•    1000 lecie życia monastycznego na Świętym Krzyżu. Z tej okazji ufundowano nowy relikwiarz.
•    Przekazanie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej diecezji Kieleckiej do diecezji Sandomierskiej.
•    erygowanie Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż
•    Czuwania Modlitewne w miesiącach maj – wrzesień
•    Wznowienie odpustu - I niedziela lipca - Krwi Przenajdroższej
Ponadto dzięki O. Karolowi w sanktuarium przeprowadzono wiele remontów i konserwacji m.in:
•    Zakupiono dwa nowe dzwony
•    Wybudowano nowe organy 34 głosowe
•    Odmalowano wnętrze kościoła
•    Założono iluminacje świetlną kościoła i klasztoru
•    Wykonano konserwację fasady zachodniej kościoła, ołtarza i fresków kaplicy Oleśnickich;v nowe wejście od zewnątrz do krypty pod kościołem; toalety dla pielgrzymów.
•    otwarto kawiarnię i jadłodajnię dla turystów i pielgrzymów
•    przygotowano dokumentację odbudowy wieży kościoła zniszczonej przez wojska Austriackie w roku 1914.
    Dodatkowo dzięki Ojcu Lipińskiemu nawiązano w roku 2002 kontakty z różnymi kościołami (zwłaszcza św. Emeryka) na Węgrzech. Od tego czasu każdego roku przybywa kilka pielgrzymek z Węgier. Owocem tej znajomości była również wizyta Prymasa Węgier i kilku biskupów węgierskich.
    Mamy nadzieję, że także w nowej – misyjnej - placówce o. Karol da się poznać jako organizator i duszpasterz. Życzymy mu zdrowia i wielu łask Bożych, a wszystkim, którzy włączą się w świąteczną licytację drzewek, prowadzaną przez Radio Kielce, bardzo dziękujemy za jakiekolwiek wsparcie okazane dla Ojca Karola Lipińskiego OMI. Dziękujemy także Panu prezesowi Radia Kielce i dziennikarzom za wszelką życzliwość i serdeczność okazywane świętokrzyskiej wspólnocie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej!


10

GRU

2009

709

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatMisjonarze Oblaci M.N.GaleriaKontaktPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 1

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia

NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752

Telefony:

tel. / fax. 41 317 70 21
tel. 41 317 82 78
tel. +48 503 629 739
tel. +48 503 629 734
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy