Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Pielgrzymka Wędrowników

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka Wędrowników

wielkość tekstu: A | A | A

W sobotę, późnym popołudniem, małymi grupami, na Święty Krzyż zaczęli docierać pątnicy z Pielgrzymki Wędrowników - Skautów Europy. Pielgrzymka na Święty Krzyż stała się centrum życia Wędrowników. Pielgrzymowali już po raz 27, w tym roku pod hasłem:,,Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” (Mt 5, 6). W wydarzeniu uczestniczyło ponad trzystu pięćdziesięciu mężczyzn z całej Polski.

Rok temu, ze względu na pandemię, pielgrzymka miała wyjątkowy charakter. Przerwano ćwierć wieczną tradycję wędrowania w Górach Świętokrzyskich, a każde środowisko pielgrzymowało do lokalnego sanktuarium.

Skauci - młodzieńcy i dorośli mężczyźni przybyli do sanktuarium, aby modlić się przed Najświętszym Sakramentem w obecności Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Pielgrzymka trwała trzy dni. Rozpoczęła się w czwartek wieczór. Każdy krąg wybrał sobie jedną z czterech tras. W sobotę przed południem wszyscy uczestnicy spotykali się w Nowej Słupi, u podnóża Świętego Krzyża. Tam uczestniczyli w uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez ponad 20 duszpasterzy obecnych na wędrówce. Po nabożeństwie kręgi udały się na obrzeża Parku Narodowego, by przygotować obiad i uczestniczyć w konkursie teatralnym zwanym "Biesiadą”. Zwycięzcy otrzymali Topór Ekspresji, który będą strzegli przez cały rok. Pod wieczór rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która wprowadziła uczestników do bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu.
 
Wędrownicy przyszli do kościoła, gdzie napotkali zamknięte drzwi. Rozpoczęła się tradycyjna ceremonia: śpiew kanonu ,,Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy”, w trakcie którego kilku Harcerzy Rzeczypospolitej uderzało laską o wrota bazyliki. Po trzecim uderzeniu drzwi zostały otwarte, a śpiewającym ukazany został Najświętszy Sakrament. Rozpoczęła się adoracja.
 
Po adoracji odbył się obrzęd Wymarszu Wędrownika - kilku uczestników, przy blasku pochodni, uroczyście wstąpiło do wspólnoty dorosłych i zostało nowymi Harcerzami Rzeczypospolitej.

Skauci Europy całą noc, z soboty na niedzielę, spędzili czas na czuwaniu, któremu towarzyszyła modlitwa, możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty, adoracja Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, spotkania formacyjne. Nocne czuwanie wypełniło przygotowanie porannej, niedzielnej liturgii, wspólny posiłek z zakonnej kuchni oraz ceremonie wypływające ściśle z praktyk tej wspólnoty a także odpoczynek.

Tak też wspólne doświadczenie wędrowania splata się z modlitwą, rozmowami, wspólnym biesiadowaniem.... Niewątpliwie, wędrowanie sprzyja poznawaniu siebie we współpracy z Bogiem w przeżywaniu codziennego życia.

W niedzielę o poranku uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Eucharystii, którą sprawowali duszpasterze towarzyszący pielgrzymom oraz misjonarze ze świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej. Na początku Mszy świętej pątników przywitał o. Krzysztof Czepirski OMI - rektor bazyliki. Podczas modlitwy bazylikę świętokrzyską wypełnił śpiew, obecność pocztów sztandarowych poszczególnych hufców oraz pięknie przygotowana liturgia. Na zakończenie wszystkim pielgrzymom zostało udzielone błogosławieństwo Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Po Mszy Świętej miała miejsce konferencja. Wśród prelegentów, na przestrzeni lat, znaleźli się między innymi, abp Grzegorz Ryś, ś.p. abp Henryk Hoser, ojciec Leon Knabit oraz wielu innych biskupów, księży, osób świeckich, którzy poruszali z uczestnikami wiele tematów, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Niespodzianką tego roku był wyjątkowy Gość Skautów, Zbigniew Minda, wieloletni Naczelnik Skautów Europy w Polsce oraz Komisarz Federalny Federacji Skautingu Europejskiego w latach 2009-2012, który dzielił się z nami historią początków skautów w Polsce.

Pielgrzymkę zakończył uroczysty i radosny apel. Po którym wędrownicy powrócili do swoich środowisk.

(mt / fot. źródło: phm. Szymon Helbin, Skauci Europy)

 

26

WRZ

2021

2353

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.