Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Trwają uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » Trwają uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

Trwają uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

Tegoroczny odpust rozpoczął się w niedzielę, 12 września. Sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Biskup Edward Frankowski. Na rozpoczęcie Eucharystii słowo powitania skierował do wszystkich zgromadzonych na liturgii pątników o. superior Marian Puchała OMI:

- Tegoroczny tygodniowy Odpust na Świętym Krzyżu przeżywamy pod hasłem: „Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie”. Wielokrotnie do tego hasła powracali święci i błogosławieni narodu polskiego, m.in. Wielki Papież Jan Paweł II, czy dziś ogłoszony błogosławionym Prymas Tysiąclecia, Ksiądz Stefan Kardynał Wyszyński, który tyle wycierpiał, a mimo to zachęcał nas wszystkich „z miłością patrzcie na krzyż, on jest znakiem zbawienia”. Kardynał Wyszyński był także tutaj, nawiedził nasze sanktuarium następnego roku po wyjściu z wiezienia, 7 lipca 1957 roku. Na wieść o przybyciu Niezłomnego Kardynała na Święty Krzyż przybyło wiele tysięcy pielgrzymów. Prymas Tysiąclecia wypowiedział wówczas prorocze słowa „Teraz przychodzi dla Świętego Krzyża czas chwały i odrodzenia”.

Po latach poniżenia, kasaty, grabieży, wojen i zniewolenia przychodzi czas odrodzenia. Kultura chrześcijańska zaczyna tu panować niepodzielnie.

Oby te słowa błogosławionego, wielkiego sercem i duchem Kardynała Wyszyńskiego, stały się prorocze, odmieniły oblicze tysiącletniego, najstarszego Sanktuarium w Polsce i przyniosły wyzwolenie całej naszej Ojczyźnie - mówił przełożony klasztoru.

Podczas homilii Ksiądz Biskup Edward Frankowski odnosząc się do słów wypowiedzianych przez błogosławionego Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniał, pielgrzymom oraz licznie zgromadzonym kapłanom, że:

- Wszystko ma swój sens w krzyżu, dlatego nie ma Kościoła bez krzyża, nie ma ofiary, uświęcenia, służby i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto zwycięża, zwycięża w krzyżu...

Ksiądz Biskup nawiązując do obszernej historii sanktuarium na Świętym Krzyżu, wspomniał o burzliwych dziejach tego pobenedyktyńskiego opactwa, a także o jego obecnym statusie, mówił:

Sanktuarium Świętego Krzyża jest dla nas źródłem i znakiem zwycięstwa. W tym znaku krzyża zwyciężamy. To nasz wielki pomnik narodowy. To ten klasztor Świętego Krzyża, który stanął tu, gdy wiara wraz z cywilizacją zachodu wkroczyła w Słowian, a na staży tego najświętszego skarbu wiary chrześcijańskiej stanął właśnie ten świętokrzyski klasztor. Niestety, zwłaszcza w ostatnim wieku, sromotnie sponiewierano tę świętość najciężej. Wygnano stąd zakonników, benedyktynów, co przez osiem wieków byli tu gospodarzami, a klasztor zamienili na miejsce więzienia, zbrodni, kaźni i morderstw. Sromotnie sponiewierano naszą świętość. Zrabowano i zniszczono. Historia relikwii Drzewa Krzyża Świętego na tym miejscu stanowi cząstkę naszych dziejów ojczystych. Dopiero w 1936 roku mozolną pracę w odbudowę tej świątyni i klasztoru podjęli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przywracając dawny majestat temu miejscu. "Rzeczy wołają o powrót do właściciela" - mówił ks. biskup.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII KS. BISKUPA EDWARDA FRANKOWSKIEGO >>> Tutaj <<<

Na zakończenie Eucharystii wszystkim pątnikom zostało udzielone błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

(mt / fot. md OMI Święty Krzyż)

12

WRZ

2021

1063

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.