Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Thomas Cornelius i Kod mistrzów

Strona główna » Aktualności » Thomas Cornelius i Kod mistrzów

wielkość tekstu: A | A | A

Wybitnej klasy organista, świetny klawesynista i pianista, jednocześnie muzyk filharmonii w Habsburgu, Pan Thomas Cornelius, zasiadł dziś przy organach Bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, które w ostatnich dniach do koncertu przygotowywał budowniczy organów świętokrzyskich, Pan Zdzisław Mollin wraz ze swoim synem.

Thomas Cernelius, muzyk jest autorem muzyki do ponad 30 filmów. Jako pianista i organista koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami, m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker. Urodził się w Szlezwiku w Niemczech. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej katedrze. Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Uczył się tam gry na organach u prof. Lauera, ponadto uczył się dyrygentury, teorii muzyki, śpiewu oraz gry na klawesynie. Następnie uzyskał dyplom mistrzowski z zakresu muzyki w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu.

W programie koncertu, który zgromadził w świętokrzyskiej Bazylice dużą grupę słuchaczy zagrał m.in. dzieła Bacha, Buxtehuda, Rachmaninowa, a także własne utwory.

Jak powiedziała w wywiadzie dla Radia Kielce, Pani Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala w Kielcach, która organizuje wydarzenie: festiwal ma na celu popularyzowanie szeroko pojętej kultury, poprzez przez muzykę i sztukę sakralną. Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowo duchowym, w którym nawet ci turyści, którzy przyjeżdżają tu tylko ze względu na architekturę, czy historię ulegają jego czarowi i czują mistycyzm, w którym można się poczuć blisko Boga.

Muzyk po zakończonym koncercie przyznał, że Święty Krzyż to miejsce wyjątkowe. Wspomniał, że jeśli kiedyś otrzyma zaproszenie, na pewno tu wróci. Był również zachwycony organami, ich bogactwem głosowym, możliwościami. Jego zdaniem, mechaniczny instrument pozwala na lepszy kontakt w muzyką.

Na koncercie, pośród wielu słuchaczy obecna była wiceminister sportu, poseł Anna Krupka. W wywiadzie dla Radia Kielce wspomniała, że: Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” jest doskonałą promocją regionu. Muzyka w tak wyjątkowych miejscach przyciągnie nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale turystów i melomanów z całej Polski. Przyciąga również miejsce, zdaniem wiceminister, bastion polskości, chrześcijaństwa i naszej kultury.

W czasie trwania koncertu wszyscy uczestnicy wydarzenia zajęli miejsca w ławach Bazyliki. Słuchając gry artysty mogli jednocześnie podziwiać jego umiejętności dzięki specjalnie przygotowanej transmisji obrazu. Do słuchaczy docierał już nie tylko dźwięk odpowiednio dobranych głosów organowych, a przy tym prezentowanych utworów w wykonaniu Pana Thomasa Corneliusa, ale także obraz, dzięki któremu bliższe stało się zaangażowanie słuchaczy i samego artysty w wykonanie dzieł. Po każdym z utworów w Bazylice rozbrzmiewały gromkie brawa. Koncert zakończył się bisem i owacjami na stojąco. Uczestnicy, jako finałowy utwór, usłyszeli jedno z najsłynniejszych dzieł twórczości Jana Sebastiana Bacha - Toccatę i fugę d-moll (BWV 565).

Koncert przygotowali Państwo: Magdalena Kusztal i Maciej Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala oraz o. Krzysztof Jamrozy OMI i o. Michał Tomczak OMI. Recital poprowadzili Maciej Kusztal i o. Krzysztof Jamrozy OMI.

(mt)

 

19

LIP

2020

1329

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.