Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Pątnicy pielgrzymki lubelskiej

Strona główna » Aktualności » Pątnicy pielgrzymki lubelskiej

wielkość tekstu: A | A | A

Tradycyjnie, 8 sierpnia, do sanktuarium na Świętym Krzyżu dotarli pątnicy 42 Lubelskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka przebiega pod hasłem „Soli Deo”. Z racji trwającego stanu epidemii pielgrzymka przyjęła formę sztafety. Każdego dnia na kolejny etap pielgrzymki docierają nowi uczestnicy. Grupa, która podążała szlakiem dnia poprzedniego po zakończeniu etapu drogi powraca do Lublina. Dzisiejszą trasę obejmuje odcinek z Waśniowa do Bielin.

Pielgrzymi na wzgórzu świętokrzyskim uczestniczyli we Mszy świętej sprawowanej w Bazylice Świętokrzyskiej, która rozpoczęła się o godzinie 1400. Przewodniczył jej i wygłosił homilię Ksiądz Biskup Adam Bab. Do koncelebry dołączyło 8 kapłanów Archidiecezji Lubelskiej oraz przełożony klasztoru na Świętym Krzyżu Ojciec superior Marian Puchała OMI. Witając zgromadzonych powiedział:

  • Jako kustosze Sanktuarium na Świętym Krzyżu cieszymy się bardzo z Waszej obecności. Pomimo trudności związanych ze stanem epidemii, nie omijacie Świętego Krzyża. Cieszymy się, że tu przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, zaczerpniecie wiele siły i łask, aby zwyciężać razem z Chrystusem każdego dnia.

Podczas homilii, Ksiądz Biskup Adam w słowie skierowanym do pielgrzymów, nawiązał do specyficznego wymiaru tegorocznej pielgrzymki:

  • Wielokrotnie, podczas słów powitania, padło już dziś słowo "sztafeta". Pewno jest to dzisiaj jedno z częściej używanych słów przy opisie tegorocznej pielgrzymki. Ta pandemia wymusiła taką logistykę w organizacji tegorocznej pielgrzymki. Ta sztafeta unaocznia coś, co się dzieje na tej pielgrzymce dużo bardziej ważniejszego i głębszego. Coś co się zawsze działo i dzieje na pielgrzymce. Co to znaczy, że dzisiaj jesteście tutaj? Akurat Wy. Ktoś inny był wczoraj. Ktoś inny będzie jutro. Jesteście niejako delegacją. Jesteście w intencji tych, którzy chcieli tu być, a nie mogą. Jesteście w ich imieniu. Jesteście zamiast. Jesteście przede wszystkim dla nich i z ich powodu. Owszem, niesiecie też bardzo osobiste ważne Wasze intencje, ale ta sztafetowość uświadamia, że ci, którzy idą, idą też w imieniu tych którzy chcieli tu być...
  • Bycie w imieniu kogoś przed Bogiem, ma wymiar bardzo ewangeliczny i chrześcijański. Tym Pierwszym, który przed Bogiem był właśnie  dla nas i ze względu na nas, jest Jezus Chrystus.... Jeżeli Chrystus jest dla nas ważny, jeżeli Jego Osobę i Słowo przyjmujemy z przejęciem i z ogromną nieobojętnością, to właśnie dlatego, że coś zrobił dla  nas. Zrobił coś, co Go bardzo zaangażowało. Dla nas umarł - a słowo Boże mówi - "zamiast nas", bo "karą za grzech jest śmierć" i ona się należy każdemu, kto zgrzeszył. Żeby ocalić każdego z nas od wiecznego panowania śmierci, On za nas umarł. Na krzyżu Pan Jezus niczego nie załatwia dla siebie. Niczego! Na krzyżu jest cały dla naszego zbawienia.

Dzieląc się słowe Bożym, Kaznodzieja odniósł się również do liturgicznego wspomnienia patona dnia dzisiejszego, świętego Dominika:

  • W dniu dzisiejszym w Kościele Powszechnym wspominamy świętego Dominika. Jego świętość i historia powstania zakonu koznadziejskiego zaczęła się od tego, że Dominik się przejął losem tych, którzy nie znają Miłości, która za nich umarła. Święty Dominik miał w sercu to współczucie, tę miłość na innych i dla innych. Przejęty był ich losem. My dziś na tej górze jesteśmy pod krzyżem, żeby się na nowo przejąć Miłością, która na tym krzyżu zawisła. Jesteśmy tu dlatego, aby ze względu na tę Miłość dać się posłać do świata, aby być dla tego świata ukrzyżowanym. Nie lękać się poświęcenia, trudu i wysiłku. Doświadczenie czyjegoś bólu, cierpienia może sprawić, że swój własny krzyż będę mógł ścisnąć bardziej, lepiej przytulić i nazwać go: "to jest mój skarb i moja miłość, do brata i siostry". Wiem, że ktoś kiedyś był dla mnie pierwszy przed Bogiem. Teraz ja chcę być dla kogoś przed Bogiem, aby on mógł być w rękach Boga. Dzisiaj, w tym pokoleniu Jezus ma nas i liczy na nas, pokładając w nas nadzieję.

Kończąc homilię, Ksiądz Biskup Adam nawiązał do słów św. Pawła:

  • "Proszę was, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie wierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe". Wielką jest łaską poznać Miłość ukrzyżowaną. Wielką łaską jest służyć tej Miłości. Wielką łaską jest otwierać na tę Miłość ludzkie serce.

Na zakończenie Mszy świętej pątnicy adorowali Relikwie Krzyża i oddawali im cześć. Adoracja miała inny charakter niż w poprzednich latach. Ojciec superior Marian Puchała OMI po błogosławieństwie, którego udzieli Ksiądz Biskup Adam Bab na zakończenie Eucharystii, przeszedł z Relikwiamii Drzewa Krzyża Świętego przez całą Bazylikę, zatrzymując się w nawie kościoła co kilka metrów. Przy tym udzielał błogosławiestwa Relikwiami poszczególnym, mniejszym grupom pątników.

Podczas liturgii śpiew animowała schola dominikańska Duszpasterstwa Akademickiego z Lublina.

Po zakończeniu Eucharystii grupa pątników wyruszyła w dalszą drogę, by dotrzeć do bielińskiej parafii św. Józefa (diec. kielecka). Stamtąd autokarami udali się do Lublina.

Ks. biskup Adam Bab podzielił się też kilkoma myślami nt. tego, czym jest w swojej istocie czas pielgrzymowania:

Święty Krzyż. Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej na Jasną Górę. Ks. bp Adam Bab

(mt)

08

SIE

2020

804

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.