Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 31 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Beniamin, Balbina
| | |

Strona główna » Aktualności » CZAS WIELKIEGO POSTU...

CZAS WIELKIEGO POSTU...

wielkość tekstu:A | A | A

Środą Popielcową, rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu. Ma on pobudzić nas do wejścia na  drogę osobistej odnowy i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem oraz podjęcie różnych form umartwienia. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci.

Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przykazanie kościelne zobowiązuje nas w tym okresie do powstrzymania się od udziału w zabawach oraz przystąpienia do spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

Czas Wielkiego Postu w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu jest szczególnym czasem, kiedy wielu pielgrzymów przybywa, by tutaj na świętej górze w blasku relikwii Krzyża Świętego pełniej pokochać i wierniej naśladować Jezusa Chrystusa, Który za nas cierpiał rany. Wielu pątników prosi Boga w kornej modlitwie przy krzyżu o rozpalenie na nowo niezłomnej wiary, żywej nadziei i gorącej miłości.

Niewątpliwie pielgrzymi wpatrzeni w relikwie Krzyża Świętego, wpatrzeni w Ukrzyżowanego Zbawiciela, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, podejmują trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy swoje i swoich bliźnich. 

Wychodząc naprzeciw wielu grupom i wspólnotom parafialnym, podobnie jak w ubiegłych latach, chcemy pomóc w głębszym i owocniejszym przeżywaniu świętego czasu Wielkiego Postu i zapraszamy kapłanów, wspólnoty parafialne, ruchy i stowarzyszenia do przeżycia w okresie Wielkiego Postu swoistego wieczoru ekspiacji w świętokrzyskim sanktuarium. Wspólnoty parafialne czy też grupy zazwyczaj przybywają wieczorami ok. godz. 18.00 i rozpoczynają od  drogi krzyżowej przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Istnieje możliwość niesienia podczas Drogi Krzyżowej Krzyża, który każdego roku jest niesiony podczas dorocznej modlitwy w Wielki Piątek, kiedy to pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego przeżywamy Drogę Krzyżową z Nowej Słupi na Święty Krzyż, a w której bierze udział kilka tysięcy wiernych ziemi świętokrzyskiej i z całej Polski. Po przyjściu do sanktuarium okazja do sakramentu pokuty i pojednania, Eucharystia oraz adoracja i ucałowanie relikwii Krzyża Świętego.

Zapraszamy także w każdy piątek Wielkiego Postu na drogę krzyżową, którą sprawujemy o godzinie 17.30, w przepięknej scenerii  XV -  wiecznych krużganków klasztornych. Na zakończenie nabożeństwa błogosławieństwo i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

W każdą niedzielę Wielkiego Postu na wszystkich Mszach Świętych są obecne relikwie Krzyża Świętego, którymi kapłan błogosławi wiernych na zakończenie Eucharystii. Pątnicy mają także okazję by po każdej Mszy świętej oddać cześć relikwiom przez ucałowanie.

Także w każdą niedzielę Wielkiego Postu  o godzinie 14.15 celebrujemy nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym.

W tym roku już  po raz siódmy wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Nowa Słupia i przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury z siedzibą w Rudkach, w dniach 20 i 21 marca, organizujemy Regionalny Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Celem tego przeglądu jest m.in. popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych oraz odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Dla uczestników organizatorzy przewidzieli nagrody i wyróżnienia 

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w blasku świętej relikwii Chrystusowego Krzyża!!!
 

Wielkopostna modlitwa św. Efrema Syryjczyka

Panie i Władco żywota mojego!
Ducha próżności, zniechęcenia,
pychy i czczych słów oddal ode mnie.
Za to obdarz mnie Twego sługę,
duchem czystości, pokory,
cierpliwości i miłości.
O, Panie i Królu!
Daj mi również ujrzeć grzechy moje,
abym nie osądzał brata mojego.
Albowiem błogosławiony jesteś na wieki wieków.
Amen.


 

czytano: 268 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 27 lutego 2020 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej