Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » ROCZNICA ZATWIERDZENIA ZAKONNEJ REGUŁY

ROCZNICA ZATWIERDZENIA ZAKONNEJ REGUŁY

wielkość tekstu:A | A | A

193. lat temu, 17 lutego 1826 roku papież Leon XII zatwierdził nasze Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jak też Konstytucje i Reguły napisane i przedstawione do aprobaty Stolicy Apostolskiej przez Eugeniusza de Mazenoda.

Decyzja ta, która uświęciła oblacki sposób życia i była publicznym uznaniem w Kościele, została przyjęta z radością i wdzięcznością. Dzień później po tym wydarzeniu, Eugeniusz de Mazenod pisał do o. Tempiera:

„Wniosek, jaki powinniśmy wysnuć, moi drodzy przyjaciele i dobrzy bracia ... to przywiązać się do naszych Reguł sercem i duszą oraz z (większą) dokładnością praktykować to, co one nam zalecają. To nie jest błaha sprawa, to już nie zwyczajne przepisy, pobożne postanowienia: to są Reguły zatwierdzone przez Kościół po drobiazgowym badaniu ... Stały się one własnością Kościoła, który je przyjął.

Przez swoją słabość i szczupłą liczbę jesteśmy niczym płód poroniony, a przecież nasze istnienie w Kościele nie jest mniejsze niż sławnych organizmów, niż najświętszych stowarzyszeń. Poznajcie waszą godność i czuwajcie, aby nigdy nie przynieść ujmy swojej Matce ... Łaska będzie ją użyźniać, aby zrodziła wielką liczbę dzieci, jeśli będziemy wierni i jeśli nie ściągniemy na nią hańby bezpłodności przez naszą przewrotność. W imię Boże bądźmy święci”. (Ecrits oblats, VII, s. 41)

Przygotowaniem duchowym do przeżywania kolejnej rocznicy papieskiej aprobaty naszego Zgromadzenia był dzień skupienia, który rozpoczął się w piątkowy wieczór 15 lutego. Naszym duchowym przewodnikiem był o. dr hab. Piotr Piasecki OMI, wykładowca duchowości w naszym oblackim seminarium w Obrze. Tematem przewodnim, który towarzyszył nam w tym czasie skupienia była myśl zawarta w słowach: „Nawrócenie – Powołanie – Misja”.

W naszej świętokrzyskiej wspólnocie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w dzisiejszy, świąteczny dzień celebrowaliśmy uroczystą Eucharystię wraz z pielgrzymami w naszej bazylice mniejszej o godzinie 11.30. Przewodniczył jej o. Marian Puchała OMI, superior naszej zakonnej wspólnoty na Świętym Krzyżu. Homilię wygłosił o. Pavel Lemekh OMI, pełniący posługę socjusza. O. Pavel zwrócił się z prośbą do zebranych na liturgii Mszy świętej wiernych o dar modlitwy:

- My Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, przeżywamy dziś wielkie święto w naszej rodzinie zakonnej. Dzisiaj 17 lutego, przypada 193. rocznica zatwierdzenia naszego zgromadzenia przez papieża Leona XII. Zatwierdzając Zgromadzenie papież zaaprobował nasze Konstytucje i Reguły, które przez prawie dwa wieki pomagają oblatom żyć Ewangelią, żyć Błogosławieństwami, pomagają oblatom dążyć do świętości. Czego pragnął dla każdego z nas św. Eugeniusz.

- W tak wspaniały i radosny dzień dla każdego oblata, chciałbym prosić was o modlitwę za nas oblatów posługujących tu na Świętym Krzyżu i za wszystkich naszych współbraci, którzy są rozsiani po całym świece, na wszystkich kontynentach gdzie żyją charyzmatem św. Eugeniusza.

- Proszę módlcie się za nas, abyśmy w sposób radykalny i wierny żyli charyzmatem naszego zgromadzenia. Aby każdy z nas na końcu życia mógł powiedzieć, tak jak jeden z naszych współbraci o. Antoni Potoczny OMI, który przez całą wojnę służył ludziom na Polesiu w bardzo trudnych warunkach, mając 35 lata zachorował na tyfus, przed śmiercią, trzymając w rękach swój oblacki krzyż prosił księdza dziekana, który towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia: „Proszę przekazać ojcom oblatom, że do końca byłem wierny Regule Świętej”.

- Proszę was o modlitwę za każdego z nas za każdego ojca, brata, nowicjusza, abyśmy w swojej codzienności z gorliwością pracowali nad tym, aby stać się świętymi, abyśmy odważnie szli drogami Ewangelii troszcząc się o zbawienie ludzi, do których posyła nas Chrystus. Módlcie się, aby nasze wspólnoty całą swą ufność pokładały w Bogu, były pełne życia, były wspólnotami, które pociągają młodych ludzi do przyłączenia się do tak wspaniałej rodziny misjonarzy – zachęcał kaznodzieja.

Podobnie jak wszyscy Oblaci na całym świecie także Ojcowie i Bracia ze Świętego Krzyża odnowili śluby zakonne oraz odmówili Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

„Wezwanie Jezusa Chrystusa, posłyszane w Kościele poprzez potrzeby zbawienia ludzi, jednoczy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej". (K 1)

 

 

czytano: 487 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 lutego 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej