Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ROCZNICA ZATWIERDZENIA ZAKONNEJ REGUŁY

Strona główna » Aktualności » ROCZNICA ZATWIERDZENIA ZAKONNEJ REGUŁY

wielkość tekstu: A | A | A

193. lat temu, 17 lutego 1826 roku papież Leon XII zatwierdził nasze Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jak też Konstytucje i Reguły napisane i przedstawione do aprobaty Stolicy Apostolskiej przez Eugeniusza de Mazenoda.

Decyzja ta, która uświęciła oblacki sposób życia i była publicznym uznaniem w Kościele, została przyjęta z radością i wdzięcznością. Dzień później po tym wydarzeniu, Eugeniusz de Mazenod pisał do o. Tempiera:

„Wniosek, jaki powinniśmy wysnuć, moi drodzy przyjaciele i dobrzy bracia ... to przywiązać się do naszych Reguł sercem i duszą oraz z (większą) dokładnością praktykować to, co one nam zalecają. To nie jest błaha sprawa, to już nie zwyczajne przepisy, pobożne postanowienia: to są Reguły zatwierdzone przez Kościół po drobiazgowym badaniu ... Stały się one własnością Kościoła, który je przyjął.

Przez swoją słabość i szczupłą liczbę jesteśmy niczym płód poroniony, a przecież nasze istnienie w Kościele nie jest mniejsze niż sławnych organizmów, niż najświętszych stowarzyszeń. Poznajcie waszą godność i czuwajcie, aby nigdy nie przynieść ujmy swojej Matce ... Łaska będzie ją użyźniać, aby zrodziła wielką liczbę dzieci, jeśli będziemy wierni i jeśli nie ściągniemy na nią hańby bezpłodności przez naszą przewrotność. W imię Boże bądźmy święci”. (Ecrits oblats, VII, s. 41)

Przygotowaniem duchowym do przeżywania kolejnej rocznicy papieskiej aprobaty naszego Zgromadzenia był dzień skupienia, który rozpoczął się w piątkowy wieczór 15 lutego. Naszym duchowym przewodnikiem był o. dr hab. Piotr Piasecki OMI, wykładowca duchowości w naszym oblackim seminarium w Obrze. Tematem przewodnim, który towarzyszył nam w tym czasie skupienia była myśl zawarta w słowach: „Nawrócenie – Powołanie – Misja”.

W naszej świętokrzyskiej wspólnocie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w dzisiejszy, świąteczny dzień celebrowaliśmy uroczystą Eucharystię wraz z pielgrzymami w naszej bazylice mniejszej o godzinie 11.30. Przewodniczył jej o. Marian Puchała OMI, superior naszej zakonnej wspólnoty na Świętym Krzyżu. Homilię wygłosił o. Pavel Lemekh OMI, pełniący posługę socjusza. O. Pavel zwrócił się z prośbą do zebranych na liturgii Mszy świętej wiernych o dar modlitwy:

- My Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, przeżywamy dziś wielkie święto w naszej rodzinie zakonnej. Dzisiaj 17 lutego, przypada 193. rocznica zatwierdzenia naszego zgromadzenia przez papieża Leona XII. Zatwierdzając Zgromadzenie papież zaaprobował nasze Konstytucje i Reguły, które przez prawie dwa wieki pomagają oblatom żyć Ewangelią, żyć Błogosławieństwami, pomagają oblatom dążyć do świętości. Czego pragnął dla każdego z nas św. Eugeniusz.

- W tak wspaniały i radosny dzień dla każdego oblata, chciałbym prosić was o modlitwę za nas oblatów posługujących tu na Świętym Krzyżu i za wszystkich naszych współbraci, którzy są rozsiani po całym świece, na wszystkich kontynentach gdzie żyją charyzmatem św. Eugeniusza.

- Proszę módlcie się za nas, abyśmy w sposób radykalny i wierny żyli charyzmatem naszego zgromadzenia. Aby każdy z nas na końcu życia mógł powiedzieć, tak jak jeden z naszych współbraci o. Antoni Potoczny OMI, który przez całą wojnę służył ludziom na Polesiu w bardzo trudnych warunkach, mając 35 lata zachorował na tyfus, przed śmiercią, trzymając w rękach swój oblacki krzyż prosił księdza dziekana, który towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia: „Proszę przekazać ojcom oblatom, że do końca byłem wierny Regule Świętej”.

- Proszę was o modlitwę za każdego z nas za każdego ojca, brata, nowicjusza, abyśmy w swojej codzienności z gorliwością pracowali nad tym, aby stać się świętymi, abyśmy odważnie szli drogami Ewangelii troszcząc się o zbawienie ludzi, do których posyła nas Chrystus. Módlcie się, aby nasze wspólnoty całą swą ufność pokładały w Bogu, były pełne życia, były wspólnotami, które pociągają młodych ludzi do przyłączenia się do tak wspaniałej rodziny misjonarzy – zachęcał kaznodzieja.

Podobnie jak wszyscy Oblaci na całym świecie także Ojcowie i Bracia ze Świętego Krzyża odnowili śluby zakonne oraz odmówili Akt Zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

„Wezwanie Jezusa Chrystusa, posłyszane w Kościele poprzez potrzeby zbawienia ludzi, jednoczy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej". (K 1)

 

 

17

LUT

2019

1263

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.