Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ZAKOŃCZENIE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu: A | A | A

W niedzielę 16 września br., zakończyły się tygodniowe uroczystości odpustowe w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Tradycją jest,  że w ostatni dzień odpustu zakonnicy z Łysej Góry zapraszają do wspólnej modlitwy ludzi chorych, starszych. Na Mszach świętych celebrowanych dziś w bazylice świętokrzyskiej udzielany był sakrament namaszczenia chorych, do którego wierni licznie przystępowali.

Uroczystej sumie przewodniczył superior klasztoru na Świętym Krzyżu o. dr Marian Puchała OMI a  homilię wygłosił rektor świętokrzyskiej bazyliki mniejszej o. Dariusz Malajka OMI.

O. Dariusz w homilii wskazał na szczególny dar odpustu jaki otrzymaliśmy od Boga, podczas którego w sposób szczególny prosiliśmy w intencji naszej ojczyzny, która w tym roku przeżywa jubileusz 100 – lecia odzyskania niepodległości: Przybywamy na tą Świętą Górę, górę Krzyża, aby tutaj uczyć się mądrości i czerpać moc i siłę od Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

- Zgłębiając  historię naszego narodu, wiemy dobrze, że w okresach najcięższych dziejowych prób nasi praojcowie szukali i znajdywali siłę do walki i siłę do powstawania z klęsk właśnie w krzyżu Chrystusa. Tak oni, nasi ojcowie byli mocni mocą i mądrością krzyża; patrząc na ich odwagę, determinację prośmy za siebie nawzajem, abyśmy my krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali; abyśmy podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i w naszych rodzinach. Aby krzyż – znak naszego zbawienia, znak wiary, naszej nadziei pobudzał nas wszystkich do budowania zgody, jedności, sprawiedliwości społecznej, solidarności z biednymi i potrzebującymi.

- Dziś to my jesteśmy odpowiedzialni za losy i przyszłość Polski. Stąd niech wołanie jakie rozbrzmiewa ze Świętego Krzyża – Polsko – bądź mocna mocą i mądrością Krzyża – niech ono będzie zachętą dla wszystkich, abyśmy zrozumieli i podjęli wszelki trud i wysiłek by nasza ojczyzna Polska, pozostała wierna chrześcijańskiemu dziedzictwu, by więcej Polski było w polskich rękach tzn. w przemyśle, mediach, ziemi i bankach, więcej Polski w sercach naszych!!! Polsko – Polacy – bądźmy mocni mocą i mądrością Krzyża i uczyńmy Krzyż Chrystusa drogowskazem, który naszemu życiu, naszej codzienności nadaje kierunek i ostateczny sens – apelował o. Malajka OMI.

Liturgię sumy odpustowej uświetnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Nowicjusze ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Przez cały tydzień trwania odpustu świętokrzyskie sanktuarium nawiedziło kilka tysięcy pątników z regionu świętokrzyskiego i z najdalszych zakątków Polski.

Przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego modlili się leśnicy, rodzice z małymi dziećmi i rodzice oczekujący potomstwa, kapłani, osoby życia konsekrowanego, młodzież, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze oraz chorzy. Nie zabrakło także parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przybyły z całej Polski na czuwanie z 14/15 września.

Był to czas wyjątkowej i podniosłej modlitwy w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego dla tak wielu wspólnot oraz pielgrzymów indywidualnych. Przez ostatni tydzień dokonało się swoiste Podwyższenie Krzyża w sercach tych, którzy prosili, dziękowali i przepraszali Boga w świętokrzyskim sanktuarium adorując i czcząc najdroższą relikwię chrześcijaństwa – Krzyża Zbawiciela, z którego mamy nieustannie uczyć się mądrości oraz czerpać moc i siłę do życia zgodnego z Ewangelią i Przykazaniami Bożymi naśladując naszych ojców, którzy byli mocni mocą i mądrością krzyża Chrystusowego.

17

WRZ

2018

983

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.