Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Odpust połączony z diecezjalną pielgrzymką rodzin

Strona główna » Aktualności » Odpust połączony z diecezjalną pielgrzymką rodzin

wielkość tekstu: A | A | A

Od dziesięciu lat w sanktuarium na świętym Krzyżu w pierwszą niedzielę lipca przeżywamy odpust ku czci krwi Przenajdroższej Pana Jezusa. To dzień pielgrzymki do sanktuarium Wspólnoty Krwi Chrystusa  oraz małżeństw i rodzin z diecezji sandomierskiej.
Wspólnota Krwi Chrystusa wraz z zaproszonymi gośćmi m. in. z Białegostoku, Kraśnika, Zamościa modliła się podczas Mszy świętej o godzinie 10.00. Przewodniczył jej ks. Tomasz Zgórka - opiekun WKC w Kraśniku a homilię wygłosił ks. Filip Pięta - kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa i zarazem moderator WKC podregionu zamojskiego. Obecni byli także ks. Marek Rusak - proboszcz i opiekun WKC z parafii św. Jadwigi z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz br. Stanisław - bernardyn z Opatowa.
W przeżywanie liturgii Mszy świętej włączyły się siostry należące do Wspólnoty Krwi Chrystusa - czytając lekcje oraz ubogacając liturgię śpiewem.
W homilii ks. Filip zachęcał, aby każdy z nas ponowił w swoim życiu wybór Chrystusowego krzyża, który przypomina nam o wielkiej miłości, ofierze, poświęceniu i zwycięstwie. Tylko ten, kto ma odwagę pójść za Chrystusem i z Nim wędrować przez codzienność - zwycięży i będzie miał siłę i moc by pokonywać wszelkie trudności jakie napotka w swoim życiu - zachęcał ks. Filip.
Także od dekady w dzień dorocznego odpustu krwi Przenajdroższej Pana Jezusa pielgrzymują do świętokrzyskiego sanktuarium małżonkowie i rodziny. Swoją modlitwę rozpoczęli o godzinie 9.30 w kościele parafialnym w Nowej Słupi skąd wyruszyli na Święty Krzyż modląc się podczas drogi krzyżowej. Rozważania prowadził ks. dr Tomasz Cuber - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej.
O godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył ks. dr Przemysław Drąg - Krajowy Duszpasterz Rodzin. Mszę koncelebrowało kilkunastu kapłanów na czele z ks. kan. Jerzym Beksińskim - dziekanem dekanatu świętokrzyskiego.
Ks. Drąg podczas homilii mówił: Bóg pragnie każdego z nas zaprosić byśmy współuczestniczyli w dziele miłości  i abyśmy stawali się świadkami Jego miłości tu i teraz. To św. Jan Paweł II tak często powtarzał: „Trzeba nauczyć się kochać ludzką miłość”. To właśnie w tej ludzkiej miłości, w tej relacji człowieka do człowieka odkrywamy pełnię tego co Bóg pragnie powiedzieć nam o sobie, co pragnie nam powiedzieć o naturze człowieka i o miłości. Trzeba nam nauczyć się kochać ludzką miłość. To właśnie w małżeństwie i w rodzinie człowiek odkrywa samego siebie. Odkrywa swoją tożsamość, staje się tym, kim powinien być. Staje się człowiekiem. Tak wielu dziś tą prawdę chce podważyć. Mocno chcę to podkreślić, że prawdziwa miłość jest przeżywana tylko i wyłącznie w relacji mężczyzny i kobiety, którzy łączą się ze sobą przez sakrament małżeństwa.
Nie jesteśmy dla Boga obojętni, nie jesteśmy dla Boga przypadkowi. Każdy z nas, każde małżeństwo i rodzina są zapisane w planach Bożych. Wszyscy mamy do spełnienia wielką misję. Tylko człowiek umie kochać. Tylko człowiek tu na świat może sprowadzać miłość samego Boga. Obecny papież Franciszek tak często powtarza, aby we wspólnocie małżeńskiej pamiętać o trzech słowach: proszę, dziękuję, przepraszam. Te zwykłe gesty wykonane z miłością stają się dla małżonków przestrzenią budowania dobra, przestrzenią prawdziwej modlitwy. Jeżeli czynimy coś dla siebie z miłością, jeżeli to mnie kosztuje to staje się to moją modlitwą.
Rodzina nie jest problem, małżeństwo nie jest problemem. Ale stają się przestrzenią budowania naszego człowieczeństwa. Rodzina to szansa – tak mówi papież Franciszek. Rodzina to miejsce rozwoju, to miejsce radości. A świat inaczej patrzy na rodzinę. Jeśli mówią patologia – to rodzina wielodzietna. Jeżeli coś złego się dzieje to w małżeństwie.
A przecież rodzina i małżeństwo chrześcijańskie mają być otwarte na życie, na przyjęcie nowego życia, dzieci – które stają się świadectwem i owocem miłości.  
Niech dzisiejsze pielgrzymowanie do sanktuarium na Świętym Krzyżu umocni wszystkie małżeństwa i rodziny. Niech będzie okazją umocnienia wzajemnej miłości, zgody i jedności, zaproszenia na nowo Chrystusa by towarzyszył na wspólnej drodze uświęcenia.

Po sumie wszyscy uczestnicy pielgrzymki małżeństw i rodzin udali się na krużganki, gdzie zostali poczęstowani wypiekami i wiktuałami przygotowanymi przez parafie dekanatu świętokrzyskiego: Baćkowice, Piórków, Łagów, Szumsko oraz wspólnotę zakonną Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.
Po wspólnej agapie pielgrzymi spotkali się w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego na koronce do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. 

02

LIP

2017

2020

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.