Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » Porozumienie z UJK

Porozumienie z UJK

wielkość tekstu:A | A | A

28 czerwca br. o godzinie 12:00 w kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego zostało podpisane porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i naszym klasztorem.

Umowa jest istotnym etapem trwającej od lat współpracy pomiędzy kielecką uczelnią i świętokrzyskim sanktuarium, a także prawną podstawą kolejnych wspólnych inicjatyw na różnych płaszczyznach.

Strony sygnatariuszy reprezentowali: prof. Jacek Semaniak, rektor UJK oraz o. Zygfryd Wiecha OMI, nasz superior.

Obecni byli również inni przedstawiciele środowiska akademickiego, m. in. prof. Marzena Marczewska i prof. Krzysztof Bracha. Udział wzięli także dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach – dr hab. Katarzyna Ziołowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach – dr Henryk Suchojad.

O. Zygfryd Wiecha OMI przed podpisaniem umowy podkreślił, że jest to ważny dzień zarówno dla wspólnoty zakonnej, jak i wspólnoty akademickiej, gdyż w oparciu o dziedzictwo Świętego Krzyża i dziedzictwo uczelni można będzie podejmować dalej wspólne działania.

– Będzie to zachęta na przyszłość, w której jest wiele przestrzeni do zagospodarowania, jeśli chodzi o dziedzictwo – podkreślił superior.

Prof. Jacek Semaniak zaznaczył, że zawarte porozumienie formalizuje trwającą od lat współpracę i będzie stanowiło impuls, by ją rozwijać.

– Jesteśmy i będziemy zaangażowani na rzecz najstarszego polskiego sanktuarium w wymiarze religijnym, ale też kulturalnym i historycznym, aby jego znaczenie rosło na miarę tego miejsca – mówił rektor kieleckiej uczelni.

czytano: 657 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 29 czerwca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej