Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

DWA WIEKI OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ - ŚWIĘTOKRZYSKIE OBCHODY

Strona główna » Aktualności » DWA WIEKI OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ - ŚWIĘTOKRZYSKIE OBCHODY

wielkość tekstu: A | A | A

Dziś mija 200 lat od powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy m.in. od 80 lat są obecni i posługują w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. Podczas wspólnej modlitwy z biednymi i ubogimi dziękowali dziś Bogu w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz relikwii swego Założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda na Świętym Krzyżu za Zgromadzenie oraz wszystkich przyjaciół i dobrodziejów. 

25 stycznia 1816 roku, a więc 200 lat temu Eugeniusz de Mazenod wraz z pierwszymi towarzyszami, zamieszkał w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix, na południu Francji. Data ta w naszej rodzinie zakonnej przyjęła się jako dzień narodzin Zgromadzenia. 
 
W naszej świętokrzyskiej wspólnocie podczas głównej Eucharystii w bazylice mniejszej dziękowaliśmy Panu Bogu za dar św. Eugeniusza i jego pierwszych towarzyszy, którzy zapoczątkowali oblacką rodzinę. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Sławomir Dworek OMI, ojciec duchowny polskiej prowincji. W tym roku nasz oblacki jubileusz wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka. Z tej też okazji do wspólnej modlitwy zaprosiliśmy braci i siostry, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej naszej gminy - Nowej Słupi.
 
Ojciec Sławomir przybliżając sylwetkę założyciela Oblatów Maryi Niepokalanej św. Eugeniusza de Mazenoda, podkreślił, że zakonodawca Oblatów żył jakże w trudnych czasach, kiedy to Kościół cierpiał zraniony i poraniony przez rewolucję francuską. Odpowiedzią Eugeniusza na dramatyczna sytuację wielu ludzi było stworzenie wspólnoty kapłanów gorliwych o zbawienie dusz, głoszenie Ewangelii poprzez misje parafialne a później ludom i narodom od Ameryki po Afrykę, Cejlon. Dziś po dwóch wiekach od powstania możemy jako kolejne pokolenie Oblatów patrzeć na owoce naszej pracy w Kościele. Dziękujemy dziś razem z ubogimi tej świętokrzyskiej ziemi za wiele łask otrzymanych od Boga. Odnawiamy dziś w sobie troskę o ubogich, prosimy o liczne i święte powołania – mówił kaznodzieja.
 
Także podczas przeżywanego dziś dziękczynnego nabożeństwa świętokrzyscy oblaci modlili się o Boże Błogosławieństwo i opiekę Maryi Niepokalanej – Patronki Zgromadzenia dla swojej rodziny zakonnej, by stale trwać w pierwotnej gorliwości i z wielkim zapałem oraz radośnie realizować charyzmat swojego Założyciela, prosząc tym samym raz jeszcze o liczne i święte powołania oblackie. 
 
Główne uroczystości związane z 200-leciem Zgromadzenia i 80-leciem pobytu Oblatów na Świętym Krzyżu będziemy obchodzić 22 maja br. o godzinie 12.00. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy gości z kraju i z zagranicy.
W Polsce Oblaci są obecni od 1919 roku. Na dzień dzisiejszy posługują w 20 domach: Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu. 
 
Dom Prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne znajdują się w Obrze - Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu - Nowicjat.
Obecnie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 482 członków pracujących w Polsce, Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Syberii, Turkmenistanie, Kamerunie, Madagaskarze i Skandynawi.
 
Jakie były początki Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej? Oddajmy głos Eugeniuszowi i jego pierwszym towarzyszom, którzy 200. lat temu zamieszkali w dawnym klasztorze karmelitańskim w Aix-en-Provence:
 
…my, (…) kapłani, jesteśmy głęboko przejęci budzącą litość dolą mieszkańców osad i wiosek Prowansji, którzy prawie całkowicie utracili wiarę. Wiedząc z doświadczenia, że zatwardziałość serc oraz obojętność tych ludzi czynią niewystarczającą bądź wręcz daremną zwyczajną pomoc, jakiej udziela im dla ich zbawienia wasza troskliwość apostolska;
 
Doszedłszy do wniosku, że misje byłyby jedynym skutecznym środkiem, za pomocą którego można by wyzwolić tę politowania godną ludność ze stanu upodlenia. Pragnąc równocześnie pójść za głosem powołania, które nas wzywa do poświęcenia się tej trudnej formie posługi apostolskiej. Chcąc ją wykonywać w ten sposób, aby to było z pożytkiem dla nas i z korzyścią dla tych, którym zamierzamy głosić Ewangelię; Mamy zaszczyt prosić o wyrażenie zgody na złączenie się w dawnym klasztorze Sióstr Karmelitanek w Aix, zakupionym przez jednego z nas, aby tam zamieszkać jako wspólnota działająca według reguł, której zasadnicze punkty tutaj wyszczególniamy.
 
Celem naszego stowarzyszenia jest nie tylko praca nad zbawieniem bliźnich przez głoszenie Słowa, ale przede wszystkim zapewnienie naszym członkom środków do praktykowania cnót zakonnych. Niektórych z nas tak bardzo one pociągają, że poświęciliby się bez wahania dozgonnemu ich zachowaniu w jakimś zakonie, gdyby nie wielkoduszna nadzieja, że we wspólnocie misjonarskiej znajdą prawie te same korzyści, co i w stanie zakonnym.
 
A jeśliby woleli utworzyć formalną wspólnotę misjonarzy, to dlatego, że staramy się być pożytecznymi dla diecezji równocześnie pracując nad własnym uświęceniem, zgodnie z naszym powołaniem. Życie nasze będzie więc wypełnione modlitwą, rozważaniem świętych prawd, praktykowaniem cnot zakonnych, studium Pisma św., Ojców Kościoła i Tradycji, teologii dogmatycznej i moralnej, przepowiadaniem Słowa oraz pracą wśród młodzieży. Misjonarze podzielą się w ten sposób, że gdy jedni we wspólnocie ćwiczyć się będą w zdobywaniu cnót oraz wiedzy właściwej dobremu misjonarzowi, inni przemierzać będą wioski i zwiastować Słowo Boże. Po zakończeniu zajęć apostolskich powrócą do wspólnoty, aby zaczerpnąć nieco wytchnienia po swoich trudach i oddać się mniej uciążliwym formom posługi kapłańskiej, a także by przez studium i medytację przygotować się do jeszcze bardziej owocnej pracy apostolskiej w przyszłości.
 
Wstępując do Stowarzyszenia, Misjonarze powinni się zobowiązać, że wytrwają w nim do śmierci. Stowarzyszenie będzie się opiekowało każdym ze swoich członków, mimo chorób, które mogą przyjść z wiekiem, lub nabytych w związku z posługą (...)  Każdy z członków zobowiązuje się do życia w posłuszeństwie superiorowi oraz do zachowania statutów i regulaminu (...) Dom misyjny będzie (...) cieszył się przywilejami starożytnych domów zakonnych.
Takie są, Czcigodni Wikariusze Generalni, podstawowe założenia regulaminu, jaki niżej podpisani kapłani przedstawiają Wam do zatwierdzenia, prosząc o możliwość utworzenia wspólnoty.
 

25

STY

2016

1636

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.