Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 3 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ryszard, Jakub
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO - MATKI BOŻEJ ...

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO - MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Dziś w liturgii Kościoła celebrujemy święto Ofiarowania Pańskiego - inaczej mówiąc święto spotkania Jezusa ze swoim ludem, spotkanie "Słowa, które stało się ciałem i zamieszkało między nami". 

Dziś także przypada 20. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - obchodzony po raz pierwszy w całym Kościele z ustanowienia Jana Pawła II w 1997 r. Wcześniej był obchodzony w niektórych Kościołach lokalnych i diecezjach róznych krajów. To dzień solidarności z osobami konsekrowanymi na całym świecie - z mężczyznami i kobietami, którzy kroczą za Chrystusem, praktykując rady Ewangeliczne: ubóstwa, czystość i posłuszeństwo.

Tegoroczne obchody łączą się z zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego, który trwał od 1 niedzieli adwentu 2014 roku czyli od 30 listopada do dnia dzisiejszego - 2 lutego 2016 roku. Został on ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 50. rocznicy Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, która w rozdziale VI mówi o zakonnikach, a także dekretu Perfectae caritatis o odnowie życia zakonnego. Hasło jakie nam towarzyszyło w tym szczególnym roku to – Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj. Celem jaki przyświecał temu wyjątkowemu czasowi było przede wszystkim – wspominać i mówić o swojej przeszłości i zarazem budować swoją przyszłość; pokazać się współczesnemu światu; wejść w siebie, dostrzec to co jest najistotniejsze, najważniejsze i uświadomić sobie, że my osoby konsekrowane – jesteśmy współczesnymi prorokami - a misją proroka jest nawoływać, zwracać uwagę, głosić.

Był to czas niewątpliwie stosowny, aby pokazać światu piękno naśladowania Jezusa – czystego, ubogiego i posłusznego.

Tydzień temu, we wtorek miała miejsce  w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski konferencja prasowa, na której podano, że na całym świecie jest ok. 950 tys. osób konsekrowanych, z czego w Polsce - 34 tys.; ok. 19 tys. zakonnic i 13 tys. zakonników. W Polsce są 103 zgromadzenia zakonne żeńskie o charakterze czynnym i 13 zakonów klauzurowych dla kobiet. Są 62 zakony męskie, w tym jeden o charakterze zamkniętym i kontemplacyjnym - kamedułów. Oprócz tego istnieje 30 instytutów świeckich. W Polsce są 193 dziewice konsekrowane, 239 konsekrowanych wdów, 1 wdowiec konsekrowany i 5 pustelników.

Jako wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu serdecznie pragniemy podziękować wszystkim, którzy modlitwą i cierpieniami wspierają nas w naszej posłudze w tym najstarszym sanktuarium w Polsce.

Dziękujemy wszystkim Dobrodziejom i Przyjaciołom, którzy także materialnie wspierają naszą pracę duszpasterską. Dziękujemy za przesłane dziś życzenia i słowa otuchy! Wszystkich naszych Przyjaciół i Pielgrzymów zawierzamy Bogu przez ręce Niepokalanej, która nam Oblatom dała swe imię i serce.

W tym szczególnym dniu zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych, które celebrujemy o godzinie 8.00 i 18.00. 

czytano: 755 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 02 lutego 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej