Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » TRWAJĄ NA STRAŻY - ŚWIĘTOKRZYSKI JUBILEUSZ...

TRWAJĄ NA STRAŻY - ŚWIĘTOKRZYSKI JUBILEUSZ...

wielkość tekstu:A | A | A

 … Przejęli, ukochali i trwają na straży…

Dokładnie 16 stycznia 2016 roku w samo południe mija 80. rocznica przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej  do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ten jubileusz świętokrzyski wpisuje się w 200– lecie istnienia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które obchodzimy w tym roku.
 
Dziś Święty Krzyż -  duchowa stolica regionu świętokrzyskiego - świadek świetności polskiego narodu i Rzeczpospolitej, ostoja polskości i wiary dzięki mądrości, wiedzy i ogromnego zaangażowania - ongiś wielu pokoleń ojców Benedyktynów a od 1936 roku Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej obecnych kustoszy sanktuarium – nadal jest miejscem, gdzie wielu ludzi poszukuje wartości, tożsamości i sił dla życia duchowego i wychowania patriotycznego nowych pokoleń Polaków.
 
Jak to się zaczęło…?
 
W marcu 1932 roku dwóch Oblatów o. Jan Kulawy OMI oraz o. Grzesik OMI w niedalekim Wąchocku prowadzili misje parafialne. I właśnie podczas tej pracy ks. prałat Świetlicki – proboszcz z Wierzbnika – podsunął myśl, aby Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przejęło klasztor i sanktuarium na Świętym Krzyżu. Kolejny raz, ci sami Oblaci, kilka miesięcy później – we wrześniu – głosząc misje u ks. prałata Świetlickiego usłyszeli ponownie zachętę do przejęcia klasztoru na Łyścu. 
 
Jaka była reakcja, wrażenia Oblatów, gdy zobaczyli sanktuarium i zabudowania klasztorne?
 
Dla Ojca Jana Kulawego OMI – miejsce to – wydało się pożyteczne dla kleryków oblackich jako miejsce do spędzenia wakacji. Otoczenie – krajobraz, góry – i fakt, że w tej części Polski Oblaci nie mieli jeszcze żadnej placówki sprawiły, że o. Jan napisał list do ówczesnego Prowincjała. Jednak Oblaci wchodzący w skład  Rady Prowincjalnej wysunęli pewne wątpliwości związane z istnieniem na Świętym Krzyżu więzienia, które wówczas określano mianem „polskiego Sachalina”.
 
Trzy lata później w 1935 roku Administrator Apostolski diecezji sandomierskiej ks. prałat Antoni Kasprzycki oficjalnie przedstawił prośbę o przejęcie Świętego Krzyża przez Oblatów. Mimo upływu czasu wśród Oblatów żyły ciągle wątpliwości: obecność więzienia, zrujnowane zabudowania klasztorne, odległość od komunikacji. Jednak list ks. Kasprzyckiego i zabiegi o. Jana Kulawego OMI u Ojca Generała sprawiły, że ostatecznie Rada Generalna wyraziła zgodę, aby Oblaci z Polski przejęli Święty Krzyż. Tak oto przedstawiają się fakty związane z pojawieniem się Oblatów na Łyścu. 
 
Spośród Oblatów w Polsce, wybrano o. Jana Kulawego OMI, aby był tym, który rozpocznie posługę na Świętym Krzyżu. To bardzo znaczące i ważne bowiem to właśnie o. Jan jako pierwszy oblat ukochał, umiłował świętokrzyskie sanktuarium i do chwili aresztowania trwał na straży i spalał się dla Boga i Kościoła w sanktuarium. O. Jan Kulawy OMI urodził się 5 maja 1872 roku w Leśnicy (diecezja opolska). Pionier Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Niestrudzony i pełen samozaparcia misjonarz ludowy. Wielki strateg, ogromnej energii życiowej, niespożytej pracowitości. Surowy dla samego siebie, o wielkim  i dobrym sercu dla innych. Zginął w obozie hitlerowskim.
 
2 stycznia 1936 roku zawarto umowę między diecezją sandomierską a Pro¬wincją Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu. W umowie ks. administrator diecezji sandomierskiej "oddaje Zgromadzeniu Ojców Oblatów w administrację kościół pod wezwaniem św. Krzyża na Łysej Górze [ ... ] z całą własnością kościelną. [ ... ] Łącznie z kościołem na Łysej Górze Oblaci otrzymują pod opiekę Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Oblaci na Świętym Krzyżu "urządzą dom misyjny i będą dawać misje i rekolekcje w parafiach diecezji sandomierskiej". Oblaci mogą wznosić i przerabiać budynki kościelne, restaurować kościół wewnątrz i zewnątrz”. Tę możliwość przyjęli jako najważniejsze zobowiązanie! Trzeba było rozpocząć wielkie dzieło renowacji narodowego sanktuarium świętokrzyskiego. Kroniki domowe to raczej "księgi budowlane" niż kroniki życia i działal¬ności oblackiej . 
 
Wydaje się, iż ostatnie lata to intensyfikacja  zabiegów związanych z rewitalizacją najstarszego polskiego sanktuarium jakim jest Święty Krzyż. Przy wielkiej pomocy i zaangażowaniu władz wojewódzkich, samorządowych, gminnych oraz oblackiej rodziny zakonnej, przyjaciół i dobrodziejów i wielu pielgrzymów, i turystów jako kustosze przywracamy wnętrzom sanktuarium ich dawną świetność. Pragniemy zapewnić jednocześnie właściwe standardy dla przybywających pielgrzymów i gości. Niewątpliwie wielkim sukcesem jest odbudowana wieża kościelna, modernizacja północnego skrzydła klasztoru, zmiana wystroju bazyliki, rewitalizacja wirydarza. 
 
Dziś Święty Krzyż promieniuje jak dawniej - teraz po oblacku. Tak, Oblaci Maryi Niepokalanej, duchowi synowie św. Eugeniusza de Mazenoda 80. lat temu przejęli, ukochali i stoją na straży dziedzictwa jakie płynie z góry Świętego Krzyża. Główne uroczystości związane z 80. rocznicą  pobytu Oblatów na Świętym Krzyżu zaplanowaliśmy 22 maja 2016 roku na godz. 12.00.  


 

czytano: 1005 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 15 stycznia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Andrzej

    data dodania: 2016-01-17

    Jeśli się nie mylę, to drugim misjonarzem, który wspólnie z o. Janem Kulawym głosił rekolekcje - był o. Paweł Grzesiak OMI.

    Na zdjęciu przedstawiającym trójkę pierwszych oblatów, stoi obok o. Jana  Kulawego po jego lewej ręce.

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej