Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

TRWAJĄ NA STRAŻY - ŚWIĘTOKRZYSKI JUBILEUSZ...

Strona główna » Aktualności » TRWAJĄ NA STRAŻY - ŚWIĘTOKRZYSKI JUBILEUSZ...

wielkość tekstu: A | A | A

Wnętrze bazyliki świętokrzyskiej z roku 1936

 … Przejęli, ukochali i trwają na straży…

Dokładnie 16 stycznia 2016 roku w samo południe mija 80. rocznica przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej  do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ten jubileusz świętokrzyski wpisuje się w 200– lecie istnienia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które obchodzimy w tym roku.
 
Dziś Święty Krzyż -  duchowa stolica regionu świętokrzyskiego - świadek świetności polskiego narodu i Rzeczpospolitej, ostoja polskości i wiary dzięki mądrości, wiedzy i ogromnego zaangażowania - ongiś wielu pokoleń ojców Benedyktynów a od 1936 roku Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej obecnych kustoszy sanktuarium – nadal jest miejscem, gdzie wielu ludzi poszukuje wartości, tożsamości i sił dla życia duchowego i wychowania patriotycznego nowych pokoleń Polaków.
 
Jak to się zaczęło…?
 
W marcu 1932 roku dwóch Oblatów o. Jan Kulawy OMI oraz o. Grzesik OMI w niedalekim Wąchocku prowadzili misje parafialne. I właśnie podczas tej pracy ks. prałat Świetlicki – proboszcz z Wierzbnika – podsunął myśl, aby Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przejęło klasztor i sanktuarium na Świętym Krzyżu. Kolejny raz, ci sami Oblaci, kilka miesięcy później – we wrześniu – głosząc misje u ks. prałata Świetlickiego usłyszeli ponownie zachętę do przejęcia klasztoru na Łyścu. 
 
Jaka była reakcja, wrażenia Oblatów, gdy zobaczyli sanktuarium i zabudowania klasztorne?
 
Dla Ojca Jana Kulawego OMI – miejsce to – wydało się pożyteczne dla kleryków oblackich jako miejsce do spędzenia wakacji. Otoczenie – krajobraz, góry – i fakt, że w tej części Polski Oblaci nie mieli jeszcze żadnej placówki sprawiły, że o. Jan napisał list do ówczesnego Prowincjała. Jednak Oblaci wchodzący w skład  Rady Prowincjalnej wysunęli pewne wątpliwości związane z istnieniem na Świętym Krzyżu więzienia, które wówczas określano mianem „polskiego Sachalina”.
 
Trzy lata później w 1935 roku Administrator Apostolski diecezji sandomierskiej ks. prałat Antoni Kasprzycki oficjalnie przedstawił prośbę o przejęcie Świętego Krzyża przez Oblatów. Mimo upływu czasu wśród Oblatów żyły ciągle wątpliwości: obecność więzienia, zrujnowane zabudowania klasztorne, odległość od komunikacji. Jednak list ks. Kasprzyckiego i zabiegi o. Jana Kulawego OMI u Ojca Generała sprawiły, że ostatecznie Rada Generalna wyraziła zgodę, aby Oblaci z Polski przejęli Święty Krzyż. Tak oto przedstawiają się fakty związane z pojawieniem się Oblatów na Łyścu. 
 
Spośród Oblatów w Polsce, wybrano o. Jana Kulawego OMI, aby był tym, który rozpocznie posługę na Świętym Krzyżu. To bardzo znaczące i ważne bowiem to właśnie o. Jan jako pierwszy oblat ukochał, umiłował świętokrzyskie sanktuarium i do chwili aresztowania trwał na straży i spalał się dla Boga i Kościoła w sanktuarium. O. Jan Kulawy OMI urodził się 5 maja 1872 roku w Leśnicy (diecezja opolska). Pionier Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Niestrudzony i pełen samozaparcia misjonarz ludowy. Wielki strateg, ogromnej energii życiowej, niespożytej pracowitości. Surowy dla samego siebie, o wielkim  i dobrym sercu dla innych. Zginął w obozie hitlerowskim.
 
2 stycznia 1936 roku zawarto umowę między diecezją sandomierską a Pro¬wincją Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu. W umowie ks. administrator diecezji sandomierskiej "oddaje Zgromadzeniu Ojców Oblatów w administrację kościół pod wezwaniem św. Krzyża na Łysej Górze [ ... ] z całą własnością kościelną. [ ... ] Łącznie z kościołem na Łysej Górze Oblaci otrzymują pod opiekę Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Oblaci na Świętym Krzyżu "urządzą dom misyjny i będą dawać misje i rekolekcje w parafiach diecezji sandomierskiej". Oblaci mogą wznosić i przerabiać budynki kościelne, restaurować kościół wewnątrz i zewnątrz”. Tę możliwość przyjęli jako najważniejsze zobowiązanie! Trzeba było rozpocząć wielkie dzieło renowacji narodowego sanktuarium świętokrzyskiego. Kroniki domowe to raczej "księgi budowlane" niż kroniki życia i działal¬ności oblackiej . 
 
Wydaje się, iż ostatnie lata to intensyfikacja  zabiegów związanych z rewitalizacją najstarszego polskiego sanktuarium jakim jest Święty Krzyż. Przy wielkiej pomocy i zaangażowaniu władz wojewódzkich, samorządowych, gminnych oraz oblackiej rodziny zakonnej, przyjaciół i dobrodziejów i wielu pielgrzymów, i turystów jako kustosze przywracamy wnętrzom sanktuarium ich dawną świetność. Pragniemy zapewnić jednocześnie właściwe standardy dla przybywających pielgrzymów i gości. Niewątpliwie wielkim sukcesem jest odbudowana wieża kościelna, modernizacja północnego skrzydła klasztoru, zmiana wystroju bazyliki, rewitalizacja wirydarza. 
 
Dziś Święty Krzyż promieniuje jak dawniej - teraz po oblacku. Tak, Oblaci Maryi Niepokalanej, duchowi synowie św. Eugeniusza de Mazenoda 80. lat temu przejęli, ukochali i stoją na straży dziedzictwa jakie płynie z góry Świętego Krzyża. Główne uroczystości związane z 80. rocznicą  pobytu Oblatów na Świętym Krzyżu zaplanowaliśmy 22 maja 2016 roku na godz. 12.00.  


 

15

STY

2016

1440

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 11

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.