Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

"WYKLĘTY" - ekipa filmowa w naszym klasztorze

Strona główna » Aktualności » "WYKLĘTY" - ekipa filmowa w naszym klasztorze

wielkość tekstu: A | A | A

W mijającym tygodniu, kiedy tak głośno mówi się o pomyśle Regionalnej Organizacji Turystycznej naszego województwa świętokrzyskiego, która chce promować region przez CZAROWNICE, gościliśmy w murach naszego sanktuarium ekipę filmową, która kręciła sceny do filmu "Wyklęty".

Zdjęcia do tego wyjątkowego filmu rozpoczęły się wiosną 2014 roku. Cały film powstaje ze składki społecznej. Zdjęcia są więc uzależnione od ilości zgromadzonych środków. Producenci wynajmują najlepszy sprzęt – kamery, oświetlenie, dźwięk. Może to kolejna podpowiedź dla decydujących o promocji ziemi świętokrzyskiej... jakie bogactwo i wartości kryje nasz region... może warto zastanowić się nad wsparciem twórców tego filmu...

W filmie nie jest powiedziane, gdzie dokładnie toczy się akcja. Jednak  zamierzeniem twórców filmu jest nakręcić zdjęcia tylko w województwie świętokrzyskim  i pokazać najważniejsze i zarazem najciekawsze obiekty historyczne, geologiczne, przyrodnicze ziemi świętokrzyskiej.

Do tej pory zdjęcia były kręcone m.in. na grodzisku w Stradowie, wTokarni, Oblęgorku, na Ameliówce, w Świętej Katarzynie, Piekle Niekłańskim, Stąporkowie, Bocheńcu i w autentycznych pomieszczeniach UB  w Kielcach.

Jak mówi pani Joanna Biskup-Brykczyńksa - kierownik produkcji - akcja filmu „Wyklęty” rozgrywa się między rokiem 1945 a 1948, ale są też odniesienia do czasów obecnych. Opowiada historię młodego mężczyzny nie mogącego odnaleźć się w nowym lepszym komunistycznym świecie. Film jest fabułą, w której pojawiają się wątki autentycznych wydarzeń. Za inspirację losów głównego bohatera o pseudonimie Lolo (Wojciech Niemczyk) posłużyły biografie kilku znanych Żołnierzy Wyklętych. Postać Lola najbardziej jest wzorowana na Józefie Franczaku (PS. Lalek), który był najdłużej ukrywającym się członkiem zbrojnego podziemia (zginął podczas obławy w 1963 roku).

Scena kręcona we wnętrzu XV-wiecznych krużganków na Świętym Krzyżu, ma przybliżyć fakt ukrywania się kilku partyzantów. To moment spotkania porucznika Wiktora (Marcin Kwaśny) z Lolem (Wojciech Niemczyk). Wiktor przedstawia mu dwóch nowych żołnierzy (Marcel Sabat, Dawid Żłobiński). Posiłek niesie przez krużganki (i wychodzi w refektarzu na Karczówce) Marcin Troński. Do przygotowania sceny został specjalnie przygotowany posiłek (bigos z kuchni klasztornej - przygotowany przez naszego brata Sławomira Przyweckiego OMI, który zajmuje się kuchnią klasztorną i jest wytrwanym kucharzem; kasza ze skwarkami, zamówiony w piekarni specjalny okrągły chleb). Naczynia (talerze z lat 40tych, taca, kubki aluminiowe, sztućce, garnki, miski, dzbany, koszyki) pożyczono z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, z DESy, Teatru im.S.Żeromskiego i od osób prywatnych.

14

STY

2016

1889

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.