Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z ARTYSTAMI DLA POGORZELCÓW

Strona główna » Aktualności » WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z ARTYSTAMI DLA POGORZELCÓW

wielkość tekstu: A | A | A

W uroczystość Objawienia Pańskiego odbył się w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu charytatywny koncert kolęd z udziałem Andrzeja Piasecznego, Marka Piekarczyka, Michała Kaczora, Emilii Chlewickiej, Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy”, Marcina Brykczyńskiego, Agnieszki Kowalczyk i Łukasza Mazura. Koncert poprowadziła pani dr Maria Zawartko z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Organizatorami koncertu byli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, którzy zaprosili zaprzyjaźnionych z klasztorem artystów. 

Podczas koncertu obecni byli państwo Jan i Halina Borowiec, którzy przybyli ze swoimi dwoma synami Markiem i Damianem. To właśnie dla tej rodziny, której w październiku 2015 roku spłonął dom,  zostanie przekazany dochód ze sprzedaży biletów na koncert. Udało się zebrać blisko 20 tys. złotych. Jak powiedział podczas koncertu ks. Stanisław Słowik – dzięki nagłośnieniu przez media trudnej sytuacji rodziny Borowców także na konto Caritas wpłynęła kwota ponad 11 tys. złotych od osób indywidualnych i firm. 
 
Podczas koncertu właściciele firmy Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Zychowicz” państwa Henryki i Juliana Zychowiczów z Daleszyc przekazali BONY TOWAROWE do zrealizowania w sieci sklepów „Zychowicz” na terenie województwa świętokrzyskiego  oraz firmy „Furmanek Renewal” państwo Elżbieta i Krzysztof Furmankowie także z Daleszyc przekazali dar w postaci materiałów wykończeniowych do odbudowy spalonego domu. 
 
Podczas koncertu obecni byli: Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego pan Bogdan Gierada, Wójt Gminy Nowa Słupia pan Andrzej Gąsior, Wójt Gminy Bieliny pan Sławomir Kopacz, Prezes Stowarzyszenia Per Crucem pan Janusz Knap oraz kapłani, siostry zakonne, nowicjusze.
 
Koncert rozpoczął się od Kazania na Narodzenie Pańskie z „Kazań Świętokrzyskich” najstarszego zabytku prozy polskiej z XIV wieku. Aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc Marcin Brykczyński w perfekcyjny sposób i z wielkim profesjonalizmem recytował kazanie przy akompaniamencie Michała Kaczora, który grał na instrumentach biblijnych oraz Łukasza Mazura z Kielc, który grał na instrumencie klawiszowym.
 
Następnie licznie zebrana publiczność wysłuchała modlitwy Ojcze nasz w języku aramejskim w wykonaniu Michała Kaczora, który na co dzień mieszka w Lubartowie i  prowadzi liczne badania oraz poszukiwania w zakresie starożytnych instrumentów i muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów biblijnych, starożytnej muzyki Izraela i muzyki wczesnochrześcijańskiej. Efektem jego badań jest kolekcja kilkudziesięciu instrumentów, które przywozi ze swoich podróży, a które wczoraj mogli zobaczyć i usłyszeć uczestnicy koncertu.
 
Niewątpliwie ujmującym za serce był występ artystów z gminy Bieliny – Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy” oraz Emilii Chlewickiej. Panie z zespołu zaprezentowały 4 pastorałki: „Dziś święta niezwykłe” połączone z „Dudką”, „Powiedzcież pasterze mili” i „Lulajże Dziecino” połączone z „Świco biołe gwiozdy”. Głęboka treść utworów i kunszt wykonania oraz akompaniament akordeonisty pana Grzegorza Michty sprawiły, że publiczność podziękowała artystom gromkimi brawami. Podobnie było z występem Emilii Chlewickiej, która  zaśpiewała pastorałkę „Narodziny” przy akompaniamencie Piotra Goworka.
 
Następnie wystąpiła Agnieszka Kowalczyk, kielczanka, pieśniarka, muzyk, pedagog. Przy akompaniamencie Łukasza Mazura wykonała przepiękne utwory – pastorałki: „Przylecieli aniołkowie” i „Scena to dziwna”.
 
Wyczekiwanym artystą, który uświetnił charytatywny koncert kolęd był Marek Piekarczyk, który m.in.  w roku 2012 wziął udział w  wydarzeniu artystycznym „Kazania Świętokrzyskie” razem z Józefem Skrzekiem, Antymosem Apostolisem i  Chórem „Oktoich”. To właśnie w murach  bazyliki na Świętym Krzyżu miała miejsce prapremiera spektaklu słowno-muzycznego „Kazania Świętokrzyskie”. Zatem ze Świętym Krzyżem i Oblatami związany jest od kilku lat, co sobie bardzo ceni; Dla zebranej publiczności, która powitała artystę brawami zaśpiewał utwory: „Klęczę na drodze o Panie” oraz „Gdzie jest nasza miłość”. Razem z Markiem Piekarczykiem wystąpili: Tadeusz Apryjas (gitara i śpiew) oraz Jacek Borowiecki (cajon).
 
Zwieńczeniem koncertu był występ Andrzeja Piasecznego. Zaśpiewał kolędy i pastorałkę: „Lulajże Jezuniu”; „Bracia patrzcie jeno”; „W żłobie leży”; „Cicha noc”; „Cichej spokojnej nocy”. Artysta podczas swego występu zachęcał z całego serca publiczność do wspólnego kolędowania co zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i radością. Miłym zaskoczeniem dla Andrzeja Piasecznego był moment, kiedy to prowadząca koncert Maria Zawartko zaprosiła na scenę wszystkich wykonawców oraz widownię do zaśpiewania STO LAT – z okazji 45 urodzin artysty, które wczoraj obchodził. Niemniej zaskakującym był moment, kiedy wniesiono tort urodzinowy z zapalonymi świecami…
 
Na zakończenie koncertu wszyscy artyści oraz pani Wojewoda Agata Wojtyszek, wójtowie, Ojcowie Oblaci i cała publiczność zaśpiewali wspólnie kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.
Koncert został objęty Honorowym Patronatem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, na terenie diecezji którego znajduje się świętokrzyskie sanktuarium oraz Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego i Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, Starosty Kieleckiego Michała Godowskiego, Wójta Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora, Wójta Gminy Bieliny Sławomira Kopacza.
 
Patronat Medialny nad koncertem objęło: Radio Kielce, Radio eM oraz TVP 3 Kielce i Echo Dnia.
 
Charytatywny Koncert Kolęd jaki odbył się na Świętym Krzyżu to konkretna odpowiedź Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na apel papieża Franciszka, by w Nadzwyczajnym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia łamać wszystkie bariery obojętności wobec ubogich, potrzebujących, prześladowanych i odrzuconych przez świat.
 
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego szczególnego wydarzenia. Gorące podziękowania dla Marcina Majewskiego, Jana Tarnawskiego, Edyty Rabiej i Biura Busferie z Kielc za pomoc w nagłośnieniu i oświetleniu. Rodzinie państwa Barbary i Henryka Trepka z Nowej Słupi za podarowanie bukietów kwiatów dla występujących artystów. Pani Bożenie Bąk z Bielin za życzliwość i wszelką pomoc. Firmom państwa Zychowicz i Furmanek z Daleszyc oraz Wodociągom Kieleckim za konkretne wsparcie rodziny państwa Borowców oraz wszystkim indywidualnym darczyńcom, którzy odpowiedzieli na nasz apel hojnością swego serca.

 

07

STY

2016

5230

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.