Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA SPOŁECZNOŚCI UNIWERSYTECKIEJ NA ...

MODLITWA SPOŁECZNOŚCI UNIWERSYTECKIEJ NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

W minioną niedzielę gościliśmy wyjątkowych pątników. W związku z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, upamiętniającej udział Uniwersytetu Jana Kochanowskiewgo w Kielcach w odbudowie wieży kościelnej na Świętym Krzyżu na wspólną modlitwę przybyli wykładowcy, pracownicy i studenci naszej świętokrzyskiej wyższej uczelni. Obecni byli Jego Magnificencja Rektor uczelni Jacek Semaniak oraz Senat uczelni.

Mszy świętej przewodniczył o. superior Zygfryd Wiecha OMI a homilię wygłosił o. Bogusław Harla OMI, socjusz Mistrza Nowicjuszy. W homilii wskazał na obowiązki i zadania jakie wypływają z sakramentu chrztu świętego, który dla każdego z ochrzczonych stał się momentem włączenia w nowe życie jakie daje nam Chrystus. Nawiązał także do przeżywanego jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Natomiast na zakończenie Mszy świętej o. Wiecha dziękował na ręce pana Rektora Jacka Semaniaka za wielki wkład profesorów uniwersytetu w promocję i przywracanie dawnej świetności opactwa świętokrzyskiego. Wsponiał m.in. o wielkim zaangażowaniu prof. Krzysztofa Brachy oraz dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej Henryka Suchojada.

Pan Rektor przemawiając do zebranych powiedział: Nasze pielgrzymowanie na Święty Krzyż rozpoczęliśmy nie jako pierwsi, ale jako kolejni. Na przestrzeni tysiąca lat przychodzili tu pielgrzymi odziani w szaty królewskie i stroje książęce. Słychać było chrzęst zbroi, szelest chłopskich sukman i robotniczych drelichów. (…) My dziś przychodzimy w strojach akademickich, jako senat, dziekani, prorektorzy i rektor. Są i ci, którzy nie noszą takich strojów: nauczyciele akademiccy, pracownicy i studenci tworzący wspólnotę. (…) Stajemy na  Świętym Krzyżu, przy symbolicznej stajence, w której wśród klęczących postaci, są i pasterze i mędrcy, przybyli ze wschodu, aby oddać hołd Dzieciątku. Pierwszych gnała do stajenki prostota serca i pokora prostego ludu, drugich wiedza i umiłowanie prawdy. O te dwa dary dla teraźniejszości i przyszłości uniwersytetu prosimy podczas dzisiejszej Eucharystii , w której uczestniczymy.

Po zakończeniu Eucharystii Rektor uczelni oraz o. Zygfryd odsłonili pamiątkową tablicę mówiącej o wielkiej przyjaźni i wspólnym zaangażowaniu społeczności uniwersyteckiej w promocję wielkiego dziedzictwa religijnego, kulturalnego, historycznego, patriotycznego i narodowego sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jednym z nich było wsparcie i pomoc w odbudowę wieży.

Następnie licznie zebrani wierni mieli okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu Chóru Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego pod dyrekcją pani dr Ewy Robak.

czytano: 783 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 12 stycznia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej