Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 19 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Henryk, Marta
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH - 2015

PIELGRZYMKA OSÓB KONSEKROWANYCH - 2015

wielkość tekstu:A | A | A

W przededniu inauguracji odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego gościliśmy w naszym sanktuarium osoby konsekrowane, które przybyły w dorocznej pielgrzymce na Święty Krzyż, by w blasku relikwii drzewa Krzyża Świętego zawierzyć Bogu swoje konsekrowane życie.

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił ks. dr hab. Roman Kuligowski, wykładowca z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc. W swojej prelekcji nt. Przyszłość jako wyzwanie dla osób konsekrowanych, wskazał, że tylko życie budowane z Bogiem, w Bogu i przez Boga ma przyszłość  i wyda dobre owoce. Następnie wysłuchaliśmy świadectw dziewicy konsekrowanej, wdowy konsekrowanej i pustelnicy, które mówiły o specyfice i charyzmacie swego powołania i ofiarowania się Jezusowi Oblubieńcowi.

Uroczystej Eucharystii dla osób konsekrowanych przewodniczył i wygłosił homilię senior kościoła kieleckiego biskup Kazimierz Ryczan. W homilii powiedział: To św. Jan Paweł II ustanowił dzień osób konsekrowanych. Bo one mobilizują społeczeństwo do refleksji i rachunku sumienia. Dziś na Świętym Krzyżu przepełnia nas duch wdzięczności wobec Pana Boga za osoby poświęcone Mu w życiu konsekrowanym. Patrzymy na tej górze na cząstkę krzyża Chrystusowego. Krzyż to symbol złożonej ofiary i przypomina nam, że i my mamy składać ofiarę: rodzice, dzieci, małżonkowie, starsi, młodzi, lekarze, politycy, dziennikarze, osoby konsekrowane. W dzisiejszym świecie ludzie chcą więcej i więcej – urzędnicy owładnięci są korupcją, politycy kłamią; lecz osoba konsekrowana odziana w habit jest przypomnieniem stylu życia Jezusa, któremu oddała siebie – umysł, miłość, serce. I mówi światu – Bóg kocha, czeka w niebieskim domu – w niebie. Jesteście w szpitalach, domach opieki, na ulicy zbieracie umierających. Dziękujemy za wasz habit zakonny widoczny na ulicach. Choć z ulic Europy i naszego kraju znikły sutanny – to jednak są habity zakonne. Stoicie w obronie wartości i mądrości Ewangelii, tej księgi życia, która dziś wielu jest nie wygodna i wyrzucili z niej kilka stronic. Dziękujemy za wasze świadectwo życia, trwania i wierności – mówił hierarcha.

Po Mszy świętej gospodarze spotkania  - Misjonarze Oblaci - zaprosili wszystkich do wspólnego stołu. Następnie Siostry Jezusa Miłosiernego z Kielc animowały modlitwę przed Najświętszym Sakramentem i Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W sumie blisko 300 osób konsekrowanych z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, płockiej, rzeszowskiej, świdnickiej, krakowskiej, bielsko-żywieckiej, katowickiej, warmińskiej, warszawskiej nawiedziło dziś nasze sanktuarium.

czytano: 1127 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 12 września 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej