Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » INAUGURACJA EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

INAUGURACJA EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

wielkość tekstu:A | A | A

Dziś na Świętym Krzyżu, w murach najstarszego polskiego sanktuarium rozpoczęły się wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W uroczystości otwarcia udział wziął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Otwarcie EDD miało miejsce w sercu zabudowań klasztornych - w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Zaproszonych gości powitał o. superior Zygfryd Wiecha OMI. W swoim wystąpieniu wprowadził zebranych gości w atmosferę dnia i przeżywanych treści jakie kryją się pod towarzyszącym imprezie haśle - UTRACONE DZIEDZICTWO.

Następnie zabrał głos pan Adam Jarubas - marszałek Województwa Świętokrzyskiego: Na naszej ziemi mamy tak wiele cennych zabytków. Także i Ziemia Świętego Krzyża bogata jest w wiele cennych zabytków. Będąc dziś na Świętym Krzyżu pragnę podziękować Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej za ich opiekę nad tym cennym zabytkiem jakim jest Święty Krzyż i za propagowanie całego dziedzictwa jakie niesie to miejsce. Oblaci robią tak wiele niż powinni robić - tak wiele mają także planów na przyszłość. Chcę także podziękować za obecność młodzieży i ich nauczycielom i wychowawcom. Na ręce obecnej pośród nas pani kurator Beaty Muzoł dziekuję wszystkim nauczycielom za trud przekazywania wiedzy i historii. Patrzymy dziś także w przyszłośc, by zrobić wszystko, aby ocalic to co zostało, aby prtzekazać to kolejnym pokoleniom. Ogromna rolę w tej materii czynią samorządy, szczególnie gminy.

Nastepnie w krótkim wystąpieniu dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej z Kielc Pan Andrzej Dąbrowski przybliżył historię Kazań Świętokrzyskich, których kopię można przez najbliższe dni oglądać w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej, w dawnym skryptorium.

Po uroczystości otwarcia rozpoczęła się Msza święta celebrowana przez o. Zygfryda Wiechę OMI, superiora ze Świętego Krzyża. Oprawę muzycznę liturgii Mszy świętej zapewnił Zespół Śpiewaczy z Bielin "Echo Łysicy".

Po zakończniu wspólnej modlitwy zaproszeni goście udali się do wnętrza XV - wiecznego wirydarza, gdzie miał miejsce poczęstunek przygotowany przez panie z kół gospodyń wiejskich gminy Nowa Słupa i Bielin.

Na krużgankach natomiast miała miejsce ekspozycja rękodzielnictwa ziemi świętokrzyskiej. W godzinach popłudniowych będzie miała miejsce promocja nowej ksiązki o Świętym Krzyżu autorstwa dr Czesława Hadamika.

czytano: 917 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 września 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej