Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

KONCERT... KONCERTY... MUZYCZNIE U OBLATÓW...

Strona główna » Aktualności » KONCERT... KONCERTY... MUZYCZNIE U OBLATÓW...

wielkość tekstu: A | A | A

W dzisiejszą niedzielę przeżywaliśmy na Świętym Krzyżu swoistą ucztę muzyczną. Zaraz po sumie w bazylice w ramach trwających XIX Kameralnych Zamkowych Spotkań z Muzyką wystąpiło Warszawskie Trio Wiolonczelowe w składzie: Andrzej Wróbel, Elżbieta Piwkowska-Wróbel oraz Anna Wróbel.  

Natomiast o godzinie16.00 także w bazylice miała miejsce prapremiera Graduału Wiślickiego. Zebranych licznie wiernych oraz artystów i producentów koncertu powitał o. Zygfryd Wiecha OMI, przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej: Drodzy Pielgrzymi! W to niedzielne sierpniowe popołudnie, dzięki wielkiemu zaangażowaniu panów Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego z Kielc, którzy przed laty podjęli się nagrania Kazań Świętokrzyskich, w ubiegłym roku Akatystu ku czci Krzyża Świętego, mamy dziś okazję usłyszeć w murach bazyliki na Świętym Krzyżu kolejną perłę pochodzącą z ziemi świętokrzyskiej Graduał Wiślicki. Usłyszymy fragmenty śpiewu, który przed wiekami był pięknem liturgii.
Następnie pan Jan Tarnawski, jeden z producentów koncertu przedstawił w pigułce historię Graduału Wiślickiego: Ta księga liturgiczna, zawierająca modlitwy na rok kościelny, najpierw była przechowywana na Wawelu w Krakowie. Lecz dzięki wielkim staraniom Jana Długosza została przekazana do kolegiaty w Wiślicy. Księga ta była tam przechowywana  do lat 90. ubiegłego wieku. Dziś przechowywana jest w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dzięki pomocy bp Mariana Florczyka mogliśmy dotrzeć z Marcinem Majewskim do tej księgi. Dziś usłyszymy fragmenty modlitw, które powstały ok. 1300 roku.
Wrocławscy kameraliści z zespołu Stoltzer Ensemble w składzie: Piotr Karpeta (baryton), Rafał Chalabala (bas), Maciej Gocman (tenor), Radosław Pachołek (kontratenor) wykonali śpiewy z XIV-wiecznej księgi liturgicznej: Introitus, Alleluja, seqentia, Communio, Antiphona, Hymnus. Podczas koncertu usłyszeliśmy także utwory m.in. J. Libana Ortus de Polonia, Mikołaja z Radomia Alleluja, T. Stoltzera Missa duplex – Kyrie, Te Deum. Wraz z muzykami z Wrocławia wystąpił gościnnie Robert Pożarski, który dokonał transkrypcji, opracowania i interpretacji poszczególnych tekstów Graduału Wiślickiego oraz Łukasz Mazur, muzyk i kompozytor z Kielc.
 
To co dziś usłyszeliśmy podczas koncertu zostało zapisane na płycie CD, która ukaże się jesienią tego roku. Od czwartku, 6 sierpnia muzycy na Świętym Krzyżu pracowali nad nagraniem płyty CD, na której znajdą się nie tylko fragmenty Graduału Wiślickiego ale też utwory o tematyce pasyjnej i pokutnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, który zdobył nagrodę Grand Prix podczas II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu.
Organizatorem i producentem przedsięwzięcia jest firma Busferie z Kielc reprezentowana przez panów: Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego. Współorganizatorem jest wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba. Patronatem honorowym koncert jak i nagranie płyty objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz  Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Prof. Stanisław Adamczak.
Wśród licznie zebranej publiczności obecny był m.in. Jan Pospieszalski… Oto kilka zdjęć z dzisiejszych koncertów:
 

09

SIE

2015

2012

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.