Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 17 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Antoni, Jan
| | |

Strona główna » Aktualności » KONCERT... KONCERTY... MUZYCZNIE U OBLATÓW...

KONCERT... KONCERTY... MUZYCZNIE U OBLATÓW...

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejszą niedzielę przeżywaliśmy na Świętym Krzyżu swoistą ucztę muzyczną. Zaraz po sumie w bazylice w ramach trwających XIX Kameralnych Zamkowych Spotkań z Muzyką wystąpiło Warszawskie Trio Wiolonczelowe w składzie: Andrzej Wróbel, Elżbieta Piwkowska-Wróbel oraz Anna Wróbel.  

Natomiast o godzinie16.00 także w bazylice miała miejsce prapremiera Graduału Wiślickiego. Zebranych licznie wiernych oraz artystów i producentów koncertu powitał o. Zygfryd Wiecha OMI, przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej: Drodzy Pielgrzymi! W to niedzielne sierpniowe popołudnie, dzięki wielkiemu zaangażowaniu panów Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego z Kielc, którzy przed laty podjęli się nagrania Kazań Świętokrzyskich, w ubiegłym roku Akatystu ku czci Krzyża Świętego, mamy dziś okazję usłyszeć w murach bazyliki na Świętym Krzyżu kolejną perłę pochodzącą z ziemi świętokrzyskiej Graduał Wiślicki. Usłyszymy fragmenty śpiewu, który przed wiekami był pięknem liturgii.
Następnie pan Jan Tarnawski, jeden z producentów koncertu przedstawił w pigułce historię Graduału Wiślickiego: Ta księga liturgiczna, zawierająca modlitwy na rok kościelny, najpierw była przechowywana na Wawelu w Krakowie. Lecz dzięki wielkim staraniom Jana Długosza została przekazana do kolegiaty w Wiślicy. Księga ta była tam przechowywana  do lat 90. ubiegłego wieku. Dziś przechowywana jest w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dzięki pomocy bp Mariana Florczyka mogliśmy dotrzeć z Marcinem Majewskim do tej księgi. Dziś usłyszymy fragmenty modlitw, które powstały ok. 1300 roku.
Wrocławscy kameraliści z zespołu Stoltzer Ensemble w składzie: Piotr Karpeta (baryton), Rafał Chalabala (bas), Maciej Gocman (tenor), Radosław Pachołek (kontratenor) wykonali śpiewy z XIV-wiecznej księgi liturgicznej: Introitus, Alleluja, seqentia, Communio, Antiphona, Hymnus. Podczas koncertu usłyszeliśmy także utwory m.in. J. Libana Ortus de Polonia, Mikołaja z Radomia Alleluja, T. Stoltzera Missa duplex – Kyrie, Te Deum. Wraz z muzykami z Wrocławia wystąpił gościnnie Robert Pożarski, który dokonał transkrypcji, opracowania i interpretacji poszczególnych tekstów Graduału Wiślickiego oraz Łukasz Mazur, muzyk i kompozytor z Kielc.
 
To co dziś usłyszeliśmy podczas koncertu zostało zapisane na płycie CD, która ukaże się jesienią tego roku. Od czwartku, 6 sierpnia muzycy na Świętym Krzyżu pracowali nad nagraniem płyty CD, na której znajdą się nie tylko fragmenty Graduału Wiślickiego ale też utwory o tematyce pasyjnej i pokutnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, który zdobył nagrodę Grand Prix podczas II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu.
Organizatorem i producentem przedsięwzięcia jest firma Busferie z Kielc reprezentowana przez panów: Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego. Współorganizatorem jest wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba. Patronatem honorowym koncert jak i nagranie płyty objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz  Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Prof. Stanisław Adamczak.
Wśród licznie zebranej publiczności obecny był m.in. Jan Pospieszalski… Oto kilka zdjęć z dzisiejszych koncertów:
 

czytano: 840 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 09 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej