Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » PĄTNICY Z LUBLINA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

PĄTNICY Z LUBLINA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

Każdego roku 8. sierpnia gościmy pątników Pieszej Pielgrzymki Lubelskiej na Jasną Górę. Blisko 2,5 tys. pątników przybyło dziś do naszego sanktuarium, aby w blasku relikwii Chrystusowego Krzyża zawierzać na świętej górze intencje, z którymi podążają do Jasnogórskiej Pani. Dziś podczas wędrówki na Święty Krzyż pątnicy szczególną czcią otaczają Krzyż – dumy i zbawienia, znak chwały i odkupienia. Dla pątników Święty Krzyż jest w połowie drogi do Częstochowy.

W tym roku ze względu na towarzyszące upały Msza święta była celebrowana w bazylice mniejszej. Przewodniczył jej Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. biskup Artur Miziński. Wraz z księdzem biskupem celebrowało Mszę świętą ponad 50. kapłanów a wśród nich m.in. o. superior Zygfryd Wiecha OMI, przełożony wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.
Msza święta rozpoczęła się od pozdrowienia i powitania, które skierował ks. Mirosław Ładniak – dyrektor pielgrzymki oraz o. superior Zygfryd Wiecha OMI.
Ksiądz biskup w homilii wygłoszonej do pątników mówił o mądrości Ewangelii, o mądrości Krzyża i o wierze. Kochani Pielgrzymi podążający do tronu naszej Pani i Królowej w wizerunku Jasnogórskim! Wszystkim nam towarzyszą słowa hasła roku duszpasterskiego „ Wierzcie w Ewangelię”. Trzeba nam nawet na pątniczym szlaku wracać także do myśli zapisanych na kartach Chrystusowej Ewangelii. Trzeba nam Wierzyć i żyć Ewangelią w codziennym życiu. Ona jest Dobrą Nowiną o miłości Boga do człowieka, do nas. Ona przypomina nam o miłości Chrystusa, która w pełni objawiła się na drzewie Krzyża. Przez krzyż idziemy do Królestwa Bożego. To Królestwo realizuje się tu na ziemi w nas. Poprzez nasze życie mamy głosić idee tego królestwa, ale przede wszystkim być przedłużeniem miłości Boga. Świat i niejednokrotnie my zapominamy o tym, zapominamy by razem z Jezusem w mocy Ducha Świętego budować Boży świat. Zachęca nas do tego także papież Franciszek w swojej encyklice Laudato si – budujmy razem nasz wspólny dom. Nie zrażajmy się tymi, którzy krytykują Kościół określając go zaściankowym, średniowiecznym. My głośmy tą samą Dobrą Nowinę, która dotarła na nasze ziemie polskie  blisko 1050. lat temu. Nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach, o naszej historii, bo tak chcą inni. W błędzie są ci, którzy mówią, że Kościół hierarchiczny nie ma prawa mówić o tym, co Boże. Kościół jest wezwany przez Chrystusa by stać na straży także zasad moralnych. Biskupi i kapłani są wezwani to tego, by poddawać ocenie moralnej życie tych, którym posługują i za których odpowiadają przed Bogiem.   Jesteśmy odpowiedzialni by dobro otrzymane zachować w tym polskim i europejskim domu. Idźmy jako ci, którzy naprawdę uwierzyli tzn. naprawdę zmienili swoją perspektywę życia – dla Boga dla Królestwa Niebieskiego. Tak układać swe życie by służyło Zbawieniu. Pamiętajmy, że Bóg kocha nas tak bardzo mocna. O tym przypomina nam to najstarsze polskie sanktuarium – Święty Krzyż. Tutaj Jezus zapewnia nas – odwagi nie jesteś sam w dźwiganiu twego krzyża – mówił hierarcha.
Na zakończanie w obecności wszystkich pątników biskup pobłogosławił narzeczonych Beatę i Michała, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa. Następnie relikwiami Drzewa Krzyża Świętego udzielił błogosławieństwa. Wzruszającym momentem była chwila, kiedy pątnicy – z wielkim przejęciem i wzruszeniem całowali relikwie Krzyża.

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1699 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej