Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 6 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ada, Ireneusz
| | |

Strona główna » Aktualności » ELIMINACJE II REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI ...

ELIMINACJE II REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ ZAKOŃCZONE...

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejsze popołudnie w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu zakończyły się eliminacje II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. W sumie wzięło udział 25. uczestników w czterech kategoriach: soliści, chóry, zespoły, zespoły śpiewacze-ludowe. Godnym zauważenia jest fakt, iż w tegorocznej edycji Przeglądu wzięli udział wykonawcy spoza naszego regionu świętokrzyskiego, a mianowicie z Nowego Targu i Biłgoraju. Czyżby dotychczasowy Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętem Krzyżu miałby stać się Ogólnopolskim??? Czas pokaże.

Uroczystego otwarcia Przeglądu dokonał o. superior Zygfryd Wiecha OMI oraz Pan Andrzej Gąsior, Wójt Gminy Nowa Słupia. Przegląd poprowadził Piotr Sepioło, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Nowa Słupia z siedzibą w Rudkach.
Każdy z uczestników zaprezentował dwa utwory o tematyce pokutnej i pasyjnej. Jury w składzie dr Maria Zawartko, dr Katarzyna Kluczewska z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego z Wrocławiu oraz  Pan Lech Sulimierski z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, oceniało przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację wybranych utworów, poziom wykonawczy i ogólny wyraz artystyczny poszczególnych wykonawców.
Po trwających 4,5 godziny eliminacjach jury udało się na naradę by wyłonić zwycięzców. Po trwającej blisko godzinę konsultacji jury zdecydowało się ogłosić wyróżnienia i wręczyć statuetki za udział w tegorocznym Przeglądzie. Pozostali uczestnicy za tydzień w niedzielę 15 marca podczas Koncertu Galowego dowiedzą się jakie zajęli miejsca. Czy także i w tym roku jury przyznało nagrodę Grand Prix? O tym dowiemy się w przyszłą niedzielę podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 13.00 w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją przeglądu objął JE. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz Bożentyna Pałka - Koruba, Wojewoda świętokrzyski, Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski, Starosta kielecki.  Natomiast patronat medialny sprawuje TVP Kielce oraz Echo Dnia i Radio Em. 
Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji i nagrodę Grand Prix I Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej został Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin, którego utwory wykonane podczas przeglądu znalazły się na płycie CD zatytułowanej „Akatyst do Krzyża Świętego”. Zespół nagrał także utwory wraz z Prawosławnym Chórem „Oktoich” z Wrocławia. Płyty są do nabycia na Świętym Krzyżu.
Także i w tym roku organizatorzy planują zaprosić zwycięzcę II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej do wzięcia udziału w nagraniu płyty tym razem z treściami pochodzącymi z Graduału Wiślickiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w logistyce dzisiejszego dnia: pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach oraz Nowicjuszom z klasztoru na Świętym Krzyżu.
Gorąco zapraszamy do udziału w Koncercie Galowym II Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, w niedzielę 15 marca o godzinie 13.00 w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wstęp wolny.
 

pierwsza|poprzedni|3|4| z   4następny|ostatnia

czytano: 2794 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 07 marca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej