Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 7 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Rufin, Donata
| | |

Strona główna » Aktualności » II REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI PASYJNEJ I ...

II REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ - ELIMINACJE

wielkość tekstu:A | A | A

W najbliższą sobotę, 7 marca br., o godz. 10.00 w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie od 80. lat kustoszami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, rozpoczną się eliminacje II REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ. 

Udział w przeglądzie zgłosiły 32. podmioty w czterech kategoriach: soliści, zespoły ludowe-śpiewacze, chóry dziecięco-młodzieżowe, chóry dorosłych. W sumie ponad 500. uczestników m.in. z Biłgoraja, Nowego Targu, Mirca, Bliżyna, Kunowa, Morawicy, Kielc, Masłowa, Zagnańska, Górna, Końskich, Bielin i Nowej Słupi. Porównując z ubiegłorocznym przeglądem w tym roku zgłosiło się o 13 podmiotów więcej.
 
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją przeglądu objął JE. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz Bożentyna Pałka - Koruba, Wojewoda świętokrzyski, Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski, Starosta kielecki.  Natomiast patronat medialny sprawuje TVP Kielce oraz Echo Dnia i Radio Em. 
Cele jakie stawiają organizatorzy Przeglądu to: popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w przeglądzie to także okazja, aby poszczególni wykonawcy zaprezentowali swój dorobek artystyczny, a przy tym jest to zwieńczenie trudu i wielkiej pracy jakie wkładają na co dzień w rozwijanie swych talentów muzycznych.
 
Jury w składzie: dr Maria Zawartko, dr Katarzyna Kluczewska z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego z Wrocławia oraz Arkadiusz Szostak z Wojewódzkiego Domu Kultury z Kielc oceniać będzie dobór repertuaru, poziom wykonawczy, interpretację pieśni, ogólny wyraz artystyczny.
 
Wyłonieni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, zaprezentują się podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w niedzielę 15 marca o godz. 13.00 na Świętym Krzyżu.
 
Przypomnijmy, że zwycięzcą ubiegłorocznej edycji i nagrodę Grand Prix I Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej został Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin, którego utwory wykonane podczas przeglądu znalazły się na płycie CD zatytułowanej „Akatyst do Krzyża Świętego”. Zespół nagrał także utwory wraz z Prawosławnym Chórem „Oktoich” z Wrocławia. Płyty są do nabycia na Świętym Krzyżu.
 
Organizatorem imprezy jest Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża przy współpracy Gminnego Domu Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach na czele z dyrektorem Piotrem Sepioło.
 
 
 
 

czytano: 956 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 05 marca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej