Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » DOROCZNA PIELGRZYMKA PRZYJACIÓŁ MISJI OBLACKICH ...

DOROCZNA PIELGRZYMKA PRZYJACIÓŁ MISJI OBLACKICH - 19.10.2014

wielkość tekstu:A | A | A

            Blisko tysiąc Przyjaciół Misji Oblackich przybyło w Niedzielę Misyjną 19 października do świętokrzyskiej bazyliki na Świętym Krzyżu na zaproszenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kustoszy  sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Głównej sumie w intencji misjonarzy i misjonarek duchownych i świeckich oraz w intencji Przyjaciół Misji Oblackich przewodniczył Biskup Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej z Ukrainy.

            Każdego roku Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Niedzielę Misyjną, która przypada w trzecią niedzielę miesiąca października, zapraszają Przyjaciół Misji Oblackich z regionu świętokrzyskiego do wspólnej modlitwy w intencji misjonarzy i misjonarek. Tegorocznemu pielgrzymowaniu naszej poszerzonej rodziny zakonnej towarzyszyło motto zaczerpnięte z orędzia papieża Franciszka na Dzień Misyjny: „Wszyscy uczniowie Pana są powołani do pielęgnowania radości ewangelizacji”. Wspólnie zatem rozważaliśmy nad tym, jak w naszym codziennym życiu pielęgnować radość płynącą z Ewangelii, jak ją skutecznie przekazywać naszym bliskim i wszystkim, których spotykamy na drogach naszej codzienności.

            Naszą wielką radością była obecność w naszej wspólnocie J.E. Ks. Biskupa Jana Sobiło z Ukrainy. Hierarcha na wszystkich celebrowanych Mszach Świętych głosił Słowo Boże i dzielił się przeżywaniem wiary i swej pasterskiej posługi we wschodniej Ukrainie: Pracuję we wschodniej Ukrainie, gdzie obecnie trwają działania wojenne. I właśnie tam, pośród wojennej zawieruchy, wraz z kapłanami jesteśmy, trwamy i jak prorok Izajasz, z dzisiejszego pierwszego czytania  głosimy prawdę o Bogu - „Ja jestem Bogiem i nie ma innego”; tę prawdę głoszą także misjonarze i misjonarki na wszystkich kontynentach. Iluż ich zginęło za głoszenie tej prawdy. Dziś pragniemy złożyć hołd misjonarzom i misjonarkom, którzy oddali życie za Prawdę – za Jedynego Boga. Dziś na Ukrainie kapłani są zmuszani opuszczać parafie. Kościoły, kaplice są pozamykane. Ale nie pozostawili swoich parafian. Pomagają im w wielu codziennych sprawach. Kapłani ze względu na działania wojenne nie mogą oficjalnie celebrować Mszy Świętej,  spowiadać wiernych. Pomagają im znaleźć nowy dom, schronienie, ubranie. Organizują wyprawki szkolne dla dzieci. My możemy tam trwać dzięki Wam! Gdyby nie Polski Kościół nie było by kapłanów na całym świecie. Rozmawiałem przed śmiercią z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, który tak mówił: „Polscy kapłani są wszędzie. Gdziekolwiek jadę to witają mnie Polscy księża. To co Polska eksportuje dobrego to przede wszystkim - Kapłani”. Kochani Pielgrzymi! Dziękuję Misjonarzom Oblatom za to, że mogę dziś być tutaj na Świętym Krzyżu. Dziękuję za Wasze modlitwy. Chcemy dziś uczcić wszystkich misjonarzy duchownych i świeckich. Szczególnie pamiętajmy o Misjonarzach Oblatach. Oni są wszędzie, na całym świecie. Są także na Ukrainie i pięknie pracują. Można to zobaczyć na przykładzie tego sanktuarium! Nie było by dziś kapłanów, misjonarzy i misjonarek z Polski gdyby nie Wasza modlitwa i ofiarność. Dziękuję za wszelkie dobro jakie czynicie dla Kościoła misyjnego – mówił Biskup Jan.

            Podczas uroczystej Eucharystii byli obecni także uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy gimnazjum im. Św. Jana Pawła II z Daleszyc oraz Szkoły Podstawowej im św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka. To szkoły zaprzyjaźnione z naszą Oblacką wspólnotą, które rok rocznie przybywają na wspólną modlitwę w intencji misji i misjonarzy.

            W godzinach popołudniowych w bazylice młodzież z daleszyckiego gimnazjum przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Mogliśmy wysłuchać fragmenty przemówień, homilii i poezji papieża Polaka. Na zakończenie dorocznej pielgrzymki Przyjaciół Misji Oblackich w modlitwie różańcowej, przez ręce Maryi Niepokalanej, patronki Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, prosiliśmy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz zawierzaliśmy Bogu wszystkich misjonarzy i misjonarki duchownych i świeckich rozsianych po całym świecie.

czytano: 1080 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 października 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej