Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 5 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
| | |

Strona główna » Aktualności » TŁUMY WIERNYCH NA DOROCZNYM ODPUŚCIE ...

TŁUMY WIERNYCH NA DOROCZNYM ODPUŚCIE PODWYZSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - 14.09.2014

wielkość tekstu:A | A | A

"W cieniu krzyża"

W niedzielę, 14 września, w dniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu na Świętym Krzyżu, przybyło bardzo wielu pielgrzymów. Blisko 15 tys. pątników wzięło udział w uroczystej sumie celebrowanej przez Biskupa Kazimierza Ryczana na błoniach świętokrzyskich.

- Gdy obserwujemy krzyż w świetle słońca, stwierdzamy, że cień krzyża zmienia się wraz z porami dnia. Cień krzyża w porannym słońcu jest bardzo ostry i wyrazisty. Gdy zbliża się czas południa cień staje się coraz krótszy. Pod wieczór nabiera coraz szerszych kształtów – mówił bp Kazimierz Ryczan podczas corocznego odpustu na Świętym Krzyżu.
Siedem dni potrwają uroczystości, podczas których pielgrzymi i turyści będą mogli nawiedzać sanktuarium na Świętym Krzyżu w związku z obchodami związanymi ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwszego dnia do sanktuarium przybyli piesi pielgrzymi z okolicznych parafii oraz mieszkańcy regionu. Pośród pątników nie zabrakło samorządowców, grup duszpasterskich oraz całych rodzin, które w piękną jesienną pogodę przemierzały szlaki od podnóża Łyśćca na jego szczyt, by tam wspólnie modlić się przy świętej relikwii. – Co roku przybywamy tu z parafialną pielgrzymką. Nie mamy daleko więc idzie nas spora grupa. Ta pielgrzymka weszła nam w krew, jest jakby wrześniowym obowiązkiem, bo przecież wyrośliśmy w cieniu Świętego Krzyża. Każdy niesie swoje intencje, bo niemalże każda rodzina doświadczyła specjalnych łask przy tych relikwiach – podkreślał pan Mariusz wędrujący z całą rodziną.

Odpustowej sumie doprawianej na błoniach świętokrzyskich przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. Podczas homilii mówił o postrzeganiu i doświadczaniu tajemnicy krzyża w zależności od wieku człowieka. – Cień krzyża o wschodzie mojego życia była bardzo wyraźny. Na krzyż uwagę zwrócili mi moi rodzice, rodzina, ksiądz katecheta. W cieniu tym znajdowało się wiele rzeczy, spraw i ludzi. (…) Kiedy zbliża się południe, cień staje się coraz krótszy i pada niedaleko krzyża. Aby znaleźć się w tym cieniu trzeba podejść blisko, trzeba wejść na samą górę. (…) Trwanie przy krzyżu, przebywanie w jego cieniu wymaga odwagi, może kosztować. (…) Cień krzyża pod wieczór staje się coraz szerszy, coraz dłuższy. Nie ma już skwaru południa, dlatego szukają go tylko co, którzy zachowali miłość do krzyża – podkreślał bp K. Ryczan. Odpustową liturgię uświetnił chór oraz okoliczni mieszkańcy w tradycyjnych świętokrzyskich strojach. Na zakończenie Eucharystii biskup udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, po którym nastąpiła indywidualna adoracja świętej relikwii.

W najbliższe dni ojcowie oblaci, kustosze sanktuarium zapraszają pątników na pielgrzymowanie indywidualne oraz w zorganizowanych grupach. - W dniach 15 i 16 września zapraszamy pielgrzymów indywidualnych na Msze święte. W środę 17 września do wspólnej modlitwy zapraszamy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. W czwartek 18 września już tradycyjnie zapraszamy kapłanów. Jest to bowiem dzień modlitwy o uświęcenie prezbiterów. W piątek 19 września zapraszamy do wspólnej modlitwy młodzież. Natomiast w sobotę będziemy modlić się wraz z rolnikami, ogrodnikami i sadownikami.

(tekst Ks. T. Lis, Sandomierz)

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2093 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 15 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej