Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

TŁUMY WIERNYCH NA DOROCZNYM ODPUŚCIE PODWYZSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - 14.09.2014

Strona główna » Aktualności » TŁUMY WIERNYCH NA DOROCZNYM ODPUŚCIE PODWYZSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - 14.09.2014

wielkość tekstu: A | A | A

"W cieniu krzyża"

W niedzielę, 14 września, w dniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu na Świętym Krzyżu, przybyło bardzo wielu pielgrzymów. Blisko 15 tys. pątników wzięło udział w uroczystej sumie celebrowanej przez Biskupa Kazimierza Ryczana na błoniach świętokrzyskich.

- Gdy obserwujemy krzyż w świetle słońca, stwierdzamy, że cień krzyża zmienia się wraz z porami dnia. Cień krzyża w porannym słońcu jest bardzo ostry i wyrazisty. Gdy zbliża się czas południa cień staje się coraz krótszy. Pod wieczór nabiera coraz szerszych kształtów – mówił bp Kazimierz Ryczan podczas corocznego odpustu na Świętym Krzyżu.
Siedem dni potrwają uroczystości, podczas których pielgrzymi i turyści będą mogli nawiedzać sanktuarium na Świętym Krzyżu w związku z obchodami związanymi ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwszego dnia do sanktuarium przybyli piesi pielgrzymi z okolicznych parafii oraz mieszkańcy regionu. Pośród pątników nie zabrakło samorządowców, grup duszpasterskich oraz całych rodzin, które w piękną jesienną pogodę przemierzały szlaki od podnóża Łyśćca na jego szczyt, by tam wspólnie modlić się przy świętej relikwii. – Co roku przybywamy tu z parafialną pielgrzymką. Nie mamy daleko więc idzie nas spora grupa. Ta pielgrzymka weszła nam w krew, jest jakby wrześniowym obowiązkiem, bo przecież wyrośliśmy w cieniu Świętego Krzyża. Każdy niesie swoje intencje, bo niemalże każda rodzina doświadczyła specjalnych łask przy tych relikwiach – podkreślał pan Mariusz wędrujący z całą rodziną.

Odpustowej sumie doprawianej na błoniach świętokrzyskich przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. Podczas homilii mówił o postrzeganiu i doświadczaniu tajemnicy krzyża w zależności od wieku człowieka. – Cień krzyża o wschodzie mojego życia była bardzo wyraźny. Na krzyż uwagę zwrócili mi moi rodzice, rodzina, ksiądz katecheta. W cieniu tym znajdowało się wiele rzeczy, spraw i ludzi. (…) Kiedy zbliża się południe, cień staje się coraz krótszy i pada niedaleko krzyża. Aby znaleźć się w tym cieniu trzeba podejść blisko, trzeba wejść na samą górę. (…) Trwanie przy krzyżu, przebywanie w jego cieniu wymaga odwagi, może kosztować. (…) Cień krzyża pod wieczór staje się coraz szerszy, coraz dłuższy. Nie ma już skwaru południa, dlatego szukają go tylko co, którzy zachowali miłość do krzyża – podkreślał bp K. Ryczan. Odpustową liturgię uświetnił chór oraz okoliczni mieszkańcy w tradycyjnych świętokrzyskich strojach. Na zakończenie Eucharystii biskup udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, po którym nastąpiła indywidualna adoracja świętej relikwii.

W najbliższe dni ojcowie oblaci, kustosze sanktuarium zapraszają pątników na pielgrzymowanie indywidualne oraz w zorganizowanych grupach. - W dniach 15 i 16 września zapraszamy pielgrzymów indywidualnych na Msze święte. W środę 17 września do wspólnej modlitwy zapraszamy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. W czwartek 18 września już tradycyjnie zapraszamy kapłanów. Jest to bowiem dzień modlitwy o uświęcenie prezbiterów. W piątek 19 września zapraszamy do wspólnej modlitwy młodzież. Natomiast w sobotę będziemy modlić się wraz z rolnikami, ogrodnikami i sadownikami.

(tekst Ks. T. Lis, Sandomierz)

 

15

WRZ

2014

2963

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.