Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

7 września 1620 roku

Strona główna » Aktualności » 7 września 1620 roku

wielkość tekstu: A | A | A

Dobiegają końca prace remontowe we wnętrzu kościoła na Świętym Krzyżu. W połowie maja do krypty pod świątynią przeniesione zostaną z kaplicy Oleśnickich szczątki Jeremiego Wiśniowieckiego.

Remont na Świętym Krzyżu prowadzi od jesieni ubiegłego roku firma Konserwacja Zabytków „Renovatio” z Torunia. Na ścianach w kościele położona jest już nowa warstwa tynku. Wymienione zostały okna. Trwają prace koło ołtarzy bocznych i w krypcie pod posadzką, gdzie pochowanych jest ponad 30 benedyktynów. Tam po remoncie przeniesiona zostanie z krypty w kaplicy Oleśnickich trumna ze zwłokami Jeremiego Wiśniowieckiego oraz szczątki powstańca i mnicha.

W kaplicy kończą się prace przy renowacji ołtarza, portalu prowadzącego do zakrystii oraz nagrobka Oleśnickich. - Zdjęliśmy wtórne lakiery, parafinę, wyczyściliśmy i woskowaliśmy kamień. Uzupełniliśmy też ubytki - mówi Barbara Mrożkiewicz, konserwator dzieł sztuki.
I tak rzeźba Zofii Oleśnickiej odzyskała brakującą część dłoni. Konserwatorzy odtworzyli też herb Śreniawa Lubomirskich, z którego to rodu się wywodziła. Oryginał był alabastrowy, teraz to imitacja tego kamienia. - Alabastru już się u nas nie wydobywa - tłumaczy Barbara Mrożkiewicz.
Podczas renowacji odkryty został na nagrobku napis w języku łacińskim z datą jego powstania - 7 września 1620 roku. Jeśli znajdą się środki, litery zostaną pozłocone. Ten wydatek nie był bowiem przewidziany w kosztorysie.

Większość prac wewnątrz kościoła powinna zakończyć się do połowy maja. Pozostanie jeszcze wykonanie nowych 32-głosowych organów. Ich budowa rozpocznie się jednak po planowanych na 3 czerwca uroczystościach kończących jubileusz tysiąclecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu.
W drugiej połowie roku prowadzone będą prace głównie na zewnątrz klasztoru, m.in. przy renowacji dzwonnicy i bramy wschodniej. Od wschodu klasztoru ułożone też zostaną schody tarasowe, aby ułatwić wejście pielgrzymom.

Remont, który zakończy się do końca roku, będzie kosztował 3,2 mln zł. 25 proc. tej sumy wyłożyli oblaci, reszta zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Jak podkreśla ojciec Briks – superior klasztoru, to nie koniec prac prowadzących do odzyskania przez Święty Krzyż pełnego blasku. W następnym etapie, którego przeprowadzenie będzie także możliwe dzięki środkom unijnym, planowana jest rekonstrukcja 45-metrowej wieży klasztornej wysadzonej w powietrze przez żołnierzy austriackich podczas pierwszej wojny światowej.

(Janusz Kędracki - Gazeta Wyborcza - Kielce)

Zobacz także:

http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=3611 

GALERIA ZDJĘĆ Z RENOWACJI:

26

KWI

2007

1157

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.