Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 21 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Agnieszka, Jarosław
| | |

Strona główna » Aktualności » PRACE PRZY REKONSTRUKCJI WIEŻY KOŚCIELNEJ NA ...

PRACE PRZY REKONSTRUKCJI WIEŻY KOŚCIELNEJ NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

Drodzy Pielgrzymi i Turyści!
Jak wiecie od kwietnia ubiegłego roku trwają prace nad rekonstrukcją wieży kościelnej na Świętym Krzyżu. W ostatnich dniach został wykonany próbny montaż konstrukcji hełmu, w celu sprawdzenia geometrii połączeń 4 segmentów, które tworzą całość i zgodności z pionem całej konstrukcji. Hełm będzie obłożony drewnem i pokryty blachą miedzianą, kompletny hełm będzie ważył około 18 ton. Sama konstrukcja ma aż 17 m, a to tylko część obiektu. Wszystko robi ogromne wrażenie.
W sumie wieża będzie miała  52 metry wysokości. Koncepcja odbudowy zakłada jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed stu lat, czyli z 1914 roku, kiedy to została zniszczona przez wojska austriackie. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia.
Do rekonstrukcji wieży użytych zostanie 660 ton kamienia w wyrobie gotowym (około 28 tirów), 30 ton stali oraz około 10 m3 oryginalnych elementów wieży. W tym roku, w okresie letnim nastąpi docelowy montaż hełmu na obiekcie.

Realizowana inwestycja odbudowy wieży w ogromnej części jest dofinansowana ze środków unijnych. Po stronie Misjonarzy Oblatów, kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium, pozostaje kwota tzw. wkładu własnego.

Na dzień dzisiejszy kilkanaście osób wsparło nas wykupując marmurowe tabliczki, na których widnieją imiona i nazwiska ofiarodawców. Tabliczki zostaną umieszczone wewnątrz odbudowanej wieży i będą świadectwem dla pokoleń o wielkim sercu i przyjaźni naszych Dobrodziejów i Przyjaciół. Koszt takiej tabliczki marmurowej dla osób indywidualnych wynosi 2 tys. złotych a dla firm i przedsiębiorstw od 5 tys. złotych.
Ufamy, że dzięki ofiarności wielu wiernych i ludzi dobrej woli uda się nam zebrać potrzebną kwotę dla pokrycia wkładu własnego.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to wielkie dzieło, jakim jest odbudowa wieży kościelnej mogą to uczynić wpłacając ofiary na konto 71124013721111001021225384 z dopiskiem „NA ODBUDOWĘ WIEŻY”.
Każdego miesiąca - w pierwszą niedzielę – na sumie o godzinie 11.00 modlimy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Polecamy Bogu tych, którzy wspierają naszą pracę duszpasterską swoją modlitwą, cierpieniami i darami serca.

czytano: 1707 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 06 marca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej